Jak wybrać idealny wazon do mieszkania? Wybraliśmy najładniejsze modele

Wazon - nie duży, ale jak baredzo ważny element wystroju mieszkania. Nawet jeśli nie ma w nim aktualnie kwiatów stanowi doskonałą dekorację. Warto więc poświęcić chwilę i wybrać ładny model, który będzie pasował do aranżacji i stylu mieszkania. Podpowiadamy, jak wybrać idealny wazon.

Wazon - jak wybrać idealny model?

Kwiaty towarzyszą nam w życiu podczas wielu okazji. Dostajemy je na imieniny, urodziny, na przeprosiny, Dzień Kobiet, na randce, gdy ktoś gratuluje nam sukcesu lub ważnego wydarzenia. Wszyscy wiemy, że kwiaty, choć piękne, szybko więdną, a by przedłużyć ich żywotność i nacieszyć oko obowiązkowy jest pojemnik z wodą. Wazon pozwala wyeksponować piękno roślin i dekoruje wnętrze. Cięte kwiaty w wazonie wnoszą do wnętrza pozytywną energię, poprawiają nasze samopoczucie, a odpowiednio dobrany wazon może podkreślić urodę roślin.

Idealny wazon do kuchni i salonu, zobacz >>

Dobór odpowiedniego wazonu na stół, gdy w sklepie wybór jest naprawdę szeroki może stanowić problem. Warto wejść w posiadanie kilku modeli, by w domu znajdowały się wazony różnej wielkości, dzięki czemu łatwiej dopasować naczynie do bukietu, jaki otrzymamy.

Idealny wazon do salonuIdealny wazon do salonu Fot. shutterstock

Rodzaje wazonów - dopasuj wazon do kwiatów!

Kształt i wielkość wazonu odgrywa istotną rolę! Kwiaty w wazonie powinny zajmować około 5/8 kompozycji - to kluczowa zasada, jaką kierują się floryści. Taki zabieg pozwala na harmonijny wygląd bukietu kwiatów w naczyniu.

Smukłe kwiaty na długiej łodydze najlepiej prezentują się w wąskich wazonach o długiej szyjce, nie będą się dzięki temu nieestetycznie przechylały. Niektóre kwiaty wspaniale prezentują się w pojedynkę, nie muszą być w bukiecie, na przykład słoneczniki czy róże, warto więc kupić wazon na 1 kwiat. Chcąc ustawić bukiet, lepiej sprawdzi się wyższe i szersze naczynie, dzięki czemu kwiaty będą stały stabilnie. Dobrym wyborem dla owalnych bukietów są pękate naczynia wazonów, z kolei dla kwiatów o drobnych płatkach najlepsze będą naczynia niskie i nieduże.

Przegląd wazonów z polskich sklepów, sprawdź >>

Kolor wazonu również nie jest bez znaczenia. Najlepiej, jeśli wazon na kwiaty współgra kolorystycznie z zawartością. Czerwone róże w niebieskim wazonie nie będą prezentowały się zbyt dobrze. Z kolei te same róże w przezroczystym wazonie ze szkła lub ceramicznym zyskają zupełnie inny wygląd. Warto pamiętać, że w wazonach o intensywnym kolorze najlepiej prezentują się białe kwiaty. Natomiast kwiaty o intensywnej barwie niebieskiego, czerwieni czy żółci odnajdą się w naczyniu przezroczystym lub beżowym. Kolor wazonu powinien pasować także do kolorystyki wnętrza, w jakim się znajduje, komponować się ze stylem i podkreślać jego charakter. Białe wazony doskonale sprawdzą się na drewnianych podłogach. Wazony ozdobne sprawdzą się w minimalistycznych i prostych wnętrzach, ozdobny wzór ożywi nieco wystrój pomieszczenia.

Szklany wazon pasuje do każdej kompozycji kwiatowejSzklany wazon pasuje do każdej kompozycji kwiatowej Fot. shutterstock

Wazon szklany czy ceramiczny?

Ważną rolę przy wyborze wazonu odgrywa tajże materiał jego wykonania. Największą popularnością cieszą się modele szklane i ceramiczne - są łatwo dostępne, ich wybór jest ogromny, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

Wśród nowoczesnych wazonów królują modele szklane. Szklane wazony są uniwersalne, pasują niezależnie od kolorystyki wnętrza i stylu aranżacji. Nie ważny jest również kolor roślin, jakie w nich umieścimy.

Do nowoczesnych wazonów do salonu zaliczamy także modele ceramiczne. Modne i stylowe tłoczenia czynią naczynie ozdobnym wazonem dekoracyjnym. Często charakteryzują się oryginalnymi kształtami, dzięki czemu prezentują się w salonie niepowtarzalnie. Wazony ceramiczne znajdziemy niemal w każdym kolorze, dlatego łatwo dopasować model idealny do swojego mieszkania.

Dekoracyjny wazon w salonieDekoracyjny wazon w salonie Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA