Glony w basenie - jak się ich pozbyć i jak nie dopuścić do ich rozrostu? Sprawdź!

Zielona woda w basenie z pewnością nie prezentuje się dobrze. Zmętnienie wody basenowej to objaw pojawienia się alg w zbiorniku. Jeśli nie zaczniemy działać szybko, to punktowe zazielenienia w końcu doprowadzą do całkowitego zanieczyszczenia, które trudniej będzie usunąć. Co robić w takiej sytuacji?

Dlaczego glony w basenie są niepożądane?

Oczywiste jest, że basen pełen glonów prezentuje się nieestetycznie i nie stanowi chluby dla jego posiadacza. Ogród z tak zaniedbaną atrakcją nie prezentuje się zbyt okazale. Im dalej zajdzie rozwój tych organizmów, tym trudniej będzie sobie z nim poradzić. Czy jednak algi w wodzie mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka? Ich pojawienie się prowadzi do wzrostu innych mikroorganizmów niekorzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Same algi mogą prowadzić do alergii i podrażnień skóry.

Szybkość namnażania się glonów

W przypadku tych glonów wyjątkowo trudne jest to, że mają tendencję do niebywale szybkiej kolonizacji. Od ich pojawienia się na dnie basenu, gdzie do niedawna woda była krystalicznie czysta, tylko godziny mogą dzielić nas od tego, aby pojawiło się zielonkawe zabarwienie. Należy już wtedy zrezygnować z kąpieli - basen ogrodowy w takim stanie się do nich nie nadaje.

BasenBasen Fot. Shutterstock

Co sprawia, że w basenie ogrodowym pojawiają się glony?

Co sprzyja temu, że nasze baseny przydomowe (lub nawet mały basen rozporowy) zostają zaatakowane algami? Co prowadzi do takich zanieczyszczeń? Zazielenienie wody w basenie jest łatwiejsze, gdy:

  • pojawiają się w nim ''martwe pola'', gdzie woda jest ciągle nieruchoma
  • panuje bardzo duże nasłonecznienie (niemal każdy basen znajduje się w bardzo słonecznym miejscu)
  • nie stosuje się chemii basenowej
  • wadliwy proces filtracji wody w basenie
  • wpadające do basenu resztki organiczne (np. liście)
  • zaniedbane dno i ścianki basenu, brak higieny

BasenBasen Fot. Shutterstock

Czystość a pozbycie się glonów z basenu

Co zrobić, żeby w basenie nie pojawiły się glony? Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że przestrzeń basenu musi być regularnie czyszczona. Przede wszystkim trzeba oczyścić wodę i dno z liści, piasku lub owadów, które wpadają do basenów. Ich pozostawanie w zbiorniku będzie sprawiać, że algi będą miały dodatkową pożywkę dla swojego wzrostu. Basen można czyścić przy pomocy siatki lub specjalnego odkurzacza do basenów. Drugim sposobem jest używanie preparatów chemicznych dedykowanych temu, aby uniemożliwić wzrastanie glonów w wodzie.

Woda w basenie - jaka powinna być, żeby nie zarastał glonami?

Zanim przejdziemy do zastosowania chloru lub użyjemy inne preparaty przeciwko wzrostowi glonów pod wodą, powinniśmy zadbać o odpowiedni odczyn pH. Basen będzie przyjazny dla kąpiących wtedy, gdy jego wartość będzie wynosiła od 7 do 7,4. Taki odczyn sprzyja również skutecznemu działaniu środków przeciwko glonom. Warto regularnie testować pH wody i zawartość w niej chloru. Przeciwdziałanie powstawaniu nowych zanieczyszczeń będzie też polegało na wyeliminowaniu ''martwych punktów'' zastałej wody w basenie. Jako zabezpieczenie przed glonami zaleca się także dostarczanie każdego tygodnia świeżej wody. Należy ją wymieniać w ilości 3 do 5% objętości zbiornika tygodniowo.

Jak pozbyć się glonów? Użycie chloru

Co zrobić, żeby pozbyć się glonów? Pierwszym etapem jest fizyczne wyczyszczenie skupisk zielonego nalotu. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie wydajności działania filtru, który odpowiada za oczyszczanie wody w basenie.

Warto jednak podkreślić, że czyszczenie i filtrowanie w przypadku bardzo silnego namnożenia się glonów nie będzie wystarczające. Zielona woda powróci pomimo tego, że obecnie nie ma już śladu po skupiskach alg. Konieczne będzie zastosowanie preparatów zawierających chlor w dużym stężeniu. Środków takich używa się często pod postacią tzw. ''chlorowania szokowego''. Jest to oddziaływanie silne, które nie pozwala na zażywanie kąpieli w zbiorniku przez dobę lub dłużej - należy się bezwzględnie stosować do zaleceń producenta. W późniejszym czasie również zaleca się stosowanie chemii w postaci mniejszego stężenia chloru lub nowoczesnych tabletek multifunkcyjnych. Jedną z najważniejszych funkcji takich preparatów, jest zapobieganie rozwojowi glonów.

26821275

BasenBasen Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.