Czyszczenie oczka wodnego za pomocą preparatów i domowych sposobów

Oczko wodne tuż obok domu jest nie lada atrakcją. To także świetny punkt do obserwacji zwierząt i podziwiania roślin. Miniaturowy staw musi być jednak zadbany, żeby spełniał swoją funkcję. Jak często czyścić dno zbiornika i w jaki sposób to robić?

Jak często czyścić oczko wodne

Co ile czasu czyścić oczko wodne? Woda w oczkach wręcz nie powinna być wymieniana zbyt często. Trzeba jednak przynajmniej raz w sezonie oczyścić zbiornik z liści i mułu. Chodzi o to, żeby w przyszłości muł wraz z resztkami roślin i odchodami zwierząt nie powodował zanieczyszczenia oczka wodnego przez glony i bakterie. Oczka wodne zaniedbane mają tendencje do zarastania.

Od czego zależy czystość oczek wodnych?

Im mniejsze oczko, tym prawdopodobnie więcej problemów będziemy mieli z czystością zbiornika. Rozwój glonu będzie tym łatwiejszy, im więcej mułu będzie osiadało na dnie oczka wodnego. Warto zauważyć, że odchody zwierząt, części roślin i ziemi, które tworzą muł, mogą być niebezpieczne dla zdrowia ryb. Pod żadnym pozorem nie powinno się więc doprowadzać do mącenia wody i podrywania się ich z dna. Ilości mułu w małym stawie można ograniczać przez usuwanie cząstek roślin, hamowanie zbyt dużego rozwoju roślinności i odpowiednie karmienie ryb. Nie można dawać im pokarmu zbyt obficie, bo zalegając na dnie jest on jednym z elementów przyspieszających zanieczyszczenie oczek wodnych. W ten sposób dostarczamy tylko substancji odżywczych dla glonów i bakterii.

W naszym oczku wodnym będą też zachodziły procesy charakterystyczne dla niewielkich stawów i akwenów zamkniętych, gdzie nie ma dość dużo tlenu. Spływa też do niego woda z nawożonych trawników i pobliskich roślin, która jest kolejnym źródłem zanieczyszczeń. Brak tlenu, wysoka temperatura pod wodą i mnogość składników odżywczych to znowu idealne warunki, które gwarantują rozwój glonów. Stąd tak ważne jest, żeby w zbiorniku znalazły się rośliny produkujące tlen. Dobre będą lilie wodne, które sprawią, że w niższe partie stawu będą docierać mniejsze ilości światła.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Domowe sposoby na czyszczenie oczka. Które są warte uwagi?

Takie sposoby radzenia sobie z zanieczyszczeniem stawów i oczek wodnych to głównie metody polegające na mechanicznym oczyszczaniu osadów. Przede wszystkim trzeba być ''ogrodnikiem'', który nie dopuszcza do zarośnięcia swojego oczka wodnego i stale usuwa wpadające do niego materiały organiczne. Jesienią, gdy do wody pada wiele liści, warto nad lustrem wody zamontować siateczkę wyłapującą je. Warto też zainwestować w kaskadę powodującą ruch wody lub w urządzenia natleniające wodę - zwłaszcza wtedy, gdy hodujemy ryby. Do odessania mułu zalegającego w oczku stosuje się odkurzacze do oczek wodnych ze specjalną końcówką zasysającą. Oczywiście ryby muszą się wtedy znaleźć poza zbiornikiem. Jak działa odkurzacz do oczka wodnego? Jego użycie jest o tyle bezkonkurencyjne, że dysponujemy końcówką ssącą na teleskopowym wysięgniku. Nie ma więc nawet konieczności moczenia się i schodzenia do wody. Ceny takich urządzeń zaczynają się od ok. 400 zł, co nie stanowi dużego kosztu dla kogoś, kto zamierza na poważnie zająć się swoim hobby. Alternatywą są sprawnie działające pompy i oczyszczanie mułu ręczne, jednak to odkurzacz do oczka wodnego jest bezkonkurencyjny.

Jakie preparaty do czyszczenia oczka w ogrodzie są polecane?

Wodny świat naszego oczka można też uratować dzięki dosypywaniu preparatów chemicznych do wody. Ich zadanie polega na niedopuszczeniu do rozwoju glonów i szkodliwych bakterii. Jak działają takie środki? Poprawiają klarowność wody i zapewniają oczyszczenie oczka w ogrodzie z nadmiaru tych składników, których glony potrzebują do wzrostu populacji. Nie dopuszczają też do szczelnego zakrycia dna mułem. Działanie takich substancji opiera się zwykle na skuteczności wyselekcjonowanych organizmów, które zapewniają czystość w akwenie. Kryterium ich doboru jest takie, żeby były bezpieczne dla człowieka, roślin i zwierząt wodnych i dla środowiska. Często chodzi o takie bakterie, które konkurują z glonami o pokarm. Zmniejszenie jego ilości prowadzi do przywrócenia równowagi biologicznej pod wodą.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA