Szafka na buty - jak ją samodzielnie wykonać? Sprawdź

Kamil Michaluk
20.02.2021 12:00
Szafka na buty to niepozorny, ale bardzo ważny mebel do przedpokoju, który pozwala uporządkować przestrzeń. Przechowywane w niej obuwie może być posegregowane i zabezpieczone. Praktyczne modele można wykonać samemu - z drewna, nawet tego pochodzącego z recyklingu (palety). Możemy sobie też poradzić, używając kartonu. Jak się do tego zabrać?

Meble z drewna egzotycznegoMeble z drewna egzotycznego Fot. Shutterstock

Jak zrobić szafkę na buty DIY? Od tego zacznij

Jakich narzędzi będziemy potrzebować?

Przyda się z pewnością młotek, ale też pilarka tarczowa. Do tego oczywiście miarka, wkrętarka ze wkrętami i farba do pomalowania drewna. Można też je opalić palnikiem dekarskim. Często istnieje jednak konieczność wyszlifowania drewna tak, żeby usunąć nierówności i zabrudzenia. Można się posłużyć papierem ściernym, ale bardziej wydajna będzie praca ze szlifierką kątową.

Szafka na buty z palet. Jak ją zrobić?

Deski potrzebne do zrobienia szafki na buty można pozyskać również z palet. Miejsce na buty będzie w tym przypadku o tyle łatwiej stworzyć, że dysponujemy niemal gotowymi, bo zbitymi elementami w postaci kupionych palet. Szafkę do przechowywania butów można stworzyć na kilka sposobów. Liczba palet, które będą potrzebne, uzależniona jest od modelu szafki, który chcemy wykonać.

Szafka na buty DIY z palet lub palety

Dzięki paletom możemy łatwo zrobić niewielkie szafki do przedpokoju, ale też prawdziwe szafy, które ustawimy tam, gdzie mamy dość miejsca. Wszystko zależy od metrażu naszego mieszkania i dostępności miejsca. Możemy więc:

zbić palety jedna na drugą - wówczas trzeba pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni na przechowywanie obuwia pomiędzy deskami. Tworząc poszczególne kondygnacje, musimy uzupełnić deski już przybite w palecie o dodatkowe (umieszczone pomiędzy nimi). Z łatwością pozyskamy je, rozbijając inne palety. Pamiętajmy, że taki projekt szafy na buty jest raczej przeznaczony do szerokiego przedpokoju lub garderoby - będzie miał przynajmniej 60 cm szerokości

stworzyć ramę z jednej palety (ustawionej pionowo) tak, żeby w wolne przestrzenie dało się wtykać buty - w najprostszej wersji wystarczy przytwierdzić paletę do ściany i zrobić miejsce na buty. Szafka będzie funkcjonalna wtedy, gdy przestrzenie pomiędzy deskami będą odpowiednio duże. Niekiedy więc trzeba je na nowo rozplanować. Świetnie prezentuje się wtedy, gdy przechowuje się w niej piękne szpilki

Pamiętajmy, że podstawowym elementem obróbki drewna z palet jest jego oczyszczenie i zabezpieczenie impregnatem, farbą lub lakierem. Możemy wybrać dowolny sposób, ale nie pomijajmy tego etapu. Materiał z recyklingu, bez zabezpieczenia, szybko zniszczy się i utraci swój walor estetyczny.

Szafki na buty: jak zrobić solidny model z drewna?

Świetny pomysł i doskonałe rozwiązanie stanowi zawsze szafka na buty z drewna. Może być też wyposażona w wieszaki na ubrania, co sprawi, że mebel będzie bardziej funkcjonalny. Czasem spotykamy modele z siedziskiem. Do jakich wnętrz pasuje? Zaletą drewna jest to, że spotkamy je w wielu wystrojach wnętrz i to w całym domu (kuchnia, łazienka, salon). Samą szafkę na buty pomieści przedpokój (przyda się wtedy też wieszak), ale niekiedy też sypialnia lub niewykorzystana szafa. Można do tego wykorzystać deski i kantówki zakupione w supermarkecie. Zdarza się, że taki materiał pozostaje w domu po remontach i warto go wykorzystać jako budulec na nowe meble do przedpokoju.

Korytarz.Korytarz. Fot. Abra Meble

Jak zrobić meble do przedpokoju z drewna?

Posiadając deski i kantówki, możemy wyczarować minimalistyczny mebel, który będzie pasował do różnych stylizacji. Przede wszystkim doskonale przechowa nasze obuwie. Drewno wykorzystujemy w następujący sposób: ramę tworzymy z kantówek, które wzmacniamy o poprzeczki z tego samego materiału. Całość łączymy za pomocą wkrętów. Poprzeczki będą stanowić podparcie dla półek. Na końcu zajmujemy się siedziskiem - docinamy je z desek podobnie, jak półki. Inspiracje warto czerpać z podobnych mebli, które znaleźć możemy choćby w Internecie. To my wybieramy materiały i wysokość mebla. Może zawierać jedną półkę lub kilka - w zależności od tego, ile miejsca dla obuwia potrzebujesz. Jeśli jest stabilnie wykonany, nie trzeba przytwierdzać go do ściany.

Szafka na buty? Zrobisz ją także z kartonu

Jak zrobić szafkę na buty w stylu eko? Okazuje się, że taki mebel można zrobić z kartonu. Kolor i design są w tym przypadku kwestią wyboru. Pomysły są bardzo różne - spotyka się modele wykonane z przegródek w kształcie trójkąta lub walca. Co jest potrzebne, żeby w ciekawy sposób udekorować wnętrze i zyskać przestrzeń na buty? Przyda się karton, taśma klejąca lub klej, za pomocą których połączymy elementy, farby akrylowe i pędzle.

Zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że możemy uzyskać dowolną ilość półek do przechowywania naszych rzeczy i to za grosze. Może być też miejscem przechowywania innych drobiazgów. Minusem zaś - nietrwałość materiału. Do przechowywania butów wykorzystuje się też udekorowane pudełka. Szafki na buty do przedpokoju to czasem także ozdobione kawałki rury PCV połączone ze sobą - takie rozwiązanie jest przeznaczone dla tych, którzy cenią sobie niecodzienny styl.

Więcej o: