Piękne dekoracje wielkanocne: pisanki, króliki, stroiki na stół, okno i drzwi

Przygotuj dom na święta wielkanocne - pięknie go udekorują pisanki, króliki, stroiki na okno czy drzwi. Mamy wiele fajnych inspiracji, jak również "gotowców" ze sklepów.

Dekoracje wielkanocne.Dekoracje wielkanocne. Fot. Shutterstock

Wielkanoc kojarzy się z wiosną. Dlatego wiele dekoracji wielkanocnych jest kolorowych, ale są również produkty w naturalnych barwach. Co jest modne w 2021 roku? Klasyczne dekoracje wielkanocne jak baranki (są symbolem przypominającym o Męce Pańskiej), pisanki, zajączki i kurczaki nadal są na topie, ale nieprzemijający trend eko zachęca do tworzenia ciekawych ozdób, które można wykonać samemu w domu. Przedstawiamy ciekawe inspiracje, jak również "gotowce" ze sklepu, które pięknie udekorują świąteczne domy.

Pisanki – klasyczne i nowoczesne wzory

Stroik wielkanocny z gałązek.Stroik wielkanocny z gałązek. Fot. Shutterstock

Wiele nowoczesnych pisanek przypomina bombki bożonarodzeniowe, tyle że mają piękne, wielkanocne wzory - zajączki, kurczaki czy różnorodne rośliny, które kojarzą się z wiosną. Wykonane są z różnych materiałów - można nimi ozdobić stół, kładąc je na stylowej tacy, ale również powiesić w oknach, na organizerach ściennych czy umieścić we własnoręcznie zrobionych stroikach. Hitem tego roku są dekoracje wielkanocne wykonane z porcelany. Pięknie prezentują się we wnętrzach o różnorodnej stylistyce. 

Pisanki z porcelany.Pisanki z porcelany. Fot. Hutschenreuther

Pisankowe dekoracje wielkanocne można też wykonać samemu. Te liczą się najbardziej, ponieważ do ich farbowania często angażuje się dzieci, które mogą wykazać się kreatywnością. Warto robić zdjęcia ich prac. Będą pięknym wspomnieniem na lata.

Ręcznie wykonane pisanki i inne dekoracje wielkanocne są świetnym pomysłem na przedświąteczną aktywność! W tym roku nadal bardzo modne są naturalne barwniki do jajek. Jak się zatem zabrać za pisanki DIY? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, jak nadać pisankom piękne kolory. 

Jak zrobić pisankowe dekoracje wielkanocne DIY? 

Naturalne barwniki do jajek.Naturalne barwniki do jajek. Fot. Shutterstock

Te dekoracje wielkanocne są banalnie proste do wykonania. Wybierz ulubiony barwnik do pisanek i wrzuć go do zagotowanej wody. Wymieszaj i podgotuj, a następnie dorzucić trochę soli i umieść w kolorowej kąpieli ugotowane na twardo jajka. Wszystko jeszcze raz podgotuj przez ok. 20-30 minut, a potem odstaw do ostygnięcia. 

Dzięki naturalnym barwnikom do jajek można wyczarować pisanki w świetnych kolorach. Polecamy szczególnie złoty barwnik do jajek. Można go uzyskać z łusek cebuli z dodatkiem łupin orzecha włoskiego lub kurkumy i kwiatków nagietka. Pięknie wyglądają też zielone pisanki. Jajka trzeba gotować w wywarze ze świeżej trawy, kory brzozy, szpinaku lub pokrzywy (dobra będzie też suszona). Ciekawymi dekoracjami wielkanocnymi są także granatowe pisanki. Do wykonania wywaru, w którym należy moczyć jajka, potrzeba liści czerwonej kapusty i odrobiny octu. 

Zobacz też inne naturalne barwniki do jajek, dzięki którym można stworzyć piękne dekoracje wielkanocne

Zajączki – kolorowe dekoracje wielkanocne, które można postawić na stole lub komodzie

Od dawna zajączki są jednym z symboli świąt Wielkiej Nocy. Dlaczego je akurat wybrano jako dekoracje wielkanocne? Nadal dokładnie tego nie ustalono, ale utarło się, że symbolizują wiosnę i życie. Niektórzy uważają, że ma to związek z angielskim słowem "easter" (wiosna), pochodzącym od anglosaskiej bogini wiosny ?ostre, która uwielbiała zające. Inni uważają, że symbol zajączka wielkanocnego może odnosić się do Ozyrysa. Był egipskim bogiem, który po zmartwychwstaniu przyjął postać zająca. W każdym razie już od około XVII wieku ta wielkanocna dekoracja zaczęła  regularnie pojawiać się w domach. W niektórych częściach Polski zające przynoszą prezenty, podobnie jak Święty Mikołaj w Boże Narodzenie. 

Zobacz również modne naczynia, które stylowo pomogą nakryć świąteczny stół. 

Modne stroiki DIY 2021 roku – tymi dekoracjami wielkanocnymi ozdobisz nie tylko stół

Stroiki to dekoracje wielkanocne, którymi najczęściej zdobi się schody, okna i drzwi. Stroik wielkanocny DIY można zrobić na wiele różnych sposobów – z gałązek, zielonych roślin, szkła, kory czy papieru. Uważamy, że najlepiej prezentuje się w formie wianka wykonanego z gałązek wierzby, bukszpanu lub innych krzewów, a ozdobionego subtelnymi dekoracjami wielkanocnymi, na przykład drobnymi pisankami. W takiej wersji można go położyć na stole lub zawiesić na barierce schodów, a także w oknie i drzwiach. 

Wielkanoc 2020: naturalne dekoracje DIYWielkanoc 2020: naturalne dekoracje DIY Fot. Shutterstock

Jak zrobić inne stroiki wielkanocne? Oto inspiracje

Dekoracje wielkanocne warto mieć w domu. Dzięki nim dom nabiera świątecznego charakteru. Milej spędza się wtedy wyjątkowy czas Wielkiej Nocy! 

Więcej o:
Copyright © Agora SA