Naprawa mechanizmu wersalki - jak to zrobić? Sprawdzone triki

Dobrej jakości mechanizm rozkładania wersalki gwarantuje, że mebel będzie nam długo służył bez usterek. Gdy jednak pojawią się kłopoty, nie każdy system będziemy w stanie sami naprawić. Dlaczego wersalka nie chce się rozłożyć i co możemy wówczas zrobić? Podpowiadamy.

Sofa tapicerowana.Sofa tapicerowana. Fot. Shutterstock

Czym różni się wersalka od sofy lub kanapy?

Nim zajmiemy się samymi systemami rozkładania wersalki i ewentualnie sposobami ich naprawy, warto wprowadzić rozróżnienie pomiędzy tym typem mebla a sofą lub kanapą:

  • kanapa - mebel, który przeznaczony jest do siedzenia dla kilku osób, posiada poręcze i oparty jest na konstrukcji szkieletowej. Bywa, że posiada system rozkładania. Najczęściej jego działanie jest jednak związane z położeniem oparcia i wysunięciem siedziska, nie zaś z mechanizmami automatycznymi
  • sofa - wygodna, z poduszkami i miękkim siedzeniem. Służy przede wszystkim do relaksu i wypoczynku.
  • wersalka - uznaje się, że takie meble są czymś pośrednim między tapczanem a kanapą. Sekretem ich popularności jest duża oszczędność miejsca przy możliwości dość komfortowego spania. Dawniej bardzo popularne jako podstawowy mebel przeznaczony do spania, obecnie polecane są raczej jako rozwiązanie okazyjne. Dodatkowo zaleca się ją jako mebel do siedzenia dla nie więcej niż trzech osób. Składa się ze skrzyni na pościel i dwóch tapicerowanych ram. Bardzo ważny jest sposób ich połączenia - wykorzystuje się do tego metalowe łączniki.

Właśnie sposób rozkładania jest jednym z podstawowych wyróżników wersalki. Trzeba jednak przyznać, że obecnie znacznie częściej używa się określeń ''sofa'' lub ''kanapa''. Może to być mylące, bo w rzeczywistości często oferuje się meble, które powinno się w zasadzie określać jako wersalki. Dzisiejsze wersalki do salonu są przy tym bardzo estetycznie wykonane. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te ze skóry ekologicznej.

Salon z meblami Kristen.Salon z meblami Kristen. Fot. Abra Meble

Kiedy mechanizm rozkładania jest szczególnie ważny?

Stan wersalki i możliwość jej długotrwałego użytkowania są uzależnione od kilku czynników. Najważniejsza jest staranność, z jaką zostały wykonane nowe meble i jakość materiałów, ale liczy się też sposób ich użytkowania. Oprócz tak ważnych kwestii, jak wymiary, design czy materiał obiciowy, warto też zwrócić uwagę właśnie na mechanizm rozkładania. Powinien być funkcjonalny - chodzi zwłaszcza o meble do salonu. O ile przy bardzo rzadkim korzystaniu z wersalki jako łóżka nie będziemy tego w praktyce odczuwać, to codzienne zmagania z ciężkim, niewygodnym lub zacinającym się automatem mogą być bardzo przykre i frustrujące. Na czas jego funkcjonowania i stan techniczny będą też miały wpływ obciążenia, którym jest poddawany - choćby to, ile osób siedzi na takim meblu i jak często. Przede wszystkim chodzi jednak o częstotliwość spania na nim. Nie powinniśmy się oszukiwać - taki mechanizm zaprojektowany jest na określoną ilość rozłożeń i złożeń, później mogą czekać nas naprawy lub wymiana.

Mechanizmy rozkładania wersalek. Które wybrać?

W przypadku wersalek mówimy o systemie klik-klak. Alternatywne sposoby rozkładania, stosowane raczej w kanapach, to między innymi systemy włoski lub belgijski, delfin, wózek lub DL. Mechanizm klik klak doceniany jest za szybkość rozkładania mebla. Polega na tym, że siedzisko unosi się i przyciska do oparcia. Następuje charakterystyczne ''kliknięcie'' i można całość opuścić już rozłożoną. Wówczas możemy korzystać z dodatkowej powierzchni do spania Powtarzając akcję - znów składamy mebel. Zdarzają się jednak usterki - stan mechanizmu może wskazywać na to, że konieczna jest naprawa lub wymiana.

Co można zrobić samemu? Naprawa wersalki w oparciu o automat wersalkowy

Naprawa mebla może zostać powierzona fachowcom. Wówczas można liczyć na to, że sprawdzony zostanie stan systemu i dobrane właściwe części. Działając samemu, można się posłużyć zamontowaniem prostego zestawu automatów podnośnikowych do wersalki, które kupuje się w celu naprawy takich mebli. Ich prosta konstrukcja składająca się z metalowych okuć i sprężyn bywa bardzo skuteczna. Zawias jest niedrogi, kosztuje ok. 30 - 40 zł. Można go wymienić poprzez przykręcenie do materaca i stelaża z płyty z wykorzystaniem śrub. Praca nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Taka naprawa polecana jest zwłaszcza w przypadku starszych modeli, których serwisowanie może okazać się nieopłacalne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.