Starą, drewnianą podłogę możemy odnowić na kilka sposobów. Warto przyjrzeć się każdemu z nich tak, by dobrać najodpowiedniejszy dla nas. Renowacja drewnianej podłogi powinna być przemyślana, bo powierzchnia będzie nam służyć przez kilka kolejnych lat. Najpopularniejsze sposoby oraz najważniejsze za i przeciw do każdego z nich przedstawiono poniżej.
To jedna z najbardziej znanych i klasycznych metod odnawianie zniszczonego parkietu. Renowacja podłogi polega tutaj najpierw na usunięciu starej warstwy lakieru z desek czy parkietu- nazywane jest to cyklinowaniem. Do cyklinowania najlepiej użyć maszyn przeznaczonych właśnie do tych czynności. Gdy cyklinowanie jest już wykonane, należy dokładnie odkurzyć pomieszczenie i umyć posadzkę, aby pozbyć się drobin kurzu. Następnie można olejować podłogi.
Ten sposób odnawiana sprawia, że parkiet jest odświeżony i zabezpieczony na kolejne lata. Olej głęboko wnika w deski, pozwalając na jego dokładne zabezpieczenie przeciw wnikaniem wody. Dodatkowo olejowane drewno nabiera żywej, intensywnej barwy, a wzór, który był ułożony, zostaje przepięknie wyeksponowany. Szlifowanie jednak jest czasochłonne i bez odpowiednich maszyn bardzo utrudnione - ścieranie samodzielnie tego z pomocą papieru ściernego przy dużych powierzchniach jest wręcz niemożliwe.
W przeciwieństwie do oleju, lakier nie wnika tak głęboko w parkiet czy w warstwy podłogi drewnianej. Zwykle tworzy warstwę na powierzchni drewnianej podłogi, zabezpieczając ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Przy tym sposobie renowacji ważne jest bardzo dokładne cyklinowanie powierzchni, czyszczenie musi być wykonane starannie, gdyż pod warstwą lakieru wszelkie nierówności będą bardzo widoczne. Podłogę trzeba kilkukrotnie odkurzyć i umyć, bowiem wszelkie drobiny będą widoczne pod lakierem. Przed lakierowaniem podłoga musi być również zagruntowana. Kolejny krok to już właściwe lakierowanie parkietu.
Podobnie jak w przypadku olejowania do tego sposobu również potrzebujemy sprzętu do cyklinowania, ścieranie papierem ściernym byłoby zbyt czasochłonne. Następnie przy lakierowaniu musimy być szczególnie uważni na pył i kurz, nie wystarczy tu jednokrotne odkurzanie i mycie, drobiny mogą być wyjątkowo widoczne pod lakierowanymi warstwami.
To skandynawska metoda na odnawianie drewnianych podłóg. Jako materiał do wykończenia wystarczy tutaj emalia, czyli kryjąca farba do parkietu. Pokrywa ona deski całkowicie, pozostawiając jedynie gładką powierzchnię o wybranym przez nasz kolorze. Widoczny pozostaje tutaj jedynie zarys desek lub paneli. Domowe wnętrze nabiera skandynawskiego, minimalistycznego wydźwięku, a renowacja parkietu jest prosta i szybka.
Podobnym, ale bardziej dekoracyjnym sposobem jest stosowanie emalii o różnych kolorach. Deski malowane we wzory tworzą ciekawe, atrakcyjne wnętrze. Bardzo popularne jest zdobienie posadzki w taki sposób, aby stworzyć czarno-białe romby lub szachownicę.
Emalia nie jest jednak najtrwalszym materiałem. Z czasem może przecierać się i odpryskiwać, co sprawia, że podłoga nabiera charakterystycznego, "starego" wyglądu. Możemy łatwo odnowić ją, malując raz jeszcze lub pozostawiając w tej formie, jeśli podoba nam się właśnie taki efekt starego drewna.
Miłośnicy rustykalnych wnętrz przy renowacji podłogi powinni zastanowić się nad celowym postarzaniem podłogi. Zabieg taki poleca głównie na szlifowaniu miękkiej, zewnętrznej warstwy drewna z pomocą drucianej szczotki. Można tutaj sięgnąć po zwykłą, ręczną szczotkę, ale o wiele szybszy i lepszy efekt uzyskamy, korzystając ze specjalnych sprzętów lub końcówek kupowanych do wiertarki. Papier ścierny, szczotki, a nawet rylce pozostawią na podłodze ślady i nierówności, które postarzą naszą podłogę. Po mechanicznym postarzeniu powierzchnię należy zaolejować.
Ten sposób polecany jest dla tych, którzy uwielbiają widok starego drewna i efekty postarzania będą pasowały do ich wnętrza.