Preparaty do oczek wodnych. Te propozycje świetnie je oczyszczą

Posiadacze oczek wodnych często borykają się z różnymi problemami. Brudna woda, nitki glonów oraz zamulenie dna to najczęstsze z nich. Mechaniczne usuwanie osadów z dna, a także wypompowywanie wody i wlewanie nowej to procesy czasochłonne i wymagają dużych nakładów pieniędzy. Sprawdźmy, jakie preparaty warto stosować do oczek wodnych, aby zaoszczędzić sobie czasu, pracy oraz funduszy, a jednocześnie utrzymać oczko wodne w dobrej kondycji.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Skąd się biorą problemy oczek wodnych i stawów?

Oczka wodne i przydomowe stawy to sztucznie stworzone przez człowieka ekosystemy, które tak naprawdę samoistnie nie pojawiłyby się w przyrodzie. Zwykle na lokalizację oczka wodnego wybieramy miejsca wyeksponowane w naszym ogrodzie, nasłonecznione i przestrzenne - oczko w takim otoczeniu prezentuje się przepięknie, zdobiąc nasz ogród. To jednak niestety doskonałe miejsce do rozwoju gonów. Zamulanie dna jest również naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie, opadające martwe glony osadzają się na dnie w postaci gęstego, zielonego mułu. Nie poprawia sytuacji fakt, że w ogrodzie stosujemy nawozy, które wraz z wodą deszczową spływają do oczka. Wszystko to powoduje intensywny rozwój glonów oraz pojawienie się osadów na dnie. Woda w oczku wodnym staje się mętna, glony nadają jej zielonkawy kolor. W zbiorniku wodnym zaczyna brakować tlenu, co powoduje zachwianie się ekosystemu i może być groźne dla wpuszczonych do zbiornika ryb. Ze względu na bezpieczeństwo i higienę zwierząt w oczku wodnym oraz na zachowanie walorów dekoracyjnych wody powinniśmy zadbać o dobry stan naszego zbiornika wodnego. Zastosowanie odpowiednich preparatów może znacząco wspomóc kondycję wody. 

Jak rozwiązać problem?

Duża część właścicieli oczek wodnych przystępuje do działania w momencie, gdy pojawi się problem. Ręczne czyszczenie i usuwanie mułu z dna jest pracochłonne i czasochłonne, efekt czystości oczka nie utrzymuje się też długo. W niektórych oczkach właściciele stosują pompy i filtry, które są bardziej efektywne, ale jednocześnie drogie w utrzymaniu. Często stosuje się też doraźne preparaty chemiczne, jednak ich skuteczność oczyszczania jest tym niższa, im bardziej zaawansowany jest problem. W jaki więc sposób możemy oczyścić oczko wodne, nie narażając się na niepotrzebne koszty, drogi sprzęt czy chemię oraz oszczędzając swój czas? Z pomocą przychodzą nam tutaj preparaty, które oczyszczają oczko wodne z glonów w naturalny sposób.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Jakie preparaty będą najlepsze do utrzymania czystości oczka wodnego?

Doskonałymi preparatami do oczyszczania wody oczka wodnego są bakterie do oczek wodnych. Środki te zawierają specyficzną mieszankę bakterii, które rozwijają się w wodzie i ograniczają rozwój nitek glonów. Są doskonałe do dużych i małych zbiorników wodnych i pozwalają na aktywne oczyszczanie oczek wodnych i stawów bez potrzeby używania skomplikowanych środków chemicznych. 

Jak dokładnie działała taki preparat na wodę w oczku?

Głównym składnikiem takiego preparatu są naturalne mikroorganizmy (głównie bakterie), które zostały specjalnie wyselekcjonowane. Dodatkowymi składnikami będą pożywki dla bakterii, które będą stanowiły dodatkowe źródło pokarmu na początku aplikacji, gdy preparat dopiero wsypiemy lub wlejemy do naszego oczka. Bakterie w takich preparatach usuwają zawiesiny w wodzie zbiornika. Ograniczają ilość związków organicznych (głównie fosforanów, amoniaku oraz moczniku), dzięki czemu drastycznie zmniejszają możliwości rozwoju glonów. Zredukowanie ich liczby prowadzi z kolei do zwiększenia się klarowności wodny oraz zapobiega szybkiemu zamulaniu się dna zbiorników wodnych (redukuje osady - martwe glony oraz związki chemiczne opadające na dno). Niezamulone, przejrzyste i pozbawione zielonkawej wody oraz glonów oczko wodne będzie prawdziwą ozdobą ogrodu oraz dumą każdego właściciela. Pozwoli to również na spokojną hodowlę ryb - środek jest bezpieczny i nieinwazyjny dla zwierząt wodnych, ryb, owadów, a także dla ssaków domowych i pozostawia wodę czystą i higieniczną. Sprawdź preparaty do oczka wodnego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA