Hu¶tawka ogrodowa drewniana: Jak zrobić? Instrukcja krok po kroku

Hu¶tawka z drewna to nie tylko marzenie dzieci, ale też dorosłych, którzy mog± odpocz±ć w wolnym czasie w ogrodzie, relaksuj±c się podczas delikatnego hu¶tania. Hu¶tawkę ogrodow± można kupić gotow± w sklepie, jednak ciekawiej i taniej będzie, jeżeli zrobimy j± sami. Wykonanie hu¶tawki ogrodowej to nic trudnego, należy pamiętać o tym, że powinna być wytrzymała i bezpieczna dla dzieci i dorosłych. Powiemy Wam jak zrobić hu¶tawkę ogrodow± samemu.

Hu¶tawka ogrodowa na linach.Hu¶tawka ogrodowa na linach. Fot. Shutterstock

Dlaczego warto zrobić hu¶tawkę ogrodow±?

Hu¶tawka ogrodowa to idealne uzupełnienie każdego ogrodu. Dzięki niej ogród zyska przytulny klimat, a my będziemy mogli przyjemnie hu¶tać się w¶ród zieleni, podczas czytania ksi±żki w ogrodzie, spotkań z przyjaciółmi, lub po prostu siedz±c w ciszy i słuchaj±c dĽwięków natury. Takie ogrodowe zabawy będ± też ogromn± frajd± dla dziecka, dzieci będ± mogły się hu¶tać na niej podczas wspólnej zabawy. Jeżeli konstrukcja będzie dobrze zaimpregnowana, nie wymaga póĽniej wielu czynno¶ci renowacyjnych, a jeżeli już wyst±pi± jakie¶ pęknięcia lub uwypuklenia to łatwo sobie z nimi poradzić. Jest to inwestycja na lata, która jest warta uwagi. 

Hu¶tawka ogrodowa drewniana - jak zrobić?

Hu¶tawka ogrodowa w formie łóżka.Hu¶tawka ogrodowa w formie łóżka. Fot. Shutterstock

Hu¶tawki ogrodowe można zrobić w prosty i nieskomplikowany sposób, jednak warto wcze¶niej dobrze zaplanować jej projekt, wraz z obszarem, w którym j± umie¶cimy. Dzięki temu będziemy przygotowani i unikniemy ogrodowych katastrof. Na pocz±tku dobrze jest wyznaczyć odpowiednie miejsce na hu¶tawkę. Może bujak powinien uzupełnić plac zabaw, lub być niedaleko drzew jeżeli chcemy się hu¶tać w ich cieniu. Warto wzi±ć pod uwagę to, czy będziemy tam spędzać czas rano, czy wieczorem. Hu¶tawkę drewnian± możemy ustawić tak, żeby móc wieczorem podziwiać zachód słońca, albo rano łapać promienie wschodz±cego słońca. Jeżeli już wiemy, gdzie ma stać hu¶tawka, możemy zabrać się za realizację projektu.

Krok 1 - zaplanuj, jak ma wygl±dać hu¶tawka i w jaki sposób zrobić hu¶tawkę ogrodow±

Budowę hu¶tawki należy rozpocz±ć zarówno od zaplanowania konstrukcji, jak i od zebrania materiałów potrzebnych do jej zrobienia. Wybrali¶my hu¶tawkę o prostej i mocnej konstrukcji, która będzie opierała się na dwóch trójk±tnych podporach. Na podporach umie¶cimy dodatkow± belkę poprzeczn± i usztywniaj±ce zastrzały. Na konstrukcję w literę "A" umieszczamy belkę, która będzie stabilizowała konstrukcję, na której zawieszona będzie hu¶tawka.

Krok 2 - skompletuj potrzebne materiały do zrobienia hu¶tawki ogrodowej

Do zrobienia hu¶tawki ogrodowej będziemy potrzebować kilka elementów. Produkty, w które trzeba się zaopatrzyć to:

 • belka hu¶tawki
 • 4 drewniane belki o długo¶ci ok. 2,5 metra, oraz ¶rednicy 10 cm, które posłuż± jako stelaż,
 • 2 usztywniaj±ce zastrzały, długie na 50 cm,
 • 2 belek drewnianych o długo¶ci 1,25 m, które posłuż± do wzmocnienia konstrukcji,
 • wkręty do drewna z podkładk±,
 • impregnat do drewna odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV,
 • 8 haków z podkładkami i nakrętkami samohamownymi,
 • łańcuch,
 • 4 obejmy,
 • ¶ruby
 • kilku kantówek,
 • dwie deski długie na 42 cm, a szerokie na 20 cm, które posłuż± jako siedzisko,
 • dłuto,
 • wiertarka.

Wszystkie elementy i materiały do wykonania drewnianej hu¶tawki można znaleĽć w dowolnym markecie budowlanym.

Krok 3 - zaimpregnuj belki do budowy hu¶tawki

Przed wykonaniem hu¶tawki należy zabezpieczyć drewno, impregnuj±c drewno na całej jej powierzchni specjalnym impregnatem do drewna na zewn±trz. Przed wykonaniem impregnacji należy oczy¶cić drewno, a w miejscach zabrudzonych przetrzeć zabrudzon± czę¶ć bali papierem ¶ciernym. Impregnat nie tylko zabezpieczy ławkę przed promieniami UV i warunkami atmosferycznymi, ale też nada jej dekoracyjny charakter, dodaj±c jej koloru.

Krok 4 - zamontuj słupki podporowe hu¶tawki

Kolejnym krokiem jest postawienie dwóch podpór w kształcie trójk±ta. Belkę najlepiej ułożyć na ziemi w odpowiedniej pozycji i przyłożyć do siebie, tak aby były w odległo¶ci 200 cm od siebie. Ołówkiem zaznaczamy miejsce, w którym ł±cz± się belki, a następnie wycinamy drzewo tak, aby obie "zachodziły się na siebie". Jak drzewo jest już wydłutowane, możemy przyłożyć belki do siebie, nawiercić otwór i poł±czyć je za pomoc± ¶rub z podkładk±. Do słupków na końcu montujemy belkę stabilizuj±c± konstrukcję na wysoko¶ci 84 cm.

Krok 5 - zamontuj belki hu¶tawki i zastrzały usztywniaj±ce

Następnym krokiem jest montaż belki hu¶tawki i zastrzałów usztywniaj±cych. W tym wypadku najlepiej będzie na belce zamontować 4 obejmy. Pomiędzy dwiema obejmami odległo¶ć powinna wynosić 49 cm. Umieszczamy belkę na stelażu i ł±czymy z nim. Następnie konstrukcję należy wzmocnić z pomoc± zastrzałów usztywniaj±cych przykręconych pod k±tem 60 stopni. Zastrzały montujemy po obu stronach hu¶tawki.

Krok 6 - zamontuj siedziska w hu¶tawce ogrodowej z drewna

Na końcu pozostaje nam przygotować hu¶tawkę, mocuj±c drewniane siedzisko do górnej belki. Do drewnianej deski przykręcamy 4 haki z podkładkami i nakrętkami samohamownymi, które należy poł±czyć karabińczykiem z łańcuchem. Tak samo należy zrobić w przypadku drugiego siedziska i zamontować je do obejm.

Z tak± hu¶tawk± drewnian± chwile spędzone w ogrodzie min± jeszcze przyjemniej. Oczywi¶cie meble ogrodowe możesz zrobić samodzielnie, jeżeli jednak wolisz kupić gotowe meble ogrodowe drewniane, to odwiedĽ sklep Merkury Market lub zamów j± przez internet na www.merkurymarket.pl.

Więcej o: