Jak zrobić szafę? Instrukcja krok po kroku

Własny projekt szafy wykonany w systemie DIY to nie tylko powód do dumy, ale też duża oszczędność w domowym budżecie. Dodatkową zaletą jest to, że możemy sami wybrać materiały, z których będzie stworzony mebel. Jak zrobić szafę krok po kroku? Podpowiadamy.

Szafa w zabudowie.Szafa w zabudowie. Fot. Shutterstock

Szafa wnękowa czy wolnostojąca?

Przed planowaniem konstrukcji szafy, powinniśmy dobrze się zastanowić co do tego, który model wybierzemy. Mamy możliwość zrobienia zarówno szafy wnękowej, jak i wolnostojącej. Coraz bardziej popularne jest zastosowanie drzwi przesuwnych, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju i są bardzo wygodne.

Oto zalety obu wyborów:

  • szafa wnękowa - zawsze jest to mebel robiony na wymiar, który pozwala doskonale zagospodarować dostępne miejsce. Można wykonać ją z płyty lub drewna, poszczególne elementy zaprojektować w ten sposób, żeby pomieścić tam dowolną ilość półek i wieszaków, zrobić mały składzik, zagospodarować część ściany lub jej całość. Wadą jest jej montaż na stałe - szafa wnękowa nie nadaje się do tego, by ją przesuwać.
  • szafa wolnostojąca - meble tańsze, gdzie montaż jest prostszy, można je ustawić w dowolnym miejscu sypialni, przedpokoju lub innego pomieszczenia (najczęściej na bocznej ścianie). Nie zawsze idealnie wpasowują się w układ wnętrza, zwykle mają mniej przestrzeni wewnątrz.

Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

Jak zrobić szafę wnękową? Które narzędzia i materiały umożliwią nam samodzielny montaż szafy?

Wymiary szafy wnękowej

To podstawowa kwestia, którą trzeba rozstrzygnąć przed zakupem materiałów. Dzięki miarce i poziomicy sprawdzamy również, czy proste są ściany, sufit i podłoga. Warto też od początku rozplanować sobie rodzaj i ilość wieszaków - przełoży się to na wymiary szafy, między innymi jej głębokość.

SzafaSzafa Fot. Abra Meble

Niezbędne narzędzia

Niestety, ale przy konstruowaniu tego rodzaju mebla należy zgromadzić podstawowy zestaw narzędzi. Nawet jeśli nie ma ich jeszcze w domu, to uniwersalny charakter tych przyrządów sprawia, że warto je nabyć. Przydadzą się w przyszłości. Chodzi głównie o:

  • pilarce tarczowej
  • poziomica
  • miarka
  • wiertarka z zestawem wierteł
  • wkrętarka i wkręty do drewna
  • zestaw kluczy
  • nóż
  • frezarka

Z czego zrobić szafę?

Można oczywiście wybrać jako materiał drewno, ale znacznie zwiększy to koszty i sprawi, że w przypadku popełnionego błędu możemy zmarnować dość drogi materiał. Szafa do przedpokoju lub sypialni świetnie będzie też się prezentować, gdy wykonamy ją z materiału drewnopochodnego. Lepszym wyborem będą więc egzemplarze z płyty meblowej. Oczywiście nie uda nam się wykonać nawet korpusu z jednej płyty - zwykle taki produkt ma wymiary 1,8 x 125 x 250 cm. Tam, gdzie będzie trzeba połączyć płyty, użyte zostaną kątowniki lub listwy łączeniowe. Należy też kupić kołki, materiał na zrobienie półek, szuflad i uchwyty lub rurki na wieszaki. Im więcej elementów wykonamy sami, tym bardziej obniżymy koszt, który przyjdzie nam zapłacić. Oczywiście meble DIY również są kosztowne - płacimy za nie swoim czasem.

Drzwi przesuwne - jak dobrać mechanizm?

W przypadku, gdy decydujemy się jednak na tradycyjne skrzydła drzwiowe, musimy kupić zawiasy. System drzwi przesuwnych powinien być dobrze dobrany wymiarami i być wykonany z solidnych materiałów. Znajdziemy w nim szynę, wsporniki szyny, rolki, zabezpieczenia przeciwko odskakiwaniu, odbojniki i prowadnice. Pamiętajmy, że takie drzwi zawsze mają przynajmniej dwa skrzydła nasuwane na siebie. Ma to znaczenie przy wyborze prowadnic.

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Szafa może służyć do przechowywania ubrań, ale przestrzeń wewnątrz czasami służy także dodatkowo jako schowek. Półki i szuflady muszą tam znaleźć się w takiej ilości, która zagwarantuje wygodne użytkowanie mebla. Szafa musi być na tyle głęboka, by na wieszaki dało się powiesić także dość obszerne zimowe ubrania. Czasem warto zamontować kilka dodatkowych półek po to, żeby móc w dowolny sposób sortować później rzeczy.

Jak zrobić szafę przesuwną? Instrukcja krok po kroku

Montaż korpusu

Przy pomocy pilarki docinamy płyty na interesujący nas wymiar. Zaczynamy od zmontowania korpusu szafy. Łączymy wieniec dolny i górny z bokami mebla za pomocą kołków. Wcześniej trzeba wywiercić otwory, w które wejdą kołki. W przypadku szaf, które jednym bokiem przylegają do ściany, konieczny będzie montaż tylko jednej ścianki. Następnie montujemy pionową przegrodę. Musimy sobie poradzić z użyciem wiertarki i kołków rozporowych, dzięki czemu do ściany przymocujemy prowadnicę.

Podział wnętrza szafy

Posiadamy już korpus o odpowiedniej szerokości, pora więc zabrać się za przykręcenie do bocznych ścian prowadnic, na których trzymać się będą półki. Mogą być drewniane i wykonane przez stolarza lub docięte przez nas - także z odpowiednio grubej i wytrzymałej płyty. Jeśli wystarczy miejsca - możemy też postawić na wygodne szuflady. Używając wkrętów 15 mm, montujemy uchwyty na rurkę na wieszaki.

Zamontowanie drzwi

Do wykonania drzwi także możemy wykorzystać przyciętą na odpowiedni wymiar płytę. Prostsze będzie zastosowanie tradycyjnych skrzydeł drzwiowych, ale do montażu systemu przesuwnego także można podejść domowym sposobem. Otwierane drzwi zajmują więcej miejsca - pamiętajmy o tym. Stosujemy dwie prowadnice lub prowadnicę z miejscem przeznaczonym na dwa skrzydła. Osie obu prowadnic wyznacza się tak, żeby były do siebie idealnie równoległe. W rogach skrzydeł montujemy mechanizmy jezdne. Drzwi osadzamy na prowadnicach i regulujemy. Ograniczamy ich zasięg dzięki stoperom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.