Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Zdarza się, że układanie płytek wymaga zastosowania nietypowych metod, dostosowanych do rodzaju podłoża i potrzeb pomieszczenia. Jednym z takich niestandardowych rozwiązań jest układanie płytek ze spadkiem. Wykorzystywane najczęściej na podłodze w kabinach prysznicowych, na tarasach, na schodach lub w garażu. Krótko mówiąc - wszędzie tam, gdzie potrzebne jest odprowadzenie nagromadzonej wody.

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

W jakim celu i gdzie układa się płytki ze skosem

Głównym zadaniem spadkowego ułożenia płytek jest szybkie odprowadzenie nagromadzonej wody. Gdzie można spotkać takie rozwiązanie?

  1. W przestrzeniach prysznicowych bez brodzika - gdzie ułatwia szybki i efektywny odpływ;
  2. W garażach, gdzie zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody ociekającej z pojazdów i odprowadza ją do kanalizacji.
  3. Na tarasach i schodach, gdzie pomaga w pozbyciu się wód opadowych i roztopowych z całej powierzchni.

Układanie płytek ceramicznych w kabinie prysznicowej

Prysznic bez brodzika.Prysznic bez brodzika. Fot. Shutterstock

Ułożenie płytek ze skosem w kierunku odpływu to najtrudniejszy i jednocześnie najbardziej pracochłonny etap remontu.

Układanie płytek pomieszczeniach takich jak łazienka zawsze należy zacząć od odpowiedniego przygotowania wnętrza. Podłoże musi być suche, czyste, nietłuste i równe. Porowatą, nierówną podłogę należy zagruntować, używając preparatu zwiększającego przyczepność lub zaprawy. Warto pamiętać, że im lepiej przygotowane podłoże, tym mniejsze zużycie zaprawy klejącej, a co za tym idzie niższe koszty inwestycji.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie kierunku w jakim zostaną ułożone płytki ceramiczne z uwzględnieniem miejsca odpływu.

Układanie kafli przy odpływie liniowym wymaga wykonania spadku z jednej, dwóch, trzech lub czterech stron w zależności od umiejscowienia kratki odprowadzającej wodę. Aby skos należycie spełniać swoją funkcję powinien wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu. Odwodnienie punktowe, wymaga wykonania spadku z czterech stron - do każdego brzegu kratki. Jest to tzw. układ kopertowy - powinien wynosić ok. 1,5%.

Ze względu na konieczność cięcia płytek pod kątem, zastosuj przecinarkę do glazury z tarczą diamentową, której krawędzie pokryte są syntetycznym diamentem gwarantującym równe linie cięcia.

Na powierzchni brodzika rozprowadź warstwę elastycznego kleju. W łazience zaleca się klejenie kafelków metodą kombinowaną. Polega ona na posmarowaniu klejem zarówno podłoża jak i całej płytki. Po dociśnięciu kafelka do podłoża nadmiar powinien wyjść po jego bokach. Możesz usunąć go za pomocą wilgotnej szmatki. Dużym błędem jest nałożenie zbyt cienkiej warstwy kleju co sprawia, że pod płytkami tworzy się pusta przestrzeń. Pod wpływem wilgoci materiał może pękać i odpadać. Poszczególne kafelki odseparuj za pomocą krzyżyków izolacyjnych.

Ostatnim krokiem układania kafli jest staranne fugowanie. Zaczekaj z ta czynnością do momentu, aż klej wyschnie. Wybór odpowiedniej jakości fug, zwłaszcza w przypadku łazienki jest bardzo ważny. Jeśli masz wątpliwości, który produkt wybrać, zapytaj sprzedawcę, pomoże Ci podjąć najlepsza decyzję.

Płytki w brodziku układaj w pierwszej kolejności przy odpływie liniowym, tworząc spadek z idealnie dopasowanych płytek, następnie ułóż resztę podłogi w samej kabinie prysznicowej i pozostałej części łazienki.

Zaprawę, klej, płytki rożnej długości, wysokości i grubości, a także kratki i odpływy liniowe kupisz w markecie budowlanym Merkury Market. 

Układanie płytek na tarasie domu

Taras udekorowany klinkierem.Taras udekorowany klinkierem. Fot. Merkury Market

Taras jest miejscem nieustannie narażony na działanie rożnych czynników atmosferycznych. Na skutek różnic temperatur jego powierzchnia bez przerwy “pracuje”, na przemian rozszerzając się i kurcząc. Woda pochodząca z opadów atmosferycznych tj. deszcz lub śnieg wnika we wszystkie szczeliny. Kiedy temperatura spada poniżej 0°C zamarza i powoduje uszkodzenia posadzki. Aby tego uniknąć, należny zadbać o właściwe ułożenie kafli. I tak jak w przypadku łazienki tak i tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie spadku i odprowadzenie zalegających opadów do odpływu.

Powierzchnia tarasu musi mieć wyprofilowany skos ok. 1 - 2%. Obniżenie musi przebiegać od ściany, która przylega do tarasu w kierunku kratki odpływowej.

Pamiętaj, że na taras warto wybrać płytki wykonane z materiałów dobrej jakości, mrozoodporne i antypoślizgowe, najlepiej od sprawdzonego producenta. Dobra izolacja dodatkowo ochroni nawierzchnię.

Układanie płytek w garażu

Dom, taras i garaż, to trzy miejsca w których wykorzystuje się spadkowe ułożenie płytek.

Pomieszczenia takie jak garaż są szczególnie narażone na wilgoć. Woda ociekająca z pojazdów spływa wprost na podłogę. Jeśli nie znajdzie odpowiedniego ujścia zalega, przyczyniając się do powstawania wilgoci. W budynku, którego podłoga wymaga odwodnienia, zaleca się wykonanie 2,5 % skosu pod płytkami. Skos będzie zapobiegał gromadzeniu się wód i ułatwi ich odprowadzenie do kratki ściekowej.

Zarówno na tarasie jak i w garażu schemat układania płytek wygląda tak samo jak ten wykorzystywany w łazience.

Więcej o:
Copyright © Agora SA