Czym i jak myć płytki, aby były błyszczące? Zobacz!

Piękne podłogi zależą nie tylko od modnego wykończenia, ale także regularnego mycia i konserwacji. Czym myć płytki, żeby długo były piękne i przede wszystkim błyszczące? Jakich środków czystości używać, żeby uzyskać dobry efekt bez smug? Podpowiadamy.

Płytki podłogowe: o czym pamiętać, nim zabierzemy się do czyszczenia?

Czym myć kafelki, żeby ich nie uszkodzić? Co zrobić, żeby miały piękny połysk? Niewiele pracy będziemy mieli przy czyszczeniu glazury. Jej wysoka wytrzymałość i połyskująca powierzchnia sprawiają, że podstawowa pielęgnacja polega na tym, by usunąć brud i osad. Najgorsze, co możemy zrobić, to wyczyścić ją płynem z dodatkiem elementów ściernych. Podobnie jest przy terakocie. Przy płytkach gresowych jest jeszcze łatwiej, bo posiadają dużą wytrzymałość mechaniczną i są w małym stopniu nasiąkliwe. W przypadku płytek klinkierowych, zwłaszcza w przedpokoju, powinniśmy pomyśleć nad dodatkową impregnacją. Należy to zrobić, zanim zaczniemy na dobre użytkować tę przestrzeń. Inaczej możemy się narazić na powstanie smug z powodu piasku i kurzu, które trudno jest usunąć.

Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Niezbędne akcesoria

Konserwacja podłogi z płytek w łazience czy przedpokoju to nie tylko odpowiedni środek czyszczący, ale też konieczność zgromadzenia przydatnych akcesoriów. Podstawą jest posiadanie porządnego mopa z wyciskaczem. Alternatywą dla niego jest zakup mopa parowego. Co daje takie rozwiązanie, gdy chcemy wyczyścić płytki ceramiczne lub płytki gresowe? Przede wszystkim nie musimy bezpośrednio stykać się z detergentami, jest to więc rozwiązanie bardziej bezpieczne dla skóry. Gorąca para, która powstaje w urządzeniu w wyniku podgrzewania wody przez grzałkę, rozpuszcza i usuwa nawet bardzo wymagające plamy. W przypadku płytek będzie dobrym rozwiązaniem. Na jakie jeszcze sprzęty możemy postawić? Przydatna będzie ściągaczka do wody z podłóg. To proste urządzenie pomoże ze zbieraniem nadmiaru płynu z płytek. Można jej używać nie tylko wtedy, gdy sprzątamy, ale na stałe wykorzystywać w łazience.

PłytkiPłytki Fot. Shutterstock

Czyszczenie płytek - czym je myć?

Co zrobić, żeby kafelki w kuchni błyszczały? Właśnie połyskiem możemy też zwrócić uwagę na piękną podłogę w łazience. Do wyboru mamy różne sposoby mycia takich powierzchni. Substancje czyszczące może podzielić na te, które powstały z domowych składników i środki specjalnie przeznaczone do mycia kafelków.

Domowe sposoby mycia płytek

Najprostszym sposobem, który dobrze czyści różne zabrudzenia na płytkach, jest wykorzystanie roztworu octu spirytusowego i wody. Mycie powierzchni w kuchni i łazience będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli dodamy odrobinę płynu do mycia naczyń. Pozbycie się przykrego zapachu octu także nie musi być trudne - wystarczy spłukać kafelki wodą i wywietrzyć pomieszczenie. Przy stosowaniu domowych sposobów czyszczenia ważne jest to, żeby nie zapominać o regularnym myciu. Pozbycie się zaschniętych zabrudzeń, które głęboko wniknęły w strukturę, będzie znacznie trudniejsze.

Profesjonalne płyny do mycia płytek

Można też postawić na gotowe płyny, dzięki którym usuniemy brud na kafelkach. Ich zastosowanie pozwala czyścić podłogę bez konieczności wdychania zapachu octu, który może być dla niektórych osób nieznośny. Preparaty takie dostępne są w różnej formie - oferuje się płyny, żele i mleczka.

Jak wyczyścić fugi?

Czyste płytki nie będą prezentować się dobrze, jeśli nie uda nam się dobrze zadbać także o fugi. Również tutaj istnieje podział na specjalistyczne preparaty i domowe sposoby. Zabrudzenia fug można czyścić sodą oczyszczoną z wodą. Robi się z nich rodzaj pasty nakładanej na fugi. Przestrzenie pomiędzy płytkami czyści się też proszkiem do pieczenia, który należy pozostawić w tych miejscach przez 30 minut.

W jaki sposób nabłyszczać? Płytki z połyskiem

Jak sprawić, żeby podłoga z płytek miała piękny połysk? Można posłużyć się preparatem przeznaczonym specjalnie do tego. Dom może być jednak piękny również wtedy, gdy płytkom nadamy połysku w sprytny sposób. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie środka do karoserii samochodowej.

PłytkiPłytki Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.