Jak wyczyścić kanapę?

Jak domowymi sposobami można pozbyć się różnych plam z kanap, a jednocześnie ich nie zniszczyć? Podpowiadamy.

Wnętrze w naturalnych kolorach.Wnętrze w naturalnych kolorach. Fot. Shutterstock

Kanapa bądź narożniki z funkcją spania są meblami, które ze swej natury i przeznaczenia są bardzo mocno eksploatowane w każdym mieszkaniu czy też domu. Kanapy są też miejscem na którym odpoczywamy oraz przyjmujemy gości. Jest ona także narażona na kontakt i wybryki dzieci i domowych zwierząt.

Czyszczenie kanapy

Istnieje wiele różnych metod i sposobów jak wyczyścić komodę nie korzystając z profesjonalnego sprzętu oraz wyspecjalizowanych film. Postaramy się przekazać wiedzę jak wyczyścić plamy z kanapy materiałowej, skóry naturalnej bez użycia detergentów, które mają negatywny wpływ na środowisko oraz skórę i jednocześnie są drogie.

Domowe specyfiki znajdziemy w każdej kuchni i są niedrogie w porównaniu do specjalistycznych środków, a jednocześnie są nie mniej skuteczne.

Czym wyprać kanapę?

Sofa tapicerowana.Sofa tapicerowana. Fot. Shutterstock

1) Odkurzacz

Zanim rozpoczniemy prace dotyczące prania kanapy, bądź narożnika należy dokładnie ją odkurzyć. Regularne odkurzanie pozwoli nam uniknąć zabrudzeń powstałym np. poprzez długie zaleganie kurzu na kanapie. Do odkurzania możemy wykorzystać różne końcówki do odkurzacza.

2) Rolka do czyszczenia odzieży

Jeżeli jesteśmy posiadaczami czworonogów po odkurzeniu możemy także wykorzystać do wyczyszczenia tapicerki kanapy rolki do ubrań, która pięknie i szybko pozwoli nam ściągnąć wszechobecną sierść. 

3) Sok z cytryny i soda

Po odkurzeniu bądź zebraniu sierści z kanapy za pomocą rolki do ubrań możemy przejść do czyszczenia kanapy za pomocą właściwego prania. Gdy posiadamy kanapę materiałową zazwyczaj nie wystarczy przetarcie jej mokrą bądź wilgotną szmatką. Wiele osób w przypadku, gdy czysta woda nie wystarcza do czyszczenia tapicerki na kanapie bądź narożnikach tapicerowanych poleca sok z cytryny i sody. Aby usunąć plamy z tapicerki wystarczy prosta mikstura. Należy dwie łyżeczki sody i sok wyciśnięty z jednej cytryny rozpuścić w dwóch litrach wody. Preparat ten pomoże wyczyścić tapicerkę kanapy i usunąć plamy czy zabrudzenia. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć szmatkę i wilgotną przecierać tapicerkę w miejscach zabrudzeń. Szmatka powinna być jedynie wilgotna. Najlepiej przetestować preparat na tapicerce w miejscu mniej widocznym, aby sprawdzić czy nie preparat nie zniszczy mebli poprzez np. ich odbarwienie. Czyszczenie kanapy specyfikiem, powinno sprawdzić się w większości mebli tapicerowanych.

4) Mąka ziemniaczana

Ciekawym również sprawdzonym domowym sposobem jak wyczyścić kanapę bez użycia detergentów czyszczących jest wykorzystanie do czyszczenia zwykłej mąki ziemniaczanej. Sprawdzi się ta metoda szczególnie w plamach z tłuszczu. Jak więc wyczyścić kanapę mąką? Nic prostszego. Należy posypać kanapę w miejscu zabrudzenia, delikatnie ją wetrzeć za pomocą szczotki i odczekać do kilkudziesięciu minut. Następnie po odczekaniu odpowiedniego czasu kanapę można czyścić np. wilgotną ściereczką. Takie czyszczenie kanapy jest bardzo szybkie i jednocześnie czyszczenie jest tanie. Podobny sposób okazuje się również skuteczny przy czyszczeniu plam powstałych po błyszczyku czy tłustych kremach (zwłaszcza narożniki młodzieżowe są narażone na takie plamy). 

5) Ocet i oliwa z oliwek

Jak wyczyścić kanapę, która jest obita skórą bądź ekoskórą? Aby przywrócić czystość i wygląd najlepiej jest ją czyścić przy wykorzystaniu również dostępnych w każdej kuchni produktów. Tym razem najlepiej sprawdzi się oliwa z oliwek zmieszana z octem. Najlepiej zmieszać te dwa produkty w buteleczce z atomizerem. Kanapa powinna być spryskana w niewielkich partiach i od razu przecierana miękką ściereczką. Tak jak w przypadku kanap materiałowych powinniśmy przeprowadzić próbę na niewielkim kawałku kanapy w miejscu mniej widocznym na pierwszy rzut oka. Wykorzystanie octu pomoże rozpuścić plamę, przez co będzie można ją zetrzeć. Wykorzystanie potencjału oliwy z oliwek natomiast pozwoli delikatnie natłuścić skórę przywracając pierwotny połysk.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.