Czyszczenie grilla gazowego. Jak to zrobić dobrze?

Grillowanie to dziedzina, którą Polacy szczególnie sobie upodobali, a grille ogrodowe od dawna goszczą na spotkaniach rodzinnych w sezonie. Aby jednak jedzenie potraw przygotowanych na grillach było zdrowe i higieniczne, a nasz sprzęt służył nam przez długie lata, należy regularnie czyścić grill gazowy. Sprawdźmy, jak to dobrze zrobić.

Najlepsze grille do ogrodu.Najlepsze grille do ogrodu. Grille ogrodowe w świetnych cenach. Fot. Shutterstock

Środki i narzędzia do czyszczenia

Do dobrego wyczyszczenia grilla gazowego nie potrzebujemy ani drogiego sprzętu, ani skomplikowanych mieszanek środków czyszczących. Najlepiej zaopatrzyć się w szczotkę z włosiem ze stali szlachetnej - pozwoli ona na dokładne wyczyszczenie zarówno wnętrza grilla, jak i rusztu. Oprócz szczotek warto zaopatrzyć się na czas czyszczenia grilla w miskę z letnią wodą oraz w ściereczki lub papier kuchenny, którym wytrzemy grill do sucha po czyszczeniu. Przy dużych zabrudzeniach niezbędne mogą okazać się środki do czyszczenia grilla, które pozwolą na szybkie pozbycie się zaschniętego tłuszczu, zacieków, innych zabrudzeń powstałych w czasie grillowania, czy nawet rdzy.

Regularne czyszczenie

Regularne czyszczenie grilla gazowego będzie podstawą do długiego korzystania ze sprzętu. Poświęcenie kilku minut na wyczyszczenie grilla po każdym grillowaniu sprawi, że urządzenie na kolejne gotowanie będzie higieniczny i gotowy, przedłuży to również jego żywotność. Regularne czyszczenie polega przede wszystkim na wypaleniu znajdujących się w grillu resztek. Warto zrobić tu tuż po skończonym grillowaniu, gdy grill jest jeszcze ciepły. Ustawmy pokrętło na 300 - 350 stopni Celsiusa i wypalajmy grill przez około 10 min. Po tym czasie należy zostawić grill na kilka minut, by nieco ostygł. Używając szczotki z włosiem ze stali szlachetnej wymieść zwęglone resztki (w razie potrzeby opróżnij tacę pod grillem) i pokryj grill warstwą oleju. Grill w tym czasie powinien być ciepły, dzięki temu olej rozgrzeje się i wniknie głęboko w materiał grilla, zabezpieczając go do kolejnego grillowania oraz tworząc powłokę, dzięki której następne czyszczenie będzie łatwiejsze.

Okresowe czyszczenie

Ważne jest, przy użytkowaniu grilli gazowych, aby czyścić je dokładnie raz na miesiąc. Zaczynamy to robić zwiększając temperaturę do 300 - 350 stopni Celsiusa. Pokrywa grilla podczas takiego wypalania powinna być zamknięta. Wszelkie resztki i tłuszcz ulegną zwęgleniu podczas takiego wypalania. Powinno to trwać około 10 - 15 minut. Po tym czasie sprzęt powinien zostać wyłączony i ostygnąć przez kilka minut. Czas na czyszczenie rusztu - ostrożnie i dokładnie należy wyczyścić ruszt szczotką oraz zmieć wszystkie resztki z rusztu. Im bardziej przyłożymy się do tego zadania, tym łatwiejsze będzie kolejne czyszczenie. Pamiętajmy, że sprzęt, także sam ruszt jest jeszcze ciepły, bądźmy zatem ostrożni przy czyszczeniu. Wyczyśćmy aromatyzery i wyciągnijmy je. Wymiećmy zwęglone resztki i popiół z dna piekarnika, zeskrobmy zaschnięty tłuszcz ze ścianek grilla. Pomocne mogą okazać się tutaj środki do odtłuszczania grilli. Teraz wszystkie elementy należy dokładnie pokryć warstwą oleju roślinnego, która zabezpieczy urządzenie. Jako ostatni element wysuńmy rynnę na tłuszcz i opróżnijmy ją.

Roczna konserwacja

Coroczna konserwacja grilla gazowego powinna odbywać się na początku lub na końcu sezonu. Do konserwacji takiej możemy zastosować punkty z okresowego czyszczenia, dodatkowo należy jedynie dodać sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. Sprawdźmy najpierw, czy nie ma żadnych uszkodzeń palnika i czy funkcjonuje on prawidłowo. Dobre działanie palników pozwoli na długotrwałe korzystanie ze sprzętu. Uszkodzone palniki wymieńmy od razu na nowe. Przed końcem sezonu wyczyśćmy bardzo dokładnie grill wodą ze środkami czyszczącymi, zwracając szczególną uwagę na stan rusztów.

Dodatkowe porady

Grille ogrodowe - najlepsze modele.Grille ogrodowe - najlepsze modele. Jaki grill do ogrodu kupić. Fot. Shutterstock

Gdy chcemy utrzymać nasze grille ogrodowe i grille gazowe w czystości, dobrej kondycji i higienie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach ogólnych podczas ich konserwacji. Po użyciu grilla należy wypalić go każdorazowo przez 10 min. Ułatwi to kolejne oczyszczanie wnętrza i przyspieszy przygotowania przed grillowaniem. Nie warto myć części w zmywarce, palniki, ruszt nie nadają się do takiego mycia i łatwo niszczeją. Należy umyć je w letniej wodzie i dokładnie wysuszyć ręcznikiem papierowym. Dzięki temu na ruszcie nie pojawią się zacieki oraz rdza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA