Ile kosztuje basen?

Redakcja
14.02.2021 12:00
Baseny ogrodowe to w ciągu ostatnich sezonów bardzo popularna rozrywka. Basen w ogrodzie pozwala na zachowanie zdrowia, pływanie w wodzie wyszczupla i poprawia krążenie. Ponadto baseny to doskonała rozrywka dla dużych i małych. Ile kosztuje basen? Jak droga może być budowa basenu ogrodowego, a ile kosztuje zakup gotowego basenu do rozłożenia?

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Koszt budowy basenu

Budowa basenu ogrodowego jest kosztowna, ale na pewno cena zwróci się nam w postaci miejsca do spędzania czasu. Ile jednak kosztuje budowa basenu w ogrodzie? Zależy to wiele od tego, na jaki dokładnie basen się zdecydujemy i jakie materiały będziemy dzieli użyć.

Wielkość basenu

Duży basen to duży wydatek i nie ma w tym nic zaskakującego. Cena budowy dużych basenów mogą sięgać zawrotnych cen nawet kilkudziesięciu tysięcy. Mniejsze baseny będą odpowiednio tańsze. Za basen ogrodowy o wymiarach 8 - 10 metrów będziemy musieli zapłacić jakieś 25 - 40 tysięcy złotych.

Materiały

Około 60% kosztów całej inwestycji pochłania zakup lub budowa niecki. Niecka, czyli wgłębienie z wodą, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańszą opcją są niecki ze stali nierdzewnej - ich cena to około 10 - 15 tysięcy złotych. Wyższe ceny posiadają niecki wykonane z aluminium lub żelbetu, ich koszt nie powinien być jednak wyższy niż 40 tysięcy złotych. Basen poliestrowy będzie średnią cenowo opcją.

Instalacje, oświetlenie i pozostałe wydatki

Jak było już wspomniane, niecka to około 60% kosztów. Pozostałe 40% to cena instalacji wodnej, ogrzewania, oświetlenia oraz zakup rzeczy takich jak akcesoria do basenów, filtry czy zakup środków chemicznych i zaopatrzenie się w środki uzdatniające wodę. W zależności od jakości i wielkości pomp cena będzie różna. Najtańsze pompy zakupimy już od kilkudziesięciu złotych, ale za pompy wysokiej jakości zapłacimy nawet kilkaset złotych. Warto zaopatrzyć się również w tester do badania wody - to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych, a pozwoli nam zadbać o to, by nasza woda była bezpieczna i higieniczna. Na dodatkowe akcesoria możemy wydać dowolną kwotę, basenowa zabawa może być bardzo urozmaicona.

Ciekawą, choć na pewno nietanią opcją będzie wykonanie zadaszenia. Zadaszenie basenu może być zrobione w najprostszy sposób - rozkładamy wtedy parasol lub płócienny żagiel ponad basenem. Drewniane zadaszenia będą już jednak o wiele droższe.

Basen ogrodowy zapewnia świetną rozrywkę całej rodzinie.Basen ogrodowy zapewnia świetną rozrywkę całej rodzinie. Fot. Shutterstock

Gotowy basen ogrodowy - koszt zakupu basenu ogrodowego

Dla tych, których przerażają ceny budowy własnego basenu, przygotowano również opcję basenów stelażowych oraz basenów rozporowych. To kupowane w sklepach budowlanych, ogrodniczych lub internetowych baseny rozkładane zwykle w czasie sezonu i składane na zimę. Są tańszą alternatywą dla budowy basenu w ogrodzie, mają też ten plus, że ich usunięcie nie wymaga przebudowy całego ogrodu. Baseny ogrodowe stelażowe to opcja droższa, ale też nieco trwalsza niż rozporowe - metalowa lub aluminiowa konstrukcja podtrzymuje folię basenową, w której znajduje się woda. Ich cena waha się od tysiąca do kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Im większy rozmiar basenu, tym zwykle większa cena. Baseny mogą być okrągłe lub prostokątne, zwykle o średnicy 2 - 3 metrów lub wymiarach 2 - 8 metrów. Baseny rozporowe to tańsza opcja, ale też mniej trwała. Mają tylko okrągły kształt, za to nie wymagają skomplikowanego rozkładania. Basen stacjonarny to dobra i ciekawa alternatywa wobec basenów ogrodowych budowanych - cena nie jest tak duża jak koszty budowy, montaż jest prosty, a zabawa równie dobra.

Koszty utrzymania basenu

Koszt basenu to nie tylko cena jego budowy, czy zakupu. Musimy przygotować się również na dodatkowe wydatki w postaci utrzymania basenowej wody i basenu, podgrzewania wody oraz ewentualnych napraw w basenie. Ogrzewanie oraz utrzymania wody w czystości to roczny wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności, jak duży basen posiadamy. Zakup akcesoriów oraz chemii basenowej to kolejne kilkadziesiąt do kilkuset złotych rocznie.

Na budowę basenów nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Jednak warto zaoszczędzić trochę pieniędzy i zastanowić się nad budową lub zakupem basenu, gdyż basenowe zabawy na świeżym powietrzu przy własnym domu to doskonały sposób na spędzenie letnich dni.

Więcej o: