Jaka trawa do ogrodu? Wybieramy najlepsze gatunki traw

Aby trawnik wyglądał doskonale potrzeba dużo pracy, ale warto również wiedzieć, że już na etapie wyboru gatunków traw możemy niesamowicie ułatwić sobie prace w ogrodzie.

Ścieżka w ogrodzieŚcieżka w ogrodzie Fot. Shutterstock

Każdy, kto posiada nawet niewielką działkę wie, ile pracy trzeba włożyć, by trawnik wyglądał dobrze. Sztuczna trawa może być co prawda rozwiązaniem, ale zielony, puszysty dywan to marzenie każdego działkowicza i właściciela prywatnych posesji z ogrodem. Baseny, hamak czy śniadanie w ogrodzie nie będą takimi samymi przyjemnościami bez dobrze utrzymanego trawnika.

Jaką trawę wybrać? - najważniejsze czynniki

Wybierając konkretną mieszankę do ogrodu powinniśmy przede wszystkim kierować się warunkami, które panują w naszym ogrodzie. Przez założeniem trawnika sprawdźmy nasłonecznienie, wilgotność, kwasowość lub zasadowość gleby oraz na nasze indywidualne potrzeby. Łatwiej będzie nam utrzymać trawnik, który składa się z traw przystosowanych do warunków panujących w naszym ogródku.

Mieszankę traw powinniśmy kupować od zaufanych producentów i nie powinniśmy kierować się tutaj niską ceną. Zwykle mieszanki traw o niskiej cenie okazują się kiepskiej jakości lub mają w sobie dodatkowe, niepotrzebne wypełniacze (np. piasek). Chcąc uzyskać dobry, zdrowy trawnik zdecydujmy się na nieco większy wydatek, który będzie jednak wiązał się z dobrą jakością.

Lampy zewnętrzne.Lampy zewnętrzne. Fot. Merkury Market

Różne mieszanki traw do ogrodu - jakich nasion traw szukać?

Różne rodzaje mieszanek traw przystosowane są do różnych warunków. Dobierając trawnik do własnego ogrodu, sprawdźmy najpierw, czy dana mieszanka nada się do naszej gleby i pasującego w ogródku mikroklimatu.

Mieszanka uniwersalna na trawnik przydomowy

Trawa uniwersalna to doskonała opcja dla tych, którzy chcą mieć dość atrakcyjny i względnie odporny na zadeptanie trawnik. Trawy z tych mieszanek dość szybko tworzą zwartą darń i są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Dodatkowo można uprawiać je na większości gleb.

W skład mieszanki wchodzą: życica trwała Lolium perenne, wiechlina łąkowa Poa pratensis oraz kostrzewy czerwone Festuca rubra - kostrzewa czerwona owcza, kostrzewa czerwona kępowa, kostrzewa czerwona rozłogowa i kostrzewa czerwona półrozłogowa. Znajdują się tu gatunki szybko tworzące darń, ale też takie, które rosną na boki, dzięki czemu są odporne na deptanie.

Trawnik dekoracyjny

Trawniki ozdobne charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem. Składają się z traw o wąskim, gęstym ulistnieniu i żywej, intensywnej barwie. Wymagają bardzo starannej pielęgnacji i nie jest zbyt odporna na deptanie, ale tworzą gęsty, piękny trawnik. Zwykle poleca się je do ogródków reprezentatywnych, doskonale współgrają z kamiennymi lub betonowymi ścieżkami.

Głównymi składnikami będą odmiany kostrzewy czerwonej: kępowa, rozłogowa, owcza i szczeciniasta. Gatunki te tworzą małe kępy, dzięki czemu trawnik wydaje się gęsty i soczyście zielony.

Trawa polecana na miejsca zaciemnione

Tereny zaciemnione wymagają zastosowania odpowiedniej mieszanki. W skład takiej mieszanki wchodzą nasiona kostrzewy owczej, kostrzewy trzcinowej, kostrzewy czerwonej, wiechliny łąkowej i życicy trwałej.

Trawa na miejsca suche

Na miejsca suche i mocno nasłonecznione również potrzebujemy mieszanki nasion, która będzie dopasowana do suchej ziemi. Zadbajmy, aby w mieszance znalazły się trawy takie jak: wiechlina łąkowa, życica trwała i kostrzewa owcza, czerwona i trzcinowa oraz mietlica pospolita. Te trawy będą w stanie znieść niekorzystne warunki i polecane są właśnie na miejsca suche. Są w stanie również przetrzymać długotrwałą suszę.

Trawnik sportowy

To trawniki intensywnie użytkowane. Są odporne na deptanie, niesie i częste koszenie oraz obfite nawożenie. Trawy wchodzące w ich skład muszą tworzyć zwartą darń o wyjątkowych właściwościach regeneracyjnych. Wymaga on częstego koszenia i dużych dawek nawozu.

Nasiona traw polecane do trawników sportowych, odpornych na deptanie i niskie koszenie: życica trwała, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona półrozłogowa i rozłogowa.

Jaka trawa do ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Aby dobrać najlepszą trawę do ogrodu sprawdźmy przede wszystkim warunki panujące na naszym przyszłym trawniku. Na gleby suche lub zacienione wybierzmy taki zestaw nasion traw, aby ich system korzeniowy tworzył na danym terenie zdrową, zwartą darń. Część roślin znosi niskie wykaszanie, zadbajmy, o ile ten aspekt jest dla nas ważny, żeby wybrać właśnie te do naszego trawnika, które dobrze to zniosą. Odpowiednia kompozycja sprawi, że praca w ogródku będzie przyjemnością.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.