Jak zrobić łóżko? Instrukcja wykonania ramy łóżka

Kamil Michaluk
19.02.2021 12:00
Sypialnia, choćby najpiękniej urządzona, nie może się obyć bez wygodnego, ale i solidnego łóżka do sypialni, które wyposażone jest w wygodny materac. Drewniane ramy można zrobić samodzielnie i to przynajmniej na dwa sposoby. Jak się do tego zabrać? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

łóżkołóżko fot. shutterstock

Dlaczego warto zrobić stelaż łóżka samemu?

Zalet wykonania łóżka samemu jest wiele. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej oczywiste. Samodzielny dobór materiałów pozwala na dość tanie stworzenie funkcjonalnych mebli, które najlepiej zagospodarują posiadaną przez nas przestrzeń. Oszczędność pieniędzy będzie tym większa, jeśli wykonując łóżko wykorzystamy materiały z recyklingu - przede wszystkim dość powszechne palety. Decydując się na stworzenie tego ważnego mebla do sypialni samodzielnie, mamy pewność co do jakości zastosowanych materiałów. Wszystkiemu temu może towarzyszyć oryginalny design, który charakteryzuje zwłaszcza łóżko z drewna pozyskanego w wyniku recyklingu. Dysponując solidnym łóżkiem z drewna, możemy dowolnie dobrać do niego materac, co czyni takie meble uniwersalnymi.

Jak zrobić łóżko do sypialni? Narzędzia i materiały

Jedną z podstawowych rzeczy przy tworzeniu ramy łóżka DIY, jest dobrze rozrysowany projekt. Warto dostosować go do własnych wymagań. Może być większe lub mniejsze, posiadać dodatkowe szuflady w łóżku lub fantazyjny zagłówek. Można wreszcie dostosować wysokość, długość i szerokość do naszych potrzeb, ale też pomalować lub opalić drewno według własnego uznania i w zgodzie z wystrojem domu.

Podstawowe narzędzia, dzięki którym można zrobić łóżko

Co przyda się do zrobienia ramy łóżka DIY samodzielnie? Należy się nad tym zastanowić, bo to ważny krok do tego, aby praca przebiegała sprawnie. Niezbędne będą zwłaszcza:

  • młotek
  • wkrętarka i wkręty do drewna
  • wiertarka z kompletem wierteł
  • śruby mocujące meble (jako alternatywa dla wkrętów)
  • pilarka tarczowa do cięcia płyty i drewna
  • papier ścierny lub szlifierka kątowa (można dzięki nim wygładzić materiał, z którego będzie łóżko)
  • miarka

Jaki rodzaj drewna wybrać na łóżko? Rama z desek lub z palet

Wybór materiału na meble do sypialni jest nie tylko kwestią praktyczną, ale zależy też od nastawienia i gustu. Żyjemy w czasach, gdy coraz bardziej modne jest życie według zasad less waste - elementy pozyskane z recyklingu, choćby drewno z wykorzystanej palety, są bardzo popularne. Odpowiednio doczyszczone i np. postarzane, mogą być niezwykle klimatyczne. Z ich udziałem można stworzyć niebanalne aranżacje np. w stylu loftowym.

Łóżko do domu można zrobić też z materiałów, w które zaopatrzymy się w supermarkecie. Deski i płyty MDF także mogą być dobrym i łatwym w obróbce materiałem. Pomysł zależy od nas. Ważne, żeby mebel był solidny i wytrzymały, ale też nie sprawiał trudności przy doborze materaca o odpowiedniej dla nas twardości i grubości.

Szafa przesuwna.Szafa przesuwna. Fot. Abra Meble

Jak zrobić łóżko drewniane?

Najczęściej do montażu łóżka we własnym zakresie wybiera się drewno sosnowe. Wymiary ustalamy w taki sposób, aby można było wybrać standardowy materac (zakup materaca o nietypowych wymiarach to dodatkowe i raczej niepotrzebne koszty). Jeśli posiadamy już wymiary, pora na kolejne etapy prac, w wyniku których powstanie samodzielnie wykonane łóżko drewniane do sypialni:

Należy przyciąć deski, pamiętając o wymiarach łóżka. Używamy do tego pilarki tarczowej, która ma mniejsze tendencje do wyrywania krawędzi drewna, niż np. piła łańcuchowa.

Zbita musi zostać rama łóżka. Chodzi o takie połączenie ze sobą desek, żeby uzyskać stabilny stelaż. Stosuje się też poprzeczne belki środkowe po to, żeby ustabilizować i wzmocnić mebel. Przy łączeniu najlepiej jest wykorzystywać wkręty do drewna, mniej popularne będą śruby.

Kolejny krok to montaż drobniejszych, ale bardzo istotnych części łóżka - chodzi oczywiście o nogi, których wysokość trzeba dopasować do własnych wymagań. Można je wyciąć z grubych desek, ale nic nie szkodzi temu, żeby zamówić bardziej ozdobne, frezowane nogi u stolarza i zamontować je na ramie.

Montaż zagłówka. Nie jest obowiązkowy, ale przydatny ze względów estetycznych lub w przypadku łóżka dla dzieci. Zagłówek może być wykonany z różnych materiałów i utrzymany w zróżnicowanej stylistyce. Bezwzględnie tej samej, w której wykonane zostało łóżko.

Ramę wykańczamy poprzez przybicie podpórek i desek, które stworzą właściwy stelaż.

W przypadku takich mebli ważny jest montaż skrzyni na pościel, co stanowi ważny krok do funkcjonalności takiego mebla. Można ją zrobić z płyty. Co ciekawe - wcale nie musi być na stałe przytwierdzona do płyty. Można poprzestać na skrzyni wsuwanej pod łóżko lub zastąpić ją koszem.

Jak zrobić łóżko z palet? Meble do sypialni DIY

Łóżko z palet.Łóżko z palet. Fot. Shutterstock

Drewniane łóżko z palet do sypialni to krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i wykorzystania po raz kolejny materiału, ale też prosta recepta na oryginalnie urządzony dom. Z reguły taki mebel nie posiada skrzyni, ale przy drobnych przeróbkach można nieco miejsca wygospodarować pod nim. Ramę zbijemy np. z ośmiu palet o szerokości 80 i długości 100 cm. Typowa paleta ma wysokość 14 cm, więc warto je połączyć w dwóch warstwach. Niekoniecznie potrzeba usuwać deski z palety, często można się nią posłużyć tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji już przygotowane elementy konstrukcyjne. Tego rodzaju meble powstają poprzez mocne złączenie ze sobą palet. Kolejny krok to przygotowanie zagłówka, który również powinien być zrobiony z dwóch palet - można w nich samodzielnie usuwać lub dodawać deski tak, żeby pasowały do ramy także wizualnie. Ważne jest dopasowanie długości zagłówka do ramy. Łóżko możemy pomalować na pasujący do wystroju wnętrz kolor. Później pozostaje już tylko dobrać materac. Wspaniały sposób, żeby kreatywnie zagospodarować miejsce w naszej sypialni.

Więcej o: