Kolor antracytowy we wnętrzu: jak uzyskać świetny efekt aranżacyjny?

Kolor antracytowy to jedna z najmodniejszych barw, która wciąż ma wielu fanów. Z czym go łączyć i jak używać we wnetrzach, by uzyskać świetny efekt aranżacyjny? Oto kilka sprawdzonych porad.

Kolor antracytowy we wnętrzu.Kolor antracytowy we wnętrzu. Fot. Shutterstock

Kolor antracytowy dodaje wnętrzom elegancji. Trzeba jednak wiedzieć, jak go użyć, a także z jakimi meblami i detalami łączyć, by uzyskać właściwy efekt dekoracyjny. Wtedy pięknie zaprezentuje się zarówno w domach klasycznych, jak i tych z odrobiną stylu glamour, skandynawskich czy industrialnych. Podpowiadamy też, jakie elementy wyposażenia wnętrz w kolorze antracytowym warto mieć w domu. 

Jaki jest kolor antracytowy?

Antracyt to odmiana węgla kamiennego, która zawiera ponad 90% czystego węgla. Ma on czarną barwę, ale jej odcień ma miękką głębię i jest zdecydowanie łagodniejszy od klasycznej czerni. Nosi on nazwę koloru antracytowego. Według międzynarodowego wzornika kolorów RAL, który został stworzony w latach dwudziestych XX wieku i jest wykorzystywany do dziś przez architektów czy projektantów, oznaczony jest symbolem 7016. Przypomina czerń, ale tak naprawdę bliżej mu do bardzo ciemnej szarości - jest najciemniejszy spośród jej odcieni. Często jest też mylony z grafitem.

Kolor antracytowy na ścianie i podłodze

Odnajdzie się najlepiej we wnętrzach industrialnych, jako kolor podłogi, pojedynczych ścian w salonie, sypialni czy tablic magnetycznych w pokoju dziecka, które wspomagają rozwój kreatywności. Kolor antracytowy pięknie też wygląda w towarzystwie starej cegły, naturalnego drewna, betonu i brązów. Razem potrafią stworzyć niezły efekt dekoracyjny. Nie można przesadzać z jego ilością – może skutecznie przytłoczyć aranżację wnętrza. Dlatego przed zastosowaniem go na podłodze czy ścianie, warto dobrze przemyśleć całą aranżację danego pomieszczenia.

Kolor antracytowy potrafi różnie się prezentować - inaczej na podłodze, inaczej na ścianie, bo jego odcień zależy od ilości światła w pomieszczeniu. W ciągu dnia zazwyczaj jest przytulniejszy. 

Antracytowa ściana będzie dobrym tłem dla domowej galerii ściennej. Dobrze będą na niej wyglądać obrazy w złotej czy srebrnej ramie, jak też kolorowe grafiki. Natomiast antracytowa podłoga stworzy piękną kompozycję z brązami – to jednak rozwiązanie dla odważniejszych dekoratorów wnętrz. 

Antracyt w kuchni

Kolor antracytowy w kuchni i jadalni.Kolor antracytowy w kuchni i jadalni. Fot. Shutterstock

Kuchnia w kolorze antracytowym może być piękna. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, wybierz do niej drewniany blat, a także beżowe, białe, błękitne, camelowe czy jasnobrązowe dodatki. Antracyt fajnie zaprezentuje się również z kilkoma ciemnozielonymi detalami, ale obok nich powinny pojawić się również dekoracje w jasnych kolorach. 

Te krzesła to orły eksportu, które robią furorę na świecie. Pięknie zaprezentują się w towarzystwie koloru antracytowego

Potrzebujesz jeszcze kilku pomysłów na zastosowanie koloru antracytowego w kuchni? Postaw na stylowe talerze o takiej barwie i drewniany stół. To świetny duet. 

Zobacz serwis obiadowy w innych kolorach

Udekoruj salon kolorem antracytowym

Ten modny odcień może fajnie prezentować się w salonie, nie tylko na ścianie. Śmiało można postawić także na dodatki, a nawet meble w tym kolorze. Ale należy to zrobić z głową. Kolor antracytowy dobrze odnajduje się wśród drewna i kontrastujących ze sobą barw. Jeśli przedmioty w barwie antracytu ustawimy obok białej kanapy czy komody, stworzymy stylowy duet. W podkreśleniu efektu dekoracyjnego pomogą pastelowe dodatki.

Kolor antracytowy świetnie odnajdzie się w parze z drewnianymi meblami. Na przykład dębową komodę pięknie ozdobią antracytowe lampy, świeczniki, wazony i inne bibeloty w tym lub podobnym kolorze. 

Jakie kolory pasują do antracytu?

Kolor antracytowy warto łączyć z bielą, beżem, błękitem, jasnym brązem. To odcienie, które rozświetlają pomieszczenie i dodają mu świeżości. Można też urozmaicić aranżację wnętrza, mieszając standardowy antracyt z barwą grafitową (ew. ciemnoniebieską). To kolor, który dodaje elegancji, nie nuży i nie pobudza. Pięknie prezentuje się z kolorem antracytowym. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA