Często na ogrzewanie podłogowe są kładzione płytki ceramiczne bądź panele lvt. Kluczową kwestią w przygotowaniu ogrzewania podłogowego jest dobry projekt. Pomimo iż instalacja nie wydaje się być skomplikowana to musi ona zostać przygotowana przez fachowca. W projekcie instalacji muszą zostać uwzględnione takie dane jak wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, rodzaj podłoża, oraz armatura, meble kuchenne oraz szafy.
W projekcie ogrzewania podłogowego również powinno zostać uwzględnione to jaki rodzaj rur chcemy wykorzystać w instalacji podłogówki. W instalacji ogrzewania podłogowego można wykorzystać rury plastikowe bądź mieszane. Rury miedziane ze względu swoją wysoką jakość i trwałość mogą być wykorzystywane i kilkadziesiąt lat w naszej instalacji. Ze względu jednak na wysokie koszty do montażu ogrzewania podłogowego w domu często są wykorzystywane rury z polibutylenu, polietylenu sieciowego bądź polipropyleniu. Aby wykonać ogrzewanie podłogowe będziemy także potrzebowali styropianu bądź wełny mineralnej. Warto także zaopatrzyć się w piankę polietylenową oraz folię aluminiową oraz materiały do wykonania wylewki.
Krok 1 - Przygotowanie podłoża
Montaż ogrzewania najlepiej rozpocząć od dobrego przygotowania podłoża. W tym celu potrzeba dobrze oczyścić podłoże oraz je osuszyć. Prace te mają olbrzymie znaczenie, aby w przyszłości nie pojawiła się pleśń bądź grzyb.
Krok 2 - Wykonanie izolacji ogrzewania
Na osuszone i oczyszczone podłogi należy położyć izolację z folii przeciwwilgociowej oraz styropianu, a następnie kolejną warstwę z folii z siatką do przymocowania rur.
Krok 3 - Montaż obiegów grzewczych i elementów instalacji podłogówki
Najistotniejszym krokiem, aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoją rolę jest odpowiednie ułożenie obiegów ciepła. Zalecane jest, aby jeden obieg miał nie więcej jak 100 metrów. Jeżeli obieg będzie dłuższy może nie spełniać swojej roli poprawnie w utrzymaniu ciśnienia oraz temperatury zasilania. Należy zwrócić uwagę, aby rozstaw rur nie był ułożony zbyt gęsto. Instalację należy dobrze przymocować, aby nie nastąpiło w przyszłości ich oderwanie od posadzki. Najlepiej ogrzewanie podłogowe przymocować przy pomocy specjalnych klipsów. Podłogówka powinna być układana w pomieszczeniu od miejsc znajdujących się przy oknach bądź drzwiach, czyli tam, gdzie następuje największa strata ciepła. Końcówki rur podłączamy do rozdzielacza wody.
Krok 4 - Próba ciśnieniowa
Po ułożeniu elementów - system należy przetestować, aby sprawdzić czy jest szczelny. Taka próba polega na tym, że do układu zostaje wtłoczona woda pod ciśnieniem. Dzięki temu widać, czy w systemie podłogowym nie ma przecieków. Należy próbę wykonać z wysoką starannością, gdyż w późniejszych etapach koszt naprawy instalacji ze względu na potrzebę usuwania posadzki z pomieszczeń, a następnie ją układać na nowo w domu będzie bardzo wysoki.
Krok 5 - Dylatacja obwodowa
Jest to już przedostatni krok przed wykonaniem wylewki. Polega on na montażu szczelin dylatacyjnych, poprzez umieszczenie taśmy piankowej na obrzeżach pomieszczeń oraz przy drzwiach.
Krok 6 - zalewanie instalacji jastrychem
Ostatnim już krokiem przy montażu instalacji ogrzewania podłogowego jest wylewka betonowa. Instalację należy zalać warstwą jastrychu. Niekiedy warto dodać specjalny preparat, który zwiększy plastyczność masy, a także trwałość masy. Dobrą radą jest także w miejscach szczególnie narażonych na obciążenie zastosowanie siatki ze stalowych prętów. Do kilku tygodni po zalaniu instalacji w pomieszczeniu nie powinny zmieniać się warunki klimatyczne, dlatego odradzane jest wykonać ogrzewanie podłogowe w budynkach w stanie surowym. Dom w którym chcemy wykonać instalacje powinien mieć już wstawione drzwi oraz okna, które można zamknąć na czas wyschnięcia podłogi.
Po zakończeniu montażu instalacji możemy przejść do układania posadzki. Zalecany jest, aby na podłogówkę kłaść płytki ceramiczne, natomiast także dobrze sprawdzą się panele podłogowe. Przy chęci położenia paneli warto zwrócić uwagę aby podkład pod panele powinien być perforowany.