Święta wielkanocne są mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Co roku w polskich domach zasiadamy wraz z rodziną do wielkanocnego śniadania, warto więc zadbać o odpowiednie nakrycie stołu wielkanocnego i dekoracje, by podkreślić świąteczną atmosferę i umilić czas spędzony w rodzinnym gronie. Świąteczny stół powinien prezentować się radośnie i wiosennie. Stawiamy na naturę - zdecydowanie nie może zabraknąć naturalnych dekoracji w postaci świeżych kwiatów - to symbol odradzającego się życia, sprawdzą się zarówno kwiaty cięte umieszczone w wazonie, jak i te z cebulkami w ziemi. Najlepiej wybierać tulipany, żonkile lub hiacynty.
Wielkanocne śniadanie w pięknej oprawie, sprawdź >>
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć baranka, który symbolizuje Jezusa Chrystusa. Częstym wyborem padają również zajączki i baranki, które symbolizują płodność i nowe życie. Planując dekorację stołu wielkanocnego warto pomyśleć o serwetkach, które będą pełniły funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną.
Do dekoracji stołu wielkanocnego dobrze jest wykorzystać pisanki i wydmuszki. Jajko to symbol nowego życia, dlatego dekoracje z jajek na stół wielkanocny będą strzałem w dziesiątkę. Kolorowe pisanki ułożone w misce lub na półmisku czy wydmuszki zawieszone na sznurku podkreślą świąteczny klimat. Wielkanocne dekoracje możemy też stworzyć sami. Świetnie sprawdzają się ozdoby z serwetek na wielkanocny stół. Jajko owinięte serwetką stworzy stylowego zajączka z uszami - będzie uroczo i z pomysłem.
Stroiki wielkanocne DIY - są piękne, sprawdź >>
Jak jeszcze możemy przystroić stół wielkanocy? Warto pomyśleć o podkładkach na stół, które ochronią stół przed zabrudzeniami, ożywią dekorację stołu, jeśli zdecydujemy się na biały obrus i same w sobie będą świetną dekoracją. Nie musimy wybierać podkładek z grafikami prezentującymi świąteczne zające czy jaja. Ciekawą propozycją są podkładki na stół imitujące rozety - całkowicie odmienią dekorację stołu i wprawią w zachwyt zarówno domowników, jak i gości.
Stół wielkanocny w Polsce rządzi się swoimi prawami. Podczas tych wyjątkowych świąt na stole nie może zabraknąć pastelowych kolorów, zieleni, świeżych kwiatów czy rzeżuchy.
Wielkanocny stół jest wizytówką każdego domu, dlatego warto zadbać, by był nakryty elegancko i pięknie. Obrus na stole wielkanocnym nie musi być biały. Świetnie sprawdzi się obrus w kolorze żółci lub zieleni, który odzwierciedli wiosenną aurę i wielkanocny klimat. Zieleń i żółć zdecydowanie wprowadzą energetyczny nastrój. Warto pamiętać, że decydując się na obrus w intensywnym kolorze najlepiej sprawdzą się dekoracje i naczynia w jasnej tonacji kolorystycznej. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami kolorowej zastawy wielkanocnej, warto w takim wypadku wybrać na stół wielkanocny biały obrus, który będzie uniwersalną bazą dla całej dekoracji, a jako dodatki wybrać złote lub srebrne akcenty.
Obrus na wielkanocnym stole to must have. Stawiając na klasę i tradycję warto pomyśleć o wyborze obrusu haftowanego, które uważane są za szykowne. Najlepiej sprawdzą się modele w odcieniach beżu lub bieli. Jeśli jednak haftowany obrus nie pasuje do aranżacji jadalni lub po prostu wolisz prostsze rozwiązania, pomyśl o gładkim obrusie lub obrusie z dużym nadrukiem. Dobrze jest pamiętać, że duży nadruk na obrusie wymusi ustawienie gładkiej, jednokolorowej zastawy, która będzie prezentowała się w takim przypadku najbardziej stylowo. Stawiając na nowoczesne rozwiązania warto rozważyć wybór kolorowego obrusa, we wzory, który podkreśli energetyczny, wiosenny klimat.
Ręcznie robione dekoracje wielkanocne. Zobacz koniecznie >>
Obrus na wielkanocny stół musi być odpowiednio dopasowany do stołu. Nawet jeśli będzie on najpiękniejszy, ale nie dobrany pod względem rozmiaru lub stylu do całości, efekt nie będzie zadowalający. Przed zakupem obrusa należy zmierzyć stół. Odpowiednio dobrany obrus powinien być większy od wymiaru stołu o 20-40 cm. Najlepiej prezentują się obrusy, które zwisają z każdej strony stołu po 20 cm. Posiadacze okrągłego stołu powinni zmierzyć średnicę blatu i dodać do niej 40 cm. Kształt obrusa uzależniamy od kształtu stołu - na stół okrągły wybieramy obrus okrągły, na kwadratowy obrus kwadratowy, a na stół prostokątny obrus prostokątny.
Styl dekoracji wielkanocnego stołu powinien być uzależniony od preferencji domowników. Dużą popularnością cieszy się aranżacja stołu wielkanocnego w stylu rustykalnym. To styl, który cechuje spokój, ciepło i przytulność. Doskonale sprawdzą się własnoręcznie tworzone dekoracje: wianki czy gałązki wierzby. Jutowym sznurkiem możemy przewiązać serwetki lub pisanki. Żywe rośliny będą świetnie współgrały z rustykalnym stylem, warto wybrać żonkile, mech, kora czy gałązki z brzozy. Styl rustykalny uwielbia naturalne detale i lniane tekstylia, dlatego dobrym wyborem będą lniane podkładki na stół lub bieżnik. Obowiązkowo naczynia na stole powinny pozostać w białej tonacji.
Dekoracje wielkanocne - warto je zobaczyć. Zainspiruj się >>
Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym uwielbia minimalizm "im mniej tym lepiej". Stawiamy w tym przypadku na proste dekoracje, naturalne materiały z drewna, szkła, lnu, marmuru. Warto wybrać jeden przewodni element, tak by stół nie był przeładowany detalami. Minimalizm stawia na gładki obrus. Coraz częstszym wyborem są sztućce pozbawione zdobień lub w wersji matowej.
Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym uwielbia przede wszystkim dekoracje z jajek - pisanki, wydmuszki, porcelanową zastawę, szklane misy, bukszpan, żonkile, bazie, baranki, kurczaki i zające - to tradycyjny stół Wielkanocny w Polsce.
Stół wielkanocny w stylu glamour charakteryzuje przepych i blask. Naczynia obowiązkowo muszą być błyszczące - sprawdzą się te z porcelany. Nie może zabraknąć szkła, dużego wazonu z żywymi kwiatami o intensywnej barwie i złotych dodatków, które podkreślą glamour.