Jak kłaść panele - wzdłuż czy w poprzek? Praktyczne porady dla każdego

Redakcja
15.02.2021 16:00
Zanim rozpoczniemy układanie paneli podłogowych warto ustalić kierunek układania paneli. Może wydawać się to rzeczą błahą, ale dobrze położone panele podłogowe będą wyglądały atrakcyjnie. Prawidłowe ułożenie paneli podłogowych względem drzwi i okien sprawi, że nasz pokój będzie ciekawy i nie będzie nikogo raził swoim nietypowym wyglądem. Sposób ułożenia paneli zależy od wielu czynników, poczynając od samych paneli, poprzez kształt podłogi, aż po źródła światła w pokoju.

Naturalna jadalnia.Naturalna jadalnia. Fot. Shutterstock

Jak układać panele podłogowe - wzdłuż czy w poprzek?

Jak ułożyć panele podłogowe - wzdłuż, czy w poprzek, prostopadle, czy równolegle do danych ścian w pokoju? Bardzo dużo zależy tutaj od specyfikacji samego produktu, gdyż niektóre panele wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie ułożone w specyficzny sposób. Układając panele w odpowiedni sposób sprawimy, że łączenia nie będą widoczne, a podłoga będzie wydawała się jednolitą powierzchnią bez żadnych szpar.

Specyficznym przypadkiem są panele z V-fugą. Tutaj zastosowanie specjalnego wgłębienia sprawia, że nie trzeba paneli specjalnie układać i ukrywać łączeń między nimi - wręcz przeciwnie, V-fuga atrakcyjnie eksponuje miejsce łączenia poszczególnych paneli i będzie estetycznie wyglądać niezależnie od ułożenia.

Niektóre panele podłogowe są też wyjątkowo atrakcyjne w konkretnej konfiguracji układania ze względu na swój rysunek lub wzór. Warto sprawdzić, np. układając je luźno na podłodze w pokoju, czy dane ułożenie będzie ciekawsze, a efekt bardziej interesujący.

Jak układać panele podłogowe w zależności od rozmiaru i kształtu pomieszczenia?

Salon w szarościach i zieleni.Salon w szarościach i zieleni. Fot. Shutterstock

Kierunek układania paneli zależeć będzie również od rozmiaru i kształtu pomieszczenia i podłogi, w którym dane panele chcemy układać. W pomieszczeniu kwadratowym nie ważne w którym kierunku układać będziemy panele. W długich, wąskich korytarzach ma to jednak znaczenie. Odpowiednie zabiegi układania paneli sprawią, że pokój optycznie wydłuży się lub poszerzy.

Rozmiary pomieszczenia

Przy układaniu paneli ważne jest, aby zaoszczędzić sobie pracy oraz nie marnować materiału. Jeśli zatem przy układaniu paneli wszerz pozostałby nam przy przeciwległej ścianie kilkunastocentymetrowy fragment, na którym z kolei zmieściłyby się dwa, czy trzy panele wzdłuż, zdecydowanie lepiej i ekonomiczniej zdecydować się na drugą opcję układania. Warto zatem przed układaniem pomierzyć podłogi w domu i długości paneli, aby jak najlepiej dobrać układ do rozmiarów i kształtu pomieszczenia.

Układanie paneli w wąskim korytarzu

Montaż paneli wszerz może optycznie powiększyć pomieszczenie. Jednak przy wyjątkowo wąskich korytarzach, pomimo powyższej zasady, montaż paneli powinniśmy przeprowadzić wzdłuż. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie dużo niepotrzebnej pracy oraz zmarnowanego na cięcia materiału.

Jak układać panele podłogowe względem drzwi i okien?

Salon skandynawski.Salon skandynawski. Fot. Merkury Market

Aby dobrze układać panele podłogowe warto również zwrócić uwagę na źródło padania promieni słonecznych (umiejscowienia okna i ścian bez okien). Stąd tak ważne przy montażu paneli jest orientowanie kierunku układania do światła, a zatem do otworów w danym pomieszczeniu.

Montaż paneli, a okna

Podczas montowania paneli warto zwrócić uwagę na okno. Zwykle układa się panele równolegle do kierunku padania promieni słonecznych. Inaczej mówiąc, należy poszczególne sztuki paneli ułożyć prostopadle do okna. Gdy ułożymy je prostopadle do ściany z oknem, zmniejszy się widoczność łączeń pomiędzy panelami, a co za tym idzie będziemy mieć efekt jednolitej i estetycznej podłogi w pokoju.

Montaż paneli, a drzwi

Zdecydowanie częściej zdarza się, że panele układa się względem okna, ale warto również rozpatrzyć przypadek układania ich przy drzwiach. Najważniejsze w tym przypadku, aby po obu stronach wejścia panele układały się w tę samą stroną. Ponadto nie ma żadnych dodatkowych wskazań, o wiele ważniejsze jest układanie paneli prostopadle do okna, a równolegle do kierunku padania światła.

Doświadczenie ponad wszelkie zasady

Powyższe zasady są bardzo ogólne i chociaż w większości przypadków zdadzą test bez problemu przy układaniu paneli podłogowych, to jeśli znajdziemy nietypowe pomieszczenie i w szczególnych sytuacjach mogą one nie wystarczyć. Warto wtedy kłaść panele laminowane wraz z poradą kogoś bardziej doświadczonego, tak, aby pomieszczenia były atrakcyjne i by wyeksponować jak najlepiej podłogę i jej zalety.

Więcej o: