Jaki serwis obiadowy wybrać? Tworzymy oryginalne zestawy

W każdym domu powinien być chociaż jeden serwis obiadowy. Talerze, filiżanki, kubki, miski to naczynia, z których korzysta się nie tylko od święta, ale każdego dnia. Podpowiadamy, jak wybrać oryginalny zestaw obiadowy. Znajdziesz tu klasyczne i niecodzienne propozycje naczyń stołowych, które podkręcą nie tylko wygląd jadalni, ale smak ulubionych potraw i napojów.

Piękny i solidnie wykonany serwis obiadowy warto mieć w swojej kuchni.Piękny i solidnie wykonany serwis obiadowy warto mieć w swojej kuchni. Fot. Shutterstock

Porcelanowy serwis obiadowy był kiedyś uważany za jeden z najlepszych prezentów ślubnych. Dziś zdarza się, że również dostajemy go w prezencie, ale ma on jednak zupełnie inny design niż ten, który znamy z domów naszych babć. Modne stały się zestawy obiadowe jednokolorowe, w geometryczne wzory, w stylu vintage, retro czy komplety z odrobiną elegancji. Mogą też być wykonane z wielu różnych materiałów. 

Jaki serwis obiadowy wybrać? 

Praktyczny będzie serwis obiadowy na 12 osób, nadający się do mycia w zmywarce, zawiera różnego rodzaju talerze, półmiski, pojemniki na przyprawy, mleko, sosjerki, wazę do zupy czy nawet świeczniki i wazoniki. Jeśli nie mamy tak dużych potrzeb, dostępne są też zestawy obiadowe na przykład dla 4 czy 6 osób. Wybór jest ogromny. Jednak warto pamiętać, że im serwis będzie większy, tym więcej znajdziemy dodatkowych naczyń. Zawsze można też dokupić oddzielnie poszczególne elementy serwisu obiadowego, które będą miały taką samą lub podobną stylistykę. 

Dziś popularne są serwisy obiadowe z porcelany, fajansu czy kamionki, najlepiej ręcznie robione. Takie mają największy urok. Rzadziej kupuje się komplety naczyń obiadowych ze szkła czy naturalnego kamienia, choć takie również pojawiają się w ofercie producentów. 

Ceramiczny serwis obiadowy jest piękny, ma nieregularne kształty i przeróżne kolory natury

Komplety naczyń obiadowych z ceramiki powstają przy użyciu różnorodnych technik. Kiedyś do ręcznego lepienia ceramiki najczęściej używało się koła wolnoobrotowego nazywanego również toczkiem. Z jego pomocą formowało się różne kształty, a potem wygładzało się je odpowiednimi narzędziami i obtaczało mokrą dłonią przy jednoczesnym ruchu koła. Taką technikę wykorzystywali polscy artyści już w X-XV wieku.

Dziś najczęściej tworzy się ceramiczne naczynia za pomocą koła szybkoobrotowego. Poszczególne elementy serwisu obiadowego powstają z jednego kawałka gliny poprzez ucisk dłoni, zwilżanie i szybki ruch obrotowy koła. Są jeszcze inne metody tworzenia ceramicznych elementów zestawów obiadowych. Piękne wzory, kształty i zdobienia pozwala uzyskać technika wałeczkowo-wstęgowa, która była popularna już w prehistorycznej epoce brązu. Talerze czy misy powstają również z jednego kawałka gliny - potem wygładza się ich formę. 

Jest też metoda stempelkowa, dzięki której powstają piękne kamionkowe elementy serwisu obiadowego. Ma ona wielu fanów na całym świecie, ponieważ pozwala stworzyć naczynia, które są niezwykle odporne na trudne warunki użytkowania, między innymi wysoką temperaturę. Stosują ją na przykład Zakłady Ceramiczne Bolesławiec. 

Po uformowaniu glinianych kształtów wszystkie elementy ceramicznego serwisu obiadowego  poddawane są obróbce w piecu. Każdy element, który powstaje w jej wyniku, jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Talerze, misy, kubki i inne elementy z kompletu naczyń obiadowych często wyglądają jakby uformowała je natura.

Piękne i różnorodne naczynia można znaleźć w kolekcjach włoskiej marki Novità Home. Skompletuj z nich najpiękniejszy serwis obiadowy!

Skompletuj serwis obiadowy

Serwis obiadowy, który tworzą kolorowe naczynia.Serwis obiadowy, który tworzą kolorowe naczynia. Fot. Shutterstock

To świetny pomysł dla wszystkich, którzy lubią oryginalną dekorację stołu czy też mają niestandardowe przyzwyczajenia dotyczące spożywania posiłków. Z wybranymi elementami zestawu obiadowego można stworzyć piękną dekorację jadalni, używając do tego celu więcej niż jednej kolekcji produktów. Wielu producentów oferuje szeroki wachlarz talerzy, kubków, mis, sosjerek, waz i innych naczyń, z których można samemu skompletować serwis obiadowy. 

Novità Home już od 25 lat tworzy piękne elementy zestawów obiadowych czy kawowych. Jej produkty polecamy szczególnie miłośnikom stylu śródziemnomorskiego i ręcznie robionych dodatków do domu. 

Na czym serwować deser? 

Na słodkości najlepsze będą małe talerzyki i miseczki - warto wybrać te w stylistyce zbliżonej do serwisu obiadowego, ale niekoniecznie w tym samym kolorze. Na stole fajnie prezentują się produkty o różnych barwach. Talerzyki to jednak nie wszystko, co warto mieć w domu, by cieszyć się słodką chwilą. 

Kolorowy serwis kawowy.Kolorowy serwis kawowy. Fot. Shutterstock

Nie ma pysznego deseru bez tak samo pysznej kawy lub herbaty, które najlepiej zaserwować w filiżance lub kubku. Przyda się też stylowa cukiernica, pojemnik na mleko czy patera. 

Styl serwisu obiadowego wiele znaczy

Ma być smacznie, a przy okazji ładnie, nie tylko od święta. Wiadomo, że ulubione dania, kawa czy herbata smakują jeszcze lepiej, kiedy są podawane w naczyniach, które nam się podobają. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć, jaki będzie styl naszego serwisu obiadowego. W dni świąteczne warto przygotować kwiaty, piękny obrus, świeczniki i inne dekoracje, które podkręcą styl jadalni i dodadzą jej odrobiny świątecznego szyku. 

Zobacz też inne propozycje. Te komplety uwielbiają Polacy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.