Komoda DIY: Jak samodzielnie dokonać jej metamorfozy?

Jesteście znudzeni swoją komodą? A może znaleźliście na strychu stary mebel babci i chcecie nadać mu nowego wyglądu? Warto odświeżyć stare komody. Podpowiadamy, jak zamienić meble w coś wyjątkowego i stylowego.

Komoda o ponadczasowym designie.Komoda o ponadczasowym designie. Fot. Shutterstock

Metamorfoza komody - od czego zacząć?

Do metamorfozy komody (np. komody do sypialni lub komody do salonu) będziemy potrzebować przede wszystkim samego mebla. To może być komoda, która już jakiś czas stała w naszym domu. Może to też być mebel kupiony na wyprzedaży lub znaleziony wśród staroci na naszym własnym strychu lub w garażu. Sprawdźmy w jakim stanie jest mebel - czy drewno trzyma się dobrze, czy nie ma żadnych uszczerbków w płycie, czy nie brakuje elementów (np. szuflad, uchwytów) lub czy przedmiot nie został zaatakowany przez szkodniki. Ewentualne, małe ubytki można zawsze uzupełnić pastami stolarskimi. Brakujące elementy warto wymienić na nowe. Zanim zaczniemy prace z komodą, pozbądźmy się tez warstw starej farby, zwłaszcza jeśli popękała ona i wygląda nieestetycznie. Przed właściwą pracą warto również mebelek po prostu umyć, zastosujmy wilgotną ściereczkę z delikatnym środkiem do czyszczenia mebli.

Proste sposoby na komodę DIY

Wystarczy kilka prostych zabiegów, aby nasza stara komoda nabrała nowego blasku. Przyjrzyjmy się tym poradom i zastosujmy odpowiednią (lub może nawet kilka odpowiednich) do naszego własnego mebla.

Paleta barw

Najprostszym, a jednocześnie najefektywniejszym sposobem jest pomalowanie mebla na nowy kolor. Oczyszczoną komodę pomalujmy na wybrany przez nas kolor. Warto użyć do tego farby kredowej. Zdecydujmy się na taki kolor, aby pasował do aranżacji pomieszczenia, w którym komoda ma stać. Takie odświeżenie komody to także doskonały sposób na dopasowanie starego przedmiotu do nowo zakupionych. Pomalowaną komódkę zabezpieczmy dodatkowo przeźroczystym lakierem (warto zdecydować się na dwie warstwy lakieru).

Diabeł tkwi w szczegółach

Komoda w stylu retro.Komoda w stylu retro. Fot. Shutterstock

Ciekawym sposobem na nadanie komodzie nowego wyglądu będzie również zmiana uchwytów. Uchwyty do szuflad lub drzwiczek możemy zakupić w dowolnym stylu, kolorze i wielkości. Wymiana takich małych elementów jak uchwyty może już całkowicie zmienić wygląd komody - z łatwością nadamy jej styl glamour dzięki złotym lub srebrnym detalom lub podkreślimy swojskość i sielskość aranżacji dzięki zwykłym, drewnianym uchwytom kulkowym. Warto tutaj poeksperymentować, łącząc ze sobą różne style.

Przy samym montowaniu uchwytów musimy być jednak bardzo ostrożni. Dokładnie wymierzmy, gdzie ma znajdować się uchwyt. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego wiercenia i nie pozostawimy brzydkich dziur w miejscach, gdzie nie powinno ich być. O ile to możliwe, zrezygnujmy z mocowania uchwytów na stałe (gwoździami lub wkrętami) i zdecydujmy się np. na klejenie. Dzięki temu przy kolejnej odnowie nie będziemy martwić się dziurami szuflad. Przy wywiercaniu otworów w przodzie szuflady unikniemy też tym samym np. pęknięcia płyty (jest to niezwykle ważne przy płytach laminowanych).

Przyklej nowy wygląd

Meblowe metamorfozy możemy też z powodzeniem uzyskać przy pomocy naklejek. Kupujemy je w dużych arkuszach, docinamy do wymiarów komody (szuflad) i naklejamy. Wymaga to precyzji i dokładnych pomiarów, ale odwdzięczy się niecodziennym, świeżym wizerunkiem naszej komody. naklejki na meble aplikuje się głównie na szuflady, ale można pokryć nimi również boki i blat. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, można zatem dopasować styl komody do wnętrza, albo stworzyć niecodzienną, wyjątkową w swojej formie dekorację.

Nowoczesne aplikacje

Ostatnim sposobem jej naklejanie na mebelek aplikacji. To mniejsze niż naklejki elementy, często nie tylko płaskie, ale posiadające pewną wypukłość i trójwymiarowość. Dzięki takim aplikacjom możemy bardzo łatwo nadać zwykłej, prostej komódce wyglądu glamour lub rustykalnego blasku. Aplikacje nie muszą być duże, nawet niewielkie sprawią, że komoda zyska nowego blasku i powiewu świeżości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.