Zanim zaczniemy omawiać wady i zalety samych paneli winylowych warto dowiedzieć się, czym w ogóle są te panele. Skrót LVT z angielskiego oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli "luksusowe płytki winylowe". Winyl jest syntetycznym materiałem, który zagościł również na powierzchni naszych podłóg. Jest to dość nowy produkt na naszym rodzimym rynku, ale szybko zyskuje sobie zwolenników wśród wykonawców oraz właścicieli domów.
Sam panel winylowy zbudowany jest z kilku warstw. Warstwy te mają różne działanie oraz właściwości i dzielą się na:
Dodatkowo można dokupić matę podkładową. Będzie ona dodatkowo wyrównywać powierzchnię oraz wytłumiać odgłos kroków w pomieszczeniach.
Nowoczesne panele winylowe są coraz popularniejszą opcją wykończenia wnętrz. Są estetyczne, funkcjonalne i ze względu na rosnącą popularność dostępne są w coraz większej palecie wzorów i kolorów. Nie wymagają specjalnej wiedzy przy montażu i nadają się do ogrzewania podłogowego.
Panele winylowe posiadają szereg zalet zarówno jeśli chodzi o ich zakup, jak i o montaż oraz w szczególności o ich użytkowanie. Ze względu na szereg tych pozytywów panele winylowe zyskują sobie coraz więcej zwolenników.
W czasie zakupu
Już podczas dokonywania zakupów możemy wyróżnić zalety paneli winylowych. Dostępne są one w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością zaaranżujemy wymarzone wnętrze. Panele winylowe to nie tylko imitacje drewna, ale również kamienia naturalnego czy wzorów z płytek ceramicznych. Aby wybrać podłogę na lata, sprawdź wzornik paneli winylowych przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ich cena również nie jest wysoka w porównaniu do innych materiałów.
Montaż paneli winylowych
Panele winylowe są łatwe w montażu i może być one położone samodzielnie bez potrzeby zatrudniania fachowca lub posiadania szczególnej wiedzy. Często wystarczą porady lub filmiki instruktażowe. Szczególnie komfortowe do układania są panele z systemem "klik" - montuje się je podobnie łatwo jak panele laminowane. Panele winylowe samoprzylepne są również jedną z łatwiejszych opcji montażu paneli. Montaż paneli może być przeprowadzony także na remontowanych podłogach - podłoża takie przy nowoczesnych panelach winylowych nie trzeba nawet specjalnie wyrównywać. Dodatkowym atutem może być ogrzewanie podłogowe - panele winylowe doskonale nadają się do niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.
Czas użytkowania
Istnieje szereg pozytywów płynących z montażu podłóg winylowych w naszym domu. Podłogi winylowe są łatwe w pielęgnacji, wystarczy odkurzanie i zwykłe zmywanie. Winylowe panele są też bardzo odporne na czynniki zewnętrzne: zarysowanie, ścieranie, kurz i wodę. Są miękki i elastyczne, pozytywniej w porównaniu do zwykłych paneli wpływają na stawy. Posadzki z nich wykonane są higieniczne i nie wywołują alergii. Układać je można zarówno w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej.
Jak wszystkie produkty, tak również panele wykonane z winylu posiadają pewne wady. Panele do podłogi winylowej w większości przypadków wymagają równego, twardego podłoża (bardzo nowoczesne modele na szczęście niwelują już tę potrzebę). Podłogi klejone są też trudne do późniejszego usunięcia. Na powierzchni podłogi wykonanej z paneli winylowych nie powinniśmy też ustawiać bardzo ciężkich mebli. Przy zakupie decydujemy się jedynie na sprawdzonych dostawców i producentów - układanie innego winylu na podłodze może sprawić nam więcej kłopotu niż przyjemności.