Jak pomalować kuchnię? Wybieramy farby i doradzamy jak malować

Kuchnia to obok łazienki jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w domu, zarówno pod względem czystości, jak też higieny. Ściany muszą sprostać wysokim temperaturom, tłustym zabrudzeniom i wilgotności. Sprawdzamy, jakie farby warto wybrać i jak powinno się malować ściany, aby służyły długo i spełniały wymogi czystości i higieny.

Kuchnia.Kuchnia. Fot. Shutterstock

Jaką farbę wybrać?

Rozpoczynając remont w kuchniach warto rozejrzeć się za odpowiednia farbą. Nie może być to ta sama farbą, która malowaliśmy salon lub sypialnię- kuchnia wymaga specyficznego podejścia. Powinna być ona na pewno bardzo odporna na szorowanie - kuchnia wymaga częstego czyszczenia i nie chcielibyśmy w pewnym momencie zetrzeć całkowicie farby podczas sprzątania. Bardzo popularne do malowania kuchni są farby ceramiczne. Ściany nią pomalowane są łatwe do wyczyszczenia i bardzo odporne na niesprzyjające warunki. Dostępne są również we dużej palecie odcieni, łatwo będzie nam zatem dobrać coś do naszego pomieszczenia.

Kolor ścian warto dobrać tak, aby cała aranżacja kuchni tworzyła spójną całość. Do jasnych mebli warto zdecydować się również na jasne, pastelowe kolory kuchni. Małe kuchnie powinny być pomalowane w biel, dzięki temu nie będą wydawały się przytłaczające i staną się bardziej rozświetlone i przestrzenne. Ciemne kolory będą dobre do nowoczesnych, dużych kuchni i do kontrastujących z nimi jasnych mebli kuchennych w połysku. Kolor farb powinniśmy dobrać tak, by również dobrze czuć się w pomieszczeniu, zdecydujmy się zatem na takie kolory ścian, które również po prostu nam się podobają. 

Malowanie ścian krok po kroku

Aby malowanie przebiegło sprawnie i aby długo cieszyć się piękną kuchnią powinniśmy wykonać kilka kroków, które zapobiegną szybkiemu niszczeniu ścian i warstw farby.

Przygotuj pomieszczenie do malowania

KuchniaKuchnia Fot. Abra Meble

Przed rozpoczęciem malowania w kuchni warto zabezpieczyć płytki, sprzęt AGD oraz meble kuchenne (stół, krzesła, blat kuchenny). Brzegi płytek na styku ze ścianą oraz brzeg blatów i listew przyblatowych zabezpieczmy taśmą malarską. Dzięki temu otrzymamy równe linie farby i nie pobrudzimy pozostałych elementów. Meble i sprzęt AGD warto wynieść lub przykryć dodatkowo folią malarską, aby rozchlapująca się farba trwale ich nie pobrudziła. Mebli których nie da się ściągnąć (np. wiszące szafki i zestawy mebli kuchennych) również nie pozostawiajmy samych sobie - osłońmy je folią i zabezpieczmy ją taśmą.

Pozbądź się starej powierzchni

Gdy przygotujemy już kuchnię czas na przygotowanie ścian. Należy pozbyć się wcześniejszych powierzchni - warstw farb lub tapet. Poprzednie warstwy farb dokładnie usuńmy, w razie problemów stosując preparaty do usuwania starych warstw farby. Oczyszczoną powierzchnię dodatkowo przemyjmy mydłem malarskim. Stosując szpachelki i skrobaki pozbędziemy się również tapety ze ściany. Zróbmy to dokładnie, gdyż resztki tapet mogą się kruszyć i odklejać, powodując łuszczenie się nowej warstwy kolorowej farby.

Jeśli poprzednia warstwa farby trzyma się dobrze powierzchni, nie widać łuszczenia, ani ubytków, możemy malować nowym kolorem po starej warstwie.

Usuń zabrudzenia i zagrzybienia

Teraz należy usunąć ewentualne zabrudzenia oraz zagrzybienia. Warto tutaj skorzystać ze specjalistycznych środków, aby dokładnie wyczyścić ścianę. Zabrudzenia, zwłaszcza te tłuste, oraz plamy grzyby i pleśni usuńmy bardzo dokładnie, gdyż jakiekolwiek ich pozostałości mogą powodować przyszłe łuszczenie się farby i nieestetyczny wygląd powierzchni ścian w kuchni.

Uzupełnij ubytki

Wszelkie ubytki należy uzupełnić przed rozpoczęciem malowania. Nieduże ubytki takie jak dziury po gwoździach lub zarysowania, uzupełnimy szybko masami do niewielkich ubytków. Masy na większe ubytki lub do wyrównania powierzchni wymagają dłuższego czasu na schnięcie, ale nie warto tutaj oszczędzać. Dzięki dokładnemu przygotowaniu kuchnia będzie wyglądała imponująco!

Zagruntuj powierzchnię

Ostatnim krokiem przed właściwym malowaniem jest zagruntowanie powierzchni kuchennych. Pozowali to na wyrównanie chłonności, usunie ewentualne, pozostałe nieczystości (np. pył po czyszczeniu) oraz sprawi, ze farba dobrze będzie trzymała się powierzchni i pokryje ją równomiernie w kolorze i odcieniu farby. Zagruntujmy kuchnię i poczekajmy, aż grunt wyschnie.

Czas na malowanie

Teraz należy rozpocząć malowanie kuchni. Malowanie rozpocznijmy od sufitu tak, by ewentualne zachlapania nie pobrudziły już pomalowanej powierzchni. Przy malowaniu elementów przy listwach lub na styku z blatem i z płytkami warto użyć pędzla, pozostałe, duże powierzchnie lepiej pomalować wałkiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.