Wraz z upływem czasu, niektóre meble poprzez wieloletnią eksploatację tracą swój pierwotny blask, natomiast nadal idealnie spełniają swoje pierwotne zadanie. Jak więc odnowić stare meble zamiast je wyrzucać? Odnowienie starego krzesła do jadalni, można wykonać nawet domowymi sposobami. Zobacz, jak w kilku krokach można odnowić i pomalować krzesła.
Krok pierwszy - oczyszczenie
Na początku przygody z renowacją starych mebli należy oczyścić ich powierzchnie. Przede wszystkim ściągnąć obicie ze starego krzesła, a także pozbyć się wszelkich gwoździ i śrubek. Najlepiej tego dokonać za pomocą wyciągacza do gwoździ lub zwykłych kombinerek. Z pomocą tych narzędzi możemy także ściągnąć zardzewiałe pinezki tapicerskie oraz obicie z siedziska oraz oparcia. Jeżeli obicie jest już stare należy także je wymienić i zastąpić je np. nową gąbką. Po ściągnięciu obicia, zalecane jest, aby przyjrzeć się jego konstrukcji z drewna oraz zaplanować jego restaurację. Skutecznym sposobem na oczyszczenie wierzchniej warstwy drewnianych elementów krzesła jest zdarcia jej skrobakiem, a następnie użycie roztworu z benzyny lakierniczej i denaturatu. Szmatką, która została już nasączona roztworem przecieramy kilkukrotnie ramę krzesła, aby oczyścić ją z brudu i pozostałości lakieru.
Krok drugi - wzmacnianie
Dopiero po ściągnięciu tapicerki ze starych mebli ukazuje się nam prawdziwe oblicze tego co nas czeka. Następnym krokiem renowacji krzeseł jest wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji i złączeń, zwłaszcza nóg z siedziskiem. Odnawianie starych krzeseł najlepiej jest rozpocząć od podklejenia ich klejem żywicznym. Rozpuszczony w ogniu klej najlepiej za pomocą strzykawki wstrzyknąć w mebel w miejsca złączeń. Następnie należy zabezpieczyć je ściskiem stolarskim, aż do momentu wyschnięcia kleju.
Krok trzeci - wykańczanie
Jeżeli ze starego krzesła została już ściągnięta wierzchnia warstwa lakieru, należy na surowe drewno starego krzesła nałożyć politurę lub jeżeli zależy nam na krótszym czasie renowacji można pomalować drewniane krzesło za pomocą bejcy w wybranym kolorze lub farby do drewna. Politurę jednakże należy nanosić na siedzisko drewniane pakułą wykonaną z np. bawełnianej szmatki oraz waty. Można samemu rozrobić politurę lub skorzystać z gotowej mieszanki w sklepie konserwatorskim. Nakładana powinna być ona na stare krzesło cienkimi warstwami wzdłuż usłojenia. Następne warstwy należy nakładać na krzesło delikatnymi kolistymi ruchami. Pomiędzy nałożeniem każdej warstwy na stare krzesło należy odczekać 2-3 godziny na wyschnięcie poprzedniej. Im więcej warstwy politury użyjemy do malowania tym uda osiągnąć lepszy efekt usłojenia i głębi.
Krok czwarty - założenie nowej tapicerki
Kolejnym etapem, aby odnowić stare krzesło jest nałożenie na nie nowej tapicerki. Jeżeli renowacji poddana była głównie wymiana gąbki, zadbajmy przede wszystkim o podstawę siedzenia mebla. Przy drewnianym siedzisku nie mamy dodatkowego problemu. Natomiast jeżeli siedzisko jest wykonane z plecionki taśmy tapicerskiej to musimy ją dociąć, tak aby powstały około cztery odcinki układane na krzyż, zgodnie z szerokością krzesła. Należy je przymocować za pomocą zszywacza tapicerskiego do stelaża na końcach siedziska. Fragmenty taśmy, które chcemy przyszyć podwijamy w ten sposób, aby zszywacz złapał dwie warstwy materiału. Paski natomiast przeplatamy między sobą tak, aby powstała szachownica. z taśmy tapicerskiej. Kolejnym etapem aby odnowić krzesło, jest położenie na tak przygotowaną podstawę np. miękkiej gąbki. Możemy do odnowienia obicia wykorzystać inny element naturalny niż gąbka, np. końskie włosie. Naturalne wypełnienie jest jednak wskazane, aby przeprowadzić renowację antyków. Renowacja krzesła, może nastąpić przy wykorzystaniu wypełnienia z gąbki. Gąbkę dociętą na wymiar obkładamy wybranym materiałem tapicerskim i zszywamy je od spodu. Mocujemy następnie gąbkę do siedziska, a niedoskonałości maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską, przyklejając ją np. klejem do tkanin bądź wykorzystując pinezki tapicerskie.