Jak zrobić hamak? To nie jest trudne

Jak zmotywować się do działania i zainspirować przed nadejściem kolejnego sezonu? Przygotowaliśmy krótką instrukcję samodzielnego montażu hamaku ogrodowego, którego wygodę pokochasz. Jeśli nie boisz się nowych wyzwań i masz w sobie duszę majsterkowicza, to zadanie będzie w sam raz dla ciebie. Przedmioty wykonane własnoręcznie mają dużo większą wartość od tych, gotowych, dostępnych w sklepie. Zobacz, jak zrobić hamak.
Hamak ogrodowy
Hamak ogrodowy Shutterstock

Ogród jest miejscem, które daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Na wartości zyskują te, których wyposażenie zostało zrobione własnoręcznie przez właściciela. Coraz częściej rezygnujemy z wycieczki do marketu, na rzecz samodzielnego wykonania jakiegoś mebla lub elementu wystroju. Huśtawki ogrodowe, hamaki ławki czy altanki - wykonane własnoręcznie - staja się chlubą właściciela i wizytówką ogrodu.

Jak zrobić hamak samemu - instrukcja krok po kroku

Zanim przystąpisz do pracy zastanów się, czy w Twoim ogrodzie jest miejsce, które w naturalny sposób nadaje się do usytuowania hamaka. Mogą to być dwa drzewa, trzepak, ściana domu, element ogrodzenia. Jeśli są wystarczająco stabilne mogą zostać wykorzystane jako naturalny stelaż. W innym wypadku konieczny będzie zakup lub samodzielne wykonanie stojaka.

Stelaż na hamaki, lub części na nie, metalowe koluszka do otworów, oraz niezbędne narzędzia kupisz w sieci sklepów Merkury Market.

Krok 1. Materiał odpowiedni na hamaki

Hamak zawieszony do drewnianych belek
Hamak zawieszony do drewnianych belek Fot. Shutterstock

Kiedy miejsce i stelaż są gotowe, możesz pomyśleć o kształcie hamaka i rodzaju materiału. Zastanawiasz się, z czego i jak zrobić hamak? Możliwości jest kilka. Możesz użyć specjalnej siatki hamakowej lub wykonać ją samodzielnie z grubych sznurków lub lin. Ale ten sposób zostawiamy dla prawdziwych mistrzów w wiązaniu węzłów. Proponujemy natomiast wykonanie hamaka z materiału. Będzie on nie tylko wygodniejszy, ale i ładniejszy od linowego.

Materiał na hamak musi być wytrzymały. Możesz użyć płótna spadochronowego lub innego rodzaju materiału, który będzie odpowiednio gruby. Jeśli masz problem z wyborem zapytaj w sklepie z tekstyliami i materiałami.

Do uszycia hamaku potrzebujesz materiał lub płótno o wymiarach 200 cm długości i 100 cm szerokości oraz gruby sznur.

Krok 2. Wzmocnienie

Powierzchnia samego miejsca do leżenia będzie miała wymiary 190 cm długości i 90 cm szerokości. Wymiary samego płótna są większe, gdyż na jego brzegach będziemy tworzyć wzmacniającą obwódkę, zawijając 5 cm materiały do środka. Dzięki temu wzmocnieniu hamak nie będzie się strzępił na brzegach i będzie służył nam znacznie dłużej. Aby brzegi obszyć równo użyj maszyny do szycia - ułatwi i przyspieszy pracę. Hamak możesz uszyć z cieńszej tkaniny, jednak wtedy musisz zrobić dwie lub trzy warstwy - składając materiał kilka razy.

Pamiętaj, że hamak musi być bezpieczny, zwłaszcza jeśli będą korzystały z niego małe dzieci.

Krok 3. Otwory na liny

Na wykonanych obwódkach wytnij otwory, przez które przełożysz sznur. Zachował około 10 cm odstępu od brzegów. Każdy otwór powinien być podobnej wielkości. Możesz przygotować sobie szablon, który pomoże Ci wyciąć otwory równo i starannie. Aby otwory się nie strzępiły koniecznie wzmocnij je metalowymi lub drewnianymi okręgami i dodatkowym obszyciem. Wykorzystaj wytrzymałe nici, które nie poprują się podczas użytkowania. Nić możesz złożyć podwójnie do szycia, co zagwarantuje wzmocnienie szwów.

Krok 4. Przeciąganie liny

Kiedy otwory są gotowe przygotuj dwa kawałki sznura lub liny o długości ok. 15 metrów. Lina musi być na tyle mocna aby utrzymać ciężar osoby korzystającej z hamaka. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w sklepie alpinistycznym lub innym specjalistycznym sklepie dysponującym sznurami.

Linę przewlecz przez pierwszy z otworów i wróć do punktu początkowego, kolejno przewlekaj linę przez wszystkie otwory pamiętając, aby za każdym razem pętelki sznurków wystawały 50 cm poza materiał. Po przewleczeniu liny, końcówki zwiąż je ze sobą lub podepnij - pomoże Ci w tym karabińczyk.

Tak wykonany hamak możesz zawiesić pomiędzy drzewami z zachowaniem odpowiedniej odległości i cieszyć się relaksem w ciepłe letnie dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.