Matowe płytki podłogowe - jak i czym je myć? Sprawdź!

Kamil Michaluk
28.02.2021 12:00
Nie każdemu podoba się wykończenie powierzchni łazienki czy kuchni na wysoki połysk. Takie płytki nie zawsze pasują do stylu i przestrzeni. Jeśli już zdecydujemy się na płytki matowe, to czym je myć? O czym pamiętać podczas czyszczenia? Podpowiadamy przydatne rozwiązania.

Matowe płytki na podłodze. Jakie są ich zalety?

Wybór glazury lub gresu na podłogę do danego pomieszczenia jest podyktowany cechami fizycznymi materiału i jego funkcjonalnością, ale też oczywiście wyglądem. Płytki matowe przede wszystkim są bardzo praktyczne. Nie potrzeba ich nabłyszczać, ewentualne smugi są mniej widoczne, także powstanie zarysowań na powierzchni płytek nie rzuca się tak w oczy. Warto jednak zauważyć, że w przypadku podłóg w niewielkich pomieszczeniach użycie modeli matowych jest nieco gorszym rozwiązaniem. Dlaczego? Chodzi o to, że płytki błyszczące odbijają światło, co przekłada się na optyczne złudzenie, że pomieszczenie jest większe, niż w rzeczywistości.

Czym myć płytki podłogowe matowe?

Czym myć płytki matowe: wybrać domowe sposoby, czy postawić na specjalistyczny preparat? Wiele zależy od tego jak bardzo poważne zabrudzenia znajdują się na naszych płytkach. Można przyjąć, że w przypadku regularnego dbania o podłogę, można przeprowadzić mycie domowymi sposobami. Brud w postaci tłustych plam może się okazać nieco trudniejszym przeciwnikiem, ale i z nim powinien sobie poradzić roztwór octu. W trudniejszych przypadkach trzeba sięgnąć po profesjonalny płyn do czyszczenia płytek matowych. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, że najpierw podłoga musi zostać odpowiednio przygotowana. W pierwszej kolejności trzeba usunąć kurz. Bez tego grozi nam rozprowadzenie brudu po całej powierzchni, czego skutkiem będą smugi.

Matowe płytkiMatowe płytki Fot. Shutterstock

Ocet z wodą i para

Wykorzystanie domowych sposobów warto rozpocząć od tych najbardziej instynktownych. Roztwór z wody (jeden litr) i octu (szklanka) może służyć za podstawowy środek do usuwania zabrudzeń z matowej podłogi. Dodanie do takiej mikstury płynu do mycia naczyń tylko wzmocni jej działanie. Nie powinny mu się oprzeć nawet trudne i tłuste plamy. Do zmywania płytek można użyć mopa, chociaż niektóre osoby wolą posługiwać się szmatką. Woda z octem jest niekiedy krytykowana jako środek do czyszczenia podłóg matowych z uwagi na nieprzyjemny zapach. W praktyce z pomocą powinno tutaj przyjść zmycie powierzchni czystą wodą i przewietrzenie pomieszczenia. Jeśli jednak szukamy innego rozwiązania, to może nim być mop parowy lub nawet myjka ciśnieniowa. Po umyciu powierzchni parą efekty również powinny być zadowalające. Przede wszystkim unikniemy smug - już to jest dobrym powodem, by korzystać z bardziej nowoczesnych środków czyszczenia podłóg.

Jak dbać o fugi?

Gres będzie się dobrze prezentował dopiero wtedy, gdy czyszczenie obejmie również fugi. Trzeba się w tym przypadku zaopatrzyć w odpowiednie środki, które usuną brud. Znów możemy skorzystać z domowych sposobów - szczoteczka i pasta z wody i sody spożywczej świetnie dadzą sobie radę.

Jak czyścić gres i inne płytki podłogowe? Specjalistyczne preparaty

Szczególnie wtedy, gdy z szorstkiej powierzchni płytek nie możemy usunąć zabrudzeń, powinniśmy sięgnąć po preparaty, które są stworzone właśnie do tego celu. Również osoby, które nie cierpią zapachu octu i nie mają mopa parowego, mogą cieszyć się w przypadku takich substancji przyjemniejszym zapachem. Koszt zakupu będzie nieco wyższy, ale z całą pewnością nie stanie się dużym wydatkiem w domowym budżecie.

Nabłyszczanie matowych płytek - czy to ma sens?

Z zasady matowe płytki podłogowe różnią się od błyszczących właśnie ostatecznym efektem. Zdarza się jednak, że marzy nam się delikatny połysk w kuchni. Na całe szczęście wcale niekoniecznie trzeba zmieniać okładzinę na podłodze - wystarczy do mycia dodać nieco środka nabłyszczającego. Może nim być kilka kropel płynu do karoserii samochodowej lub też specjalistyczny środek chemiczny. Wybór należy do nas. Najważniejsze jest bezsprzecznie to, żeby płytki w kuchni, łazience lub przedpokoju były czyste i schludne.

Matowe płytkiMatowe płytki Fot. Shutterstock

Więcej o: