Jak układać płytki na ścianie w łazienkach?

Choć układanie płytek na ścianie łazienki możne wydawać się trudne i pracochłonne, wcale nie musi takie być. Nie oszukujmy się, taka czynność wymaga posiadania, choć minimalnej wiedzy i doświadczenia w zakresie robót wykończeniowych. Jak się do tego zabrać i czy warto robić to samodzielnie? Podpowiadamy.

Płytki marmurowe.Płytki marmurowe. Fot. Shutterstock

Płytki na ścianie w łazience - od czego zacząć?

Wykonaj projekt i dokładne pomiary, zwłaszcza jeśli ściany w Twojej łazience mają nieregularne kształty. Uwzględnij skosy, murki i zabudowę zestawu podtynkowego. Dobry projekt, nawet taki odręczny, pozwoli Ci na wybór odpowiedniej ilości materiału. Pamiętaj, o zakupie kafli z odpowiednią nadwyżką, na wypadek uszkodzenia lub konieczności wymiany. Bezpieczny zapas powinien wynosić ok. 10-15% materiału. Wybierz płytki odporne na wilgoć przeznaczone do powierzchni ścian.

Do prac przy układaniu i wykończeniu wnętrza będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia. W co powinieneś się wyposażyć:

  • poziomicę
  • nóż glazurniczy lub rysik
  • krzyżyki dystansujące
  • szpachlę
  • szlifierkę lub papier ścierny
  • ołówek i linijkę

Jakie materiały poza samymi płytkami będą potrzebne do ułożenia kafli?

  • grunt
  • klej do płytek
  • fuga
  • kątowniki

Niezbędne materiały, sprzęt oraz akcesoria pomocne przy układaniu kafli dostaniesz w sieci sklepów Merkury Market. 

Układanie płytek krok po kroku

Jak prawidłowo układać płytki na ścianie? Przedstawiamy krótki poradnik.

Przygotowanie podłoża

Układanie płytek w łazience warto zacząć od przygotowania podłoża. Sprawdź czy powierzchnia ścian jest sucha, czysta i nietłusta. Jeśli właśnie skułeś poprzednią glazurę, prawdopodobnie ściana będzie wymagała wyrównania. Nie musisz robić tego dokładnie, ściana pod płytki ceramiczne nie musi być idealnie gładka, wystarczy jeśli wykorzystasz grunt i wygładzisz nierówności powstałe w wyniku kucia. Nie ma potrzeby dokładnego wygładzania i polerowania powierzchni. Wręcz przeciwnie, płytki znacznie lepiej przylegają do podłoża, które jest nasiąkliwe, a idealnie równe powierzchnie niestety takie nie są. Jeżeli więc układasz płytki w łazience, której ściany są stanie surowym warto na nie położyć preparat zwiększający przyczepność albo zaprawę.

Przyklejanie płytek

Zanim ułożysz pierwszy rząd kafli wyznacz pion i poziom. Użyj do tego poziomicy. Możesz zaznaczyć linie ołówkiem - ułatwi Ci to dalszą pracę. Jeżeli masz taką możliwość, przybij do ścian listwę przytrzymującą pierwszy rząd kafelków. Listwa zabezpieczy przed zsuwaniem się gresu. Do solidnego przymocowania płytek na ścianę łazienki użyj kleju wysokiej jakości.

Układając płytki nie zapomnij o pozostawieniu miejsca na spoinę. Aby równo kłaść płytki łazienkowe i pozostawić odpowiednie miejsce na fugę w otwory między płytkami powkładaj krzyżyki dystansujące. Zamocuj je po ułożeniu każdego rzędu płytek.

Łazienka z kabiną prysznicową. Łazienka z kabiną prysznicową.  Fot. Merkury Market

Przycinanie

Niektóre wnętrza wymagają przycinania płytek i dopasowywania ich kształtu do skosów, rogów i wnęk. Jeśli musisz przyciąć kafle, zrób to bardzo ostrożnie. W pierwszej kolejności zaznacz na płytce linię cięcia, kolejno przejedź wzdłuż tej liki nożem lub rysikiem do glazury, następnie pewnym ruchem przełam płytkę. Do takiego przecinania potrzebne jest doświadczenie i praktyka. Dużo łatwiej ciąć kafelki za pomocą profesjonalnego sprzętu jakim jest np. gilotyna do płytek.

Fugowanie

Ułożone płytki wraz z krzyżykami pozostaw do wyschnięcia na około 24 godziny. Gdy klej wyschnie wiążąc pyłki z podłożem, możesz usunąć krzyżyki i przystąpić do fugowania. Do wykończenia i wypełnienia otworów między płytkami, użyj fugi w kolorze pasującym do kafli. Pamiętaj, że spoiny muszą być wykonane dokładnie i starannie. Po wypełnieniu przestrzeni między kafelkami nadmiar fugi możesz usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Zrób to zaraz po nałożeniu, kiedy spoiny wyschną będzie to już niemożliwe.

Samodzielne układanie glazury nie jest proste, jednak przy zachowaniu ostrożności oraz wskazanych wytycznych, może się udać. Jeśli boisz się samodzielnie wykonywać tę pracę skorzystaj z pomocy specjalisty. Nie warto ryzykować zniszczenia materiału i wyglądu łazienki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA