Jak wybrać właściwą farbę do parkietu? Podpowiadamy!

Montaż drewnianej podłogi w domu, to wysokiej jakości inwestycja na lata. Należy ją też odpowiednio wykończyć tak, żeby faktycznie mogła nam długo służyć. Przez ten czas z pewnością będziemy chcieli odświeżyć podłogę lub zapragniemy nadać jej nieco inny charakter. W tym miejscu przyda się dobra farba, którą pomalujemy parkiet. Jaką wybrać? W jaki sposób stosować? Podpowiadamy.

Jak zabrać się do malowania podłóg drewnianych?

Malowanie powierzchni drewnianej podłogi nie jest niczym nowym. W taki sposób odnawiano już wykończenie podłoża w domu naszej babci. Później jednak przestało to być modne, stawiano raczej na lakier lub olejowanie, niż na malowanie farbą, która szczelnie pokrywała podłoże. Niemożliwe było wówczas choćby dostrzeżenie pięknego usłojenie, które posiadają deski drewniane. Później bardzo popularne stały się panele podłogowe. Obecnie moda na malowanie podłóg wraca. Jest ono zasadne pod warunkiem, że inwestor właściwie podejdzie do wyboru farby, której kolejne warstwy pokryją podłogę.

O czym jeszcze pamiętać? Przydadzą się podstawowe sprzęty, które posłużą nie tylko do malowania, ale przede wszystkim do przygotowania podłoża. Mowa zwłaszcza o:

  • przyrządach do przygotowania podłogi: szlifierce tarczowej lub taśmowe, papierze ściernym gruboziarnistym
  • rozpuszczalniku
  • pędzlach i wałku

Oprócz samej farby będziemy potrzebować podkład w postaci farby gruntującej i preparat izolujący do sęków.

Malowanie parkietuMalowanie parkietu Fot. Shutterstock

Farby do podłóg z drewna: jakie powinny być?

Jaka powinna być farba, którą pomalujemy drewno podłogowe? Taki preparat może występować w dwóch podstawowych typach. Podłogi może pomalować:

  • farba kryjąca -do malowania drewna na podłodze nadają się zwłaszcza farby ftalowe, które w dużym stopniu wykazują odporność na ścieranie i szorowanie. Podłogi wykończone w ten sposób są więc trwałe i nie tak szybko zajdzie kolejna potrzeba ich renowacji. Dodatkową zaletą farb ftalowych jest to, że nie zawierają szkodliwych pochodnych chromu i ołowiu. Wydajność produktu to zwykle ok. 10 m2 na warstwę.
  • pokrycie z zachowaniem rysunku słojów drewna - w przypadku chęci zachowania rysunku słojów, do drewna wybiera się bejce lub oleje barwione. Efekt stanie się w tym przypadku trwały dopiero po zastosowaniu lakieru.

Farby do parkietu - jak nakładać?

Sama technika malowania nie jest w omawianym przypadku zbyt skomplikowana. Podłoga z drewna będzie się malować podobnie, jak inne przedmioty wykonane z tego materiału. Dużo bardziej trzeba się skupić na tym, żeby deski były odpowiednio przygotowane. W innym przypadku mogą nas czekać niemiłe niespodzianki - tych zaś nikt nie lubi.

Przygotowanie podłoża przy malowaniu farbą

Jak musi być przygotowana podłoga przed renowacją? Podstawowe działanie polega na szlifowaniu podłoża zwłaszcza wtedy, gdy stare powłoki są zniszczone, odpadają i grożą tym, że nowa farba się nie przyjmie. Najlepiej jest wykorzystać do tego jakiś rodzaj szlifierki. Kolejny krok polega na dobrym odkurzeniu i umyciu podłogi. Nie jest to przy tym wyraz przesadnej dbałości, ale nałożenie nowej warstwy absolutnie tego wymaga. Jeśli podłoga była pastowana i drobiny środków tego rodzaju wniknęły w drewno, należy je odtłuścić. Następnie warto się zająć sękami - usunąć żywicę i zabezpieczyć je preparatem izolującym, który uwolni naszą podłogę od wycieku żywicy. Warto zastosować na powierzchnię podłogi grunt do drewna.

Malowanie

Sam proces malowania jest stosunkowo prosty, ale trzeba się w jego toku wykazać dużą sumiennością i dokładnością. Do pokrycia podłóg farbą wykorzystujemy pędzle i wałki. Zaleca się, żeby ich szerokość odpowiadała wymiarom deski, co sprawi, że praca pójdzie sprawniej. Przed aplikacją farby wnikliwie czytamy instrukcję jej stosowania. Zwykle wystarczy przed nałożeniem farby dokładnie ją wymieszać. Dzięki temu substancja będzie miała jednolitą barwę i konsystencję, dobrze pokryje deski podłogowe.

Farbę nakłada się wzdłuż słojów. Często trzeba to wykonać w dwóch warstwach. Warto zwrócić uwagę na czas zalecany pomiędzy poszczególnymi aplikacjami preparatu. Podłoga nie będzie też od razu gotowa do użytku. Niekiedy musi minąć kilka dni.

Malowanie parkietuMalowanie parkietu Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.