Płytki do kuchni na ścianę - jakie wybrać? Inspirujemy

Płytki do kuchni to już nie tylko kafelki na podłodze, ale też wykończenie ściany. Współczesne kuchnie są dzięki nim funkcjonalne, ale także bardzo estetyczne. Jak wybrać ciekawy wzór? Glazura, gres czy terakota? Jakie parametry uwzględnić? Podpowiadamy.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim.Biała kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Jakie są zalety płytek kuchennych na ścianę?

Przede wszystkim kuchnia z płytkami na ścianie jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Bardzo łatwo poradzimy sobie z utrzymaniem w niej czystości. W szczególności zabrudzenia tłuszczem trudne do wywabienia na zwyczajnej powierzchni, w przypadku płytek będziemy mogli zetrzeć, pozbywając się kłopotu. Dobrej klasy płytki będą również dobrze radzić sobie z groźbą mechanicznych uszkodzeń. Kuchnia jest zaś przecież pomieszczeniem w szczególności narażonym na takie wypadki.

Warto dodać, że nowoczesne płytki na ścianę coraz częściej układane są tak, żeby fuga była możliwie najwęższa. Minimalizuje to szansę na to, że zabrudzenia pozostaną właśnie w fugach, które zwykle trudniej jest doczyścić. Wnika też w nie wilgoć i kuchenne zapachy - warto przecież, żeby kuchnia była ich pozbawiona.

Płytki ścienne do kuchni - jaki typ okładziny będzie najlepszy?

Do wyboru mamy płytki do kuchni w różnych rodzajach. Chociaż zasadniczo ich właściwości są podobne, to różnią się w wielu szczegółach, które mogą się okazać dość istotne, żeby jeden rodzaj przedłożyć nad inne płytki ceramiczne.

Rodzaje płytek ściennych do kuchni:

Na ścianę w kuchni możemy więc wybrać:

  • glazura - bardzo cienkie płytki ceramiczne, które są dedykowane specjalnie na ściany. Unika się kładzenia ich na podłodze
  • terakota - płytki wytwarzane z drobnoziarnistej gliny, która jest wcześniej oczyszczana
  • gres - do jego wypalenia potrzeba temperatury aż 1200 stopni C. Stąd też taka płytka jest bardzo wytrzymała. Zwykle stosuje się na podłogę, ale jak najbardziej sprawdzi się też jako okładzina na ścianę
  • płytki mozaikowe - mozaika składająca się z drobnych płytek, dawniej kojarzona przede wszystkim z łazienką, może być ciekawym sposobem wykończenia ścian w przestrzeni kuchennej
  • klinkier - płytki tego rodzaju nadają kuchni nieco bardziej surowego charakteru

Ważne parametry techniczne

Kuchnia w kształcie litery 'u'.Kuchnia w kształcie litery 'u'. Fot. Shutterstock

Decydując się na zakup płytek na ścianę do kuchni, pamiętajmy, by wybrać odpowiednią klasę ścieralności i nasiąkliwość. Na szczęście w pierwszym przypadku łatwo o atrakcyjną relację jakości do ceny. Płytki PEI 1 lub PEI 2 w zupełności wystarczą, są zaś z reguły znacznie tańsze od bardziej wytrzymałych PEI 3 (dobrych na podłodze). Ściana w kuchni powinna być wykończona płytkami o stopniu nasiąkliwości E wynoszącym 6%. Wyższa i niższa wartość tego parametru mogą prowadzić do problemów - ściana może nasiąknąć wilgocią lub stać się zbyt śliska.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Czym jeszcze się kierować, gdy wybieramy płytki do kuchni na ścianę? Nad blatem kuchennym standardowym wymiarem boku płytki jest 10 cm. Oczywiście nie przeszkadza to w wyborze znacznie mniejszej mozaiki - w dużej mierze jest to kwestia gustu i efektu, który zamierzamy osiągnąć. Kształt nie musi ograniczać się do kwadratu - z powodzeniem stosuje się w kuchni płytki typu ''metro''. Nie muszą być to zresztą egzemplarze tylko w jednym kolorze. Wciąż jeszcze popularne bywają dekory.

Płytki kuchenne - inspiracje 2021. Które wzory warto wybrać?

Jak wykończyć kuchnię, wybierając atrakcyjne i modne płytki na ścianę? Popularne są zarówno klasyki, jak i bardziej odważne pomysły. Ważne jest to, żeby dobrze wpisywały się do wybranego przez nas stylu:

  • białe i szare płytki o matowym wykończeniu - świetnie będzie w nich wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim
  • imitacje betonu i klinkiery - ozdobią ściany kuchni industrialnej
  • imitacje drewna - mają szerokie zastosowanie, ale świetnie będzie w nich wyglądała ściana w kuchni eko
  • płytki patchworkowe - chociaż wdają się być przede wszystkim dobrym rodzajem okładziny na podłogę, to kuchnia z nimi nad blatem kuchennym również doskonale się prezentuje
  • czarne płytki o błyszczącym wykończeniu - idealnie pasują wtedy, gdy kuchnia jest utrzymana na bazie kontrastu czerni z bielą.
Więcej o:
Copyright © Agora SA