Jaki podkład pod panele?

Wybierając panele podłogowe, często skupiamy się na ich kolorze, fakturze i kształcie, traktując zupełnie po macoszemu temat podkładu pod panele. A przecież wystrój i efekty wizualne to nie wszystko.

PodłogaPodłoga Fot. Shutterstock

Żeby ułatwić Ci wybór najlepszego podkładu, przygotowaliśmy ich krótkie porównanie. Jeśli zależy Ci na prawidłowym montażu paneli, nie bagatelizuj tego tematu. Źle wybrany podkład, może spowodować zniszczenie lub uszkodzenie podłogi.

Jaki podkład pod panele wybrać?

Różne rodzaje paneli podłogowych wymagają różnych produktów. Który podkład pod panele podłogowe wybrać, żeby zrobić to dobrze? Przegląd podkładów pod panele zacznij od zapoznania się z ich podstawowymi parametrami i właściwościami.

Najważniejsze cechy podkładów:

Warto wiedzieć, że tak jak w przypadku paneli, tak i przy podkładach stosuje się oznaczenia dla poszczególnych parametrów. Są nimi: izolacja cieplna, izolacja akustyczna, grubość, materiał wykonania, odporność na nacisk, gęstości pehd. To, jaki podkład pod panele laminowane i deski powinieneś wybrać, zależny od rodzaju i jakości podłoża.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać i na jakie jego cechy zwrócić uwagę? Najważniejszym parametrem jest grubość. Dopasowanie odpowiedniego produktu na nierówną podłogę ma zniwelować różnice poziomów oraz zapewnić panelom stabilność, nie może więc być zbyt cienki i delikatny. Odpowiedni podkład może zniwelować niewielkie nierówności podłoża. Przed wyborem odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe, weź pod uwagę miejsce, w którym zostaną ułożone. Producenci oferują podkłady uniwersalne - pasujące do wielu rodzajów powierzchni oraz podkłady specjalne dedykowane np. do korytarza przedpokoju lub przeznaczone do montażu z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli masz w domu ogrzewanie podłogowe, pamiętaj aby wybrać podkład odpowiedni, do tego rodzaju powierzchni. Podobnie jeśli, podłoga nie jest ogrzewana, wybierz produkt dopasowany do tego typu podłogi.

Niektóre wnętrza potrzebują izolacji od zimna, które ciągnie z niższych pięter lub piwnicy. Inne izolacji akustycznej, która wyciszy kroki, szmery i stukanie. To drugie rozwiązanie będzie idealne dla wszystkich osób, ceniących sobie ciszę i spokój. Ponadto dla tych, którzy mieszkają w piętrowym bloku lub kamienicy i chcą ograniczyć roznoszenie dźwięków i odgłosy kroków między pietrami. Wybierając podkład pod panele dźwiękochłonne nie tylko zatroszczysz się o swój komfort, ale też sąsiadów mieszkających pod Tobą.

Wybierając podkład wyciszający zwróć uwag czy jest on odporny na wilgoć. Od rodzaju podkładu zależy późniejsze użytkowanie podłogi.

Rodzaje podkładów

podłogapodłoga fot. shutterstock

Podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe i eko płyty

Ogrzewanie podłogowe jest cechą, która w sposób bardzo precyzyjny określa i determinuje dobór produktu. Najlepszy podkład na ogrzewanie to taki, który przewodzi ciepło i zapewnia jego równomierne uwalnianie. Dobrym wyborem będą maty o małym oporze cieplnym – do tej grupy zalicza się większość tzw. produktów sztucznych, np. z polistyrenu wyposażonych w folię paroizolacyjną, podkład korkowy lub papier falisty.

Podkład polistyrenowy

Wybór podkładu pod panele winylowe, panele podłogowe laminowane i panele podłogowe winylowe układane na nierównym podłożu wymaga produktu, który zniweluje nierówność. Najlepiej sprawdzi się tu podkład z polistyrenu tzw XPS. Produkty XPS mogą mieć do 6 mm grubości, co sprawia, że są świetnym izolatorem. Z drugiej strony oddają ciepło w kontrolowany sposób, przez co nadają się do zastosowania w przypadku ogrzewania podłogowego. Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego pozwalają zachować trwałość paneli. Są odporne na wilgoć.

Podkłady poliuretanowo mineralne

Podkłady PUM, to produkty wysokiej jakości. Mimo tego, że są droższe, od klasycznych produktów, warto w nie zainwestować. Dlaczego? Głównie dlatego, że są odporne na uszkodzenia i na nacisk. Doskonale sprawdzą się w miejscach często użytkowanych, na przykład przedpokoju lub kuchni. Będą służyć bez szwanku przez wiele lat. Co bardzo ważne, charakteryzują się niskim oporem cieplnym, dlatego nadają się idealnie na ogrzewania podłogowe. Mały opór cieplny to cecha, która sprawia, że maty świetnie przewodzą ciepło, dając Ci przyjemny komfort w postaci ciepłej podłogi i dodatkowo niskich rachunków, co jest istotne przy ogrzewaniu podłogowym. Szukaj w oznaczeniach paneli niskiego oporu cieplnego.

Idealnie dobrany podkład PUM daje bardzo dobre wyciszenie akustyczne. Redukuje zarówno dźwięki odbite, jak i dźwięki transmisyjne – te, które przenikają przez strop.

Więcej o:
Copyright © Agora SA