Historia stylu boho sięga lat 60. Wtedy nazywany był estetyką Dzieci Kwiatów. Słowo "boho" oznacza bohemę, inaczej cyganerię - czyli grupę artystów, którzy żyją według własnych zasad. Jest jednocześnie wspomnieniem podróży i połączeniem nowoczesności z duchem vintage. Królują w nim wzorzyste tkaniny, różnorodność, oryginalność i mnóstwo intensywnych kolorów. Boho łączy sobie nutkę hipisowskiego luzu, stylu eko, lat 60. XX wieku, ludowe motywy, a także etno. Styl boho to idealna propozycja dla osób z pokładami kreatywności, artystycznych dusz, lubiących eksperymentować i kochających kolory. Boho ma wielu zwolenników, a jego piękno docenią szczególnie osoby ceniące sobie artystyczny nieład i oryginalność dodatków DIY. Początkowo styl boho we wnętrzach był mieszanką kolorów, ferią barw, jednak na przestrzeni lat przeszedł metamorfozę, wymieszał się z modnym stylem skandynawskim, dzięki czemu obecnie prezentuje się w bardziej stonowanych i łagodniejszych barwach zyskując jeszcze większą rzeszę zwolenników.
Przed laty styl boho we wnętrzach charakteryzował się mnóstwem kolorów, różnorodnością, był maksymalnie zaskakujący i nieprzewidywalny, często określany także mianem etno. Boho styl nawiązywał do kultur Ameryki Południowej, Afryki i Australii. Styl boho w domu nie lubi wyszukanych materiałów i form, stawia na lekkość, wyrażanie siebie i pełną swobodę. Boho jest zdecydowanie stylem nieformalnym, mało eleganckim, dzięki czemu pozwala na pełny relaks, odpoczynek i odprężenie. Boho wnętrza kojarzone są z latem i wygodą. Aby stworzyć aranżację wnętrza w stylu boho trzeba mieć na uwadze wykorzystanie jasnych, ciepłych i pastelowych kolorów. Nie może zabraknąć sztuki, kwiatowych i etnicznych motywów.
Modny technorattan, sprawdź co to takiego >>
Urządzając mieszkanie w stylu boho warto pamiętać o zasadzie 3R – reduce, reuse, recycle. Śmiało wykorzystujmy stare przedmioty, nawet te, wygrzebane z babcinej piwnicy. Styl boho w domu uwielbia wygodne miękkie siedziska, syntetyczne materiały, drewno, len, wiklinę, wełnę.
Wnętrze w stylu boho to swoboda, umiejętność komponowania poszczególnych elementów odchodzi na dalszy plan. Łączyć możemy różne wzory obok siebie, zarówno obrazy, jak i motywy kwiatowe czy wzory inspirowane Afryką.
Jak odnowić stare krzesło? To proste!
Styl boho to powrót do tego co naturalne, dlatego ważne jest, by aranżując wnętrze w tym stylu zwrócić uwagę na skarby natury. Nie może zabraknąć żywych roślin. Zieleń boho doskonale łączy się z naturalnymi materiałami. Sprawdzą się egzotyczne rośliny, liście w doniczkach, ale też i polne kwiaty.
Jak wygląda styl boho? Boho we wnętrzach zawsze wprowadza domowników w pozytywny nastrój. Wnętrza w stylu boho są bardzo przytulne, a naturalne materiały jeszcze bardziej ocieplają aranżację. Nowy wymiar stylu boho gwarantuje nowoczesną i widną przestrzeń.
Aranżację wnętrza w stylu boho warto zacząć od podstaw - doskonale sprawdzą się tutaj drewniane podłogi i białe ściany - taki zabieg pozwoli na duże możliwości aranżacyjne. Jeśli mamy w mieszkaniu wieloletnią, drewnianą podłogę z drewna, sprawdzi się ona idealnie. Im więcej jest w niej niedoskonałości, tym lepiej, dlatego szpary w podłodze są mile widziane.
Styl boho możemy wprowadzić do każdego wnętrza w mieszkaniu. Boho salon będzie świetnym miejscem do odpoczynku w rodzinnym gronie. Stonowane ściany warto ożywić - jedną ścianę salonu, najlepiej tę za kanapą dobrze jest przyozdobić specjalną tapetą lub płytą architektoniczną z wzorem afrykańskim, dzięki czemu wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Kuchnia w stylu boho będzie miejscem, z którego nie będzie się chciało wychodzić. Obowiązkowo należy pamiętać o szafkach i krzesłach z naturalnego, jasnego drewna, sprawdzą się też modele pomalowane na biało. Wybierając stół do kuchni można rozważyć wybór solidnego stołu rustykalnego lub drobnego mebla na prostych nogach. Krzesła w kuchni w stylu boho muszą być delikatne - wybierz te z rattanu lub modele składane. Rattanowa lampa podkreśli klimat wnętrza w stylu boho.
Meble w stylu boho nie muszą tworzyć kompletu. Kluczowa jest tutaj konstrukcja mebli, ciężkie i masywne modele zdecydowanie się nie sprawdzą. Warto wybierać lekkie meble i wizualnie delikatne - dobrze sprawdzą się modele z wikliny lub oparte na nóżkach.
Warto wybrać stylizowaną komodę lub kredens. Świetnie sprawdzi się także efektownie zdobiona szafa. W pobliżu kanapy obowiązkowo musi stanąć stolik kawowy. W styl boho wpiszą się modele z bambusa. Pufy i siedziska powinny tętnić ferią barw.
Zbyt dużo wzorów i kolorów w aranżacji może nas przytłoczyć. Jeśli chcemy nieco uspokoić styl boho, warto urządzić mieszkanie w jednolitej kolorystyce, a jedynie niektóre elementy powinny mieć intensywniejsze kolory. Warto stworzyć strefę relaksu.
Styl boho uwielbia podwieszane fotele, hamaki oraz fotele bujane umieszczone na specjalnych stelażach, które są ładne, komfortowe, a jednocześnie bardzo modne. Wbrew pozorom sprawdzą się one nie tylko w ogrodzie, śmiało wprowadźmy je do wnętrza domu.
Styl boho to obowiązkowo kolorowe dodatki. Przyda się duża liczba poduszek. Najlepiej porozrzucać je po podłodze, ale ułożyć też na krzesłach. Powinno być ich jak najwięcej. Nie może też zabraknąć kolorowych i wzorzystych narzut, pledów, obrusów czy zasłon. Dobrym wyborem będą elementy rustykalne, dekoracje z drewna oraz dodatki o naturalnej barwie. W stylu boho zdecydowanie nie może zabraknąć plecionek, które są absolutną podstawą.
Drewniana podłoga - wiemy, jak ją odnowić >>
Doskonale sprawdzą się wyplatane makramy, kosz z trawy morskiej, zdobione pomponami oraz kolorowe chodniki. Nie możemy zapomnieć także o lampionach, najlepiej z naturalnych materiałów. Śmiało wybierajmy dodatki z frędzlami lub motywem mandali. Jeśli chcemy wprowadzić styl boho do kuchni i jadalni warto kupić ręcznie robioną ceramikę. Boho styl w mieszkaniu możemy wprowadzić także za pomocą etnicznych wzorów - sprawdzą się one na poduszkach, dywanach, zasłonach oraz narzutach.