Jak zrobić poduszki na meble z palet?

Chociaż zima jeszcze nie odpuściła, a czasu do ciepłych dni nadal pozostało sporo, warto już teraz przygotować się na spędzenie czasu w ogrodzie. Jednym z elementów, które na pewno przydadzą się w czasie letnich wieczorów będą na pewno poduszki. Własnoręcznie wykonane będą na pewno doskonałą ozdobą mebli.

Łóżko z palet.Łóżko z palet. Fot. Shutterstock

Meble wykonane z palet

Rozpocznijmy od elementu, na którym poduchy mają się znaleźć. Meble ogrodowe, podobnie jak wszystko inne, również podlegają modzie. Bardzo modne są w ciągu ostatnich sezonów ecomeble, czyli na przykład takie zrobione właśnie z europalet. Palety zsuwamy lub zbijamy tak, aby nadać im kształt ławki lub stołu. Taki komplet z nietypowego materiału - siedzisko i stolik - zachwyci każdego. Palety warto wcześniej wyczyścić, aby pozbyć się nierówności lub drzazg. Nie zapominajmy również o zaimpregnowaniu każdej palety - dzięki temu będą nam służyć dłużej mimo niepogody. Surowe palety same w sobie są ciekawe, ale dość niewygodne, dlatego warto zadbać o poduszki ogrodowe do tych palet.

Własnoręczne poduchy na palety krok po kroku

Własnoręcznie wykonane poduchy do mebelków z palet świetnie sprawdzą się do ogrodu, czy na nasz balkon. Przydadzą się również w domu lub na balkon, warto zatem poświęcić nieco czasu, aby je wykonać.

Potrzebne materiały

Do wykonania poduch będziemy potrzebowali gąbki tapicerskiej. Bez problemu zakupimy taką gąbkę o dowolnej grubości w sklepach internetowych z tkaninami i artykułami do szycia. Grubość i twardość należy dobrać do naszych potrzeb i osobistych preferencji. Oprócz tego potrzebna nam będzie tkanina wodoodporna. Materiał taki dostępny jest w wielu kolorach i wzorach, dlatego z łatwością dobierzemy coś dla siebie. Nie warto do uszycia takich poduch stosować innych tkanin niż wodoodporne - inne materiały mogą nie być tak wytrzymałe na warunki atmosferyczne i cała nasza praca szybko by się zmarnowała, gdybyśmy zapomnieli takie poduszki zabrać ze sobą do domu w czasie niepogody z ogrodu lub balkonu.

Dodatkowo przygotujmy odpowiednie, mocne nici. Kolor nici dopasujmy do koloru materiału wodoodpornego. Możemy również wybrać całkowicie inny kolor nici i dzięki odpowiedniemu zszywaniu wyeksponujemy taką nić w estetyczny, ciekawy sposób. Takie działanie polecane jest osobom, które mają już jakieś doświadczenie w szyciu, początkujący warto, aby rozpoczęli prace nad poduszkami od prostych wzorów oraz ściegów.

Poduchy możemy szyć ręcznie, ale o wiele szybciej i estetyczniej wyjdą nam takie poduchy, które uszyjemy na maszynie do szycia.

Mierzenie i cięcie

Gdy już będziemy mieć potrzebne nam materiały, czas na mierzenie i cięcie tkanin. Sprawdźmy, jaką powierzchnię potrzebujemy przykryć poduchą. Zmierzmy grubość tkaniny z gąbką i wykonajmy odpowiedni rysunek, który na pewno pomoże nam w szyciu. Poduszka powinna mieć taki wymiar, jakim chcemy przykryć siedzisko. Boki poduchy będą natomiast stanowiły elementy o grubości gąbki. Potrzebujemy zatem dwóch dużych elementów z tkaniny wodoodpornej, które będą stanowiły przód i tył poduszki, oraz 4 pasków stanowiących boki. Do środka natomiast wkładamy miękką, gąbkową tkaninę. Podczas cięcia zostawmy po około 1 cm dodatkowego materiału na tkaninie wodoodpornej - będzie to miejsce łączenia fragmentów poduchy.

Zszywanie elementów

Teraz czas na zszywanie poszczególnych elementów. Najpierw przyszyjmy paski boczne do jednego z dwóch dużych kawałków materiału. Następnie przyszyjmy drugi duży fragment materiału z trzech stron. Włóżmy do środka gąbkę. Możemy zszyć teraz czwarty bok lub zainstalować specjalne napy, które pozwolą na wyjęcie sprawne gąbek i łatwiejsze pranie poduszek.

Na siedzisko z palet i nie tylko

Własnoręcznie wykonane poduchy przydadzą się nie tylko do przykrycia siedziska z palet. Poduszeczki możemy także uszyć na oparcie z tychże palet. Taki komplet na siedzisko i oparcia możemy przyczepić do mebla za pomocą wszytych do poduch tasiemek lub gumek. Dzięki temu nie zsuną nam się one z palet i będą dobrze przylegać do siedziska oraz oparcia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.