Kuchnia we włoskim stylu? Kolorowe talerze, sztućce i inne dodatki nawet 63% taniej

Aranżacja kuchni to trudny orzech do zgryzienia. Wybór stylów i rozwiązań jest ogromny. Możesz zdecydować się na minimalistyczną kuchnię w stylu skandynawskim lub przytulną w stylu prowansalskim. Ciekawą propozycją jest również kuchnia we włoskim stylu i to na niej się skupimy. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza? Podpowiadamy!

Kuchnia we włoskim stylu - krótka historia

Kuchnia we włoskim styluKuchnia we włoskim stylu Fot. Pexels

Zanim podpowiemy jak powinna wyglądać kuchnia we włoskim stylu, zaczniemy od krótkiej historii. Włoski styl ma swoje korzenie w różnorodnym, kreatywnym rzemiośle. Szkło, porcelana i inne luksusowe przedmioty stanowiły swoiste wizytówki słynnych miast takich jak Wenecja, czy Florencja. Te z kolei zyskały swoją popularność w renesansie. Dzięki rozwojowi centrów handlowych, do Włoch przyjeżdżali wpływowi myśliciele, a wraz z nimi pojawiły się nowe kultury i egzotyczne smaczki. Na początku XX wieku (okresu dobrobytu i nowego realizmu) Włochom udało się ożywić swoją artystyczną tradycję. W 1902 roku międzynarodowa wystawa w Turynie sprawiła, że Włochy stały się centrum produkcji przemysłowej luksusowych towarów wysokiej jakości. Od tego czasu włoski styl nieustannie wiedzie prym w wyznaczaniu trendów. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi marzy o chociaż namiastce włoskiego stylu w swoim mieszkaniu!

Kuchnia we włoskim stylu - jakie meble wybrać?

Kuchnia we włoskim stylu na pierwszy rzut oka może przypominać inne, znane tobie style. Na przykład meble kuchenne są podobne do tych w stylu angielskim i klasycznym. Najczęściej mają jasny kolor i wykonane są z naturalnego drewna. Na szczególną uwagę zasługuje ich dekoracyjny charakter. Fronty szafek i nogi stołów są zdobione rzeźbieniami. Niekiedy kuchenna zabudowa jest wieńczona gzymsem. Meble kuchenne mają także eleganckie uchwyty lub okucia. Najważniejszym meblem kuchennym we włoskiej aranżacji jest stół i ustawione obok niego krzesła. Jest duży, solidny i rozkładany. Krzesła natomiast mają miękkie, tapicerowane siedziska i oparcia oraz rzeźbione nogi. Jeśli już mówimy o meblach, warto wspomnieć o świetnym projekcie Gia Pontiego. Założyciel wpływowego magazynu Domus zaprojektował krzesło Superleggera w 1957r. To doskonałe połączenie nowoczesnych linii i klasycznego uroku udowadnia, że włoski styl łączy w sobie awangardowość i tradycję. 

Kuchnia we włoskim stylu - jakie dodatki wybrać?

Kuchnia we włoskim stylu nie istnieje bez idealnie dobranych dodatków. To one uzupełniają wnętrze, nadając mu szyk i przytulność. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się tekstylia. Są to zasłony, obrusy i serwety z ozdobnym wzorem. Warto także uzupełnić aranżację o miękkie poduszki na krzesła. We włoskich aranżacjach wszechobecna jest również stylowa ceramika. Widać ją nie tylko pod postacią płytek, ale także jako eleganckie pojemniki na przyprawy, talerze, filiżanki. Prawdziwym wyznacznikiem włoskiego stylu jest komplet sztućców Citterio 98. Charakteryzuje się bogatymi, niekonwencjonalnymi kształtami. Stalowe łyżki, widelce i noże z charakterystycznym zwężeniem to znak rozpoznawczy włoskiego stylu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.