Po jakim czasie zmywać fugę? Fugowanie krok po kroku

Od wyboru fugi zależy ostateczny efekt, który wpłynie na postrzeganie podłogi w naszej kuchni lub łazience. Warto jednak podkreślić, że przystępując do spoinowania, powinniśmy też zwracać uwagę na elementy praktyczne. Źle wykonane fugowanie lub źle dobrany preparat mogą źle wpłynąć na stan podłogi z płytek, którą będzie trzeba wcześniej wymienić. Jak fugować? Doradzamy krok po kroku.

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Czym jest fuga i po co jej używamy?

Fuga jest w gruncie rzeczy rodzajem zaprawy przeznaczonej specjalnie do płytek, której używa się do wypełnienia powierzchni spoin pomiędzy kafelkami. Wbrew pozorom element ten ma liczne zastosowania - pozwala na to, że pomiędzy płytki nie wnika wilgoć i zanieczyszczenia. One same mogą być równo od siebie oddzielone i dobrze się prezentować. Nie można pomijać tego, że fuga chroni w szczególności rogi i krawędzie poszczególnych płytek przed uszkodzeniem. Wreszcie - pełni ważną rolę estetyczną. Wynikiem spoinowania o określonym kolorze może być wrażenie jednolitej powierzchni płytek lub też uwydatnienie kontrastu pomiędzy kolorem fugi a barwą dominującą na płytkach.

Jakiej zaprawy klejowej do płytek ceramicznych użyć?

Zarówno do ścian, jak i płytek kładzionych na podłodze, możemy posługiwać się fugą o różnym składzie, właściwościach i charakterystyce. Właściwie dobrana zaprawa cechuje się tym, że po związaniu bardzo twardnieje, łatwo jest ją oczyścić, trudno zarysować, równomiernie wypełnia szczeliny i nie pęka. Jakimi rodzajami spoin dysponujemy? Podstawowym materiałem są tanie fugi cementowe, które sprzedaje się w workach i dość powszechnie występuje. W tradycyjnej odsłonie takiej fudze można zarzucić nietrwałość - między innymi wtedy, gdy na jej powierzchnię oddziałuje wilgoć. Obecnie coraz częściej produkty takie uszlachetnia się po to, żeby zaprawy do płytek były hydrofobiczne, twardsze i łatwe do nakładania. Jakie jeszcze fugi wykorzystuje się do spoinowania? Będą to przede wszystkim preparaty epoksydowe, polimerowe i akrylowe.

Jak dobrać fugę? Szerokość

Jaką szerokość spoiny zastosować? Czy ma to ścisły związek z rozmiarem płytek na podłodze? W praktyce spoinowanie i jego szerokość zależy od kilku czynników. Pierwszym, spośród nich będą upodobania estetyczne inwestora. Jednej osobie podobają się cieniutkie fugi, które przy wielkoformatowych płytkach tworzą wrażenie niemal jednolitej ściany. Innym z kolei podoba się fugowanie kontrastujące z barwą powierzchni płytek i wtedy używa się szerszych fug o odmiennych kolorach.

Ważne bywają też parametry techniczne. W kuchni często używane są bardzo cienkie spoiny. Sprzyja to łatwemu czyszczeniu powierzchni. Ogranicza też chłonięcia przez ściany i podłogi wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak zaznaczyć, że zwłaszcza do fugowania szerszych odstępów między płytkami trzeba przeznaczyć zaprawę o odpowiednich właściwościach. Do takich szczelin doskonale pasuje wytrzymała fuga epoksydowa. Świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku wnętrza domu, ale i wykorzystana na zewnątrz. Co do zasady zaleca się następujące szerokości spoinowania względem wielkości płytek:

 • długość boku 10 cm - szerokość spoiny 2 mm
 • długość boku do 20 cm - szerokość spoiny 3 mm
 • długość boku do 60 cm - szerokość spoiny 4 mm

Przy jeszcze szerszych odstępach można stosować fugi od 5 do 20 mm

Jak fugować płytki podłogowe i ścienne? Spoinowanie krok po kroku

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Jak powinno przebiegać wykonanie fug, żeby mogły skutecznie spełniać swoją funkcję i doskonale przy tym wyglądać? Nie jest to wcale trudne i prace można najczęściej wykonać we własnym zakresie. Najpierw trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiedni zestaw narzędzi do wykonania spoiny. Przydatne będą w szczególności wiaderko do rozrabiania zaprawy, wiertarka z mieszadłem, paca i szpatułka do fugowania i gąbka.

Nim zaczniemy fugować płytki podłogowe, musimy się upewnić co do tego, że klej dobrze wysechł, one same zaś stabilnie trzymają się podłoża. Jak przystąpić do wykonywania fugi?

 1. Oczyszczenie podłoża - to absolutna podstawa. Bez tej prozaicznej czynności narażamy się na kłopoty. Trzeba usunąć drobinki kurzu i pyłu. Można to robić odkurzaczem lub zmyć wilgotną szmatką czy gąbką. Trzeba jednak zrezygnować z używania dużej ilości wody, bo płytki mogą ulec zawilgoceniu. Z wodą lepiej postępować ostrożnie w tym przypadku
 2. Usunięcie krzyżyków dystansujących - również w tym przypadku ważne jest, żeby usunąć je w odpowiednim momencie
 3. Wymieszanie zaprawy do fugowania z wodą - można to zrobić mechanicznie (gdy mamy do czynienia z dużą ilością materiału), ale zwykle robi się to ręcznie. Zawsze jednak trzeba dokładnie czytać instrukcje i się do nich kompleksowo stosować. Zarówno zbyt rzadka, jak i przesadnie sucha zaprawa może skutkować nietrwałym fugowaniem
 4. Wykonujemy próbne fugowanie - jest to ważne wtedy, gdy kolor fugi jest bardzo różny od barwy płytki i może dojść do zabarwienia tej ostatniej. Może się okazać, że płytki trzeba będzie wówczas dodatkowo zaimpregnować
 5. Nakładamy zaprawę pacą do fugowania - dokładnie wciskamy preparat w szczeliny; usuwamy nadmiary
 6. Po 20 - 30 minutach przeprowadzamy pierwsze czyszczenie płytki
 7. Ostatecznie czyścimy ją po pełnym wyschnięciu, czyli przynajmniej 24 godzinach
 8. Niektóre rodzaje fug wymagają pokrycia dodatkowym preparatem hydrofobizującym (ważne także jeśli chodzi o płytki zewnętrzne)

Błędy przy fugowaniu - właśnie je robimy najczęściej

Podstawowym błędem jest oczywiście zaniechanie fugowania i układanie płytek ceramicznych ''na styk'', co w zasadzie musi się skończyć porażką. Nie dość, że poszczególne kafelki nigdy nie będą przylegać idealnie, to zastosowana ilość kleju może nie być wystarczająca do utrzymania płytki na stałe w miejscu. Groźne staną się też mechaniczne uszkodzenia rogów i krawędzi. Powierzchnię taką trudno będzie wyczyścić i osuszyć. Szczeliny pomiędzy kafelkami staną się idealnym miejscem dla brudu i szkodliwych drobnoustrojów.

Warto też zwrócić uwagę na to, że duże błędy stanowią często brak oczyszczenia powierzchni przed przystąpieniem do prac i zbyt szybkie rozpoczęcie fugowania (gdy płytka nie jest jeszcze stabilna). Złym pomysłem jest też stosowanie drewnianych lub metalowych narzędzi w miejsce gumowej pacy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.