Funkcjonalne kuchnie na każdą kieszeń. Sprawdź, jak je zaprojektować

Funkcjonalna kuchnia, która zachwyca też estetyką, niekoniecznie musi być droga. Można ją stworzyć poprzez dobór mebli kuchennych i urządzeń w różnych przedziałach cenowych. Ważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie powierzchni. Aranżacja pomieszczenia powinna opierać się na tym, żeby dostęp do podstawowych stref był łatwy. Jak w praktyce wyglądają takie kuchnie?

Kuchnia z wyspą. Kuchnia z wyspą.  Fot. Shutterstock

Funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Istnieją pewne naczelne zasady, które musi spełniać funkcjonalna kuchnia. Odpowiednie rozmieszczenie szafek, płyty grzewczej, blatu kuchennego i zlewozmywaka powinno być takie, żeby móc pokonywać małe przestrzenie pomiędzy poszczególnymi czynnościami. Jednocześnie ważne jest, żeby na etapie projektowania przewidzieć odpowiednio szerokie przejścia tak, żeby przynajmniej dwie osoby pracujące w tym samym czasie nie przeszkadzały sobie. Jest to istotne zwłaszcza w urządzeniu bardzo małych kuchni, gdzie niekoniecznie mamy miejsce na blat roboczy z centralnie umiejscowioną wyspą i pełnym dostępem.

Jak urządzić kuchnię? Podział na strefy

Kuchnie warto podzielić na strefy. Funkcjonalność w kuchni to cel, który projektanci i inwestorzy próbują osiągnąć nie od dziś. Łatwiej będzie o takie miejsce w naszym domu, gdy do kuchennych przestrzeni wprowadzimy ergonomiczny układ oparty na wyróżnieniu pięciu ważnych części, którymi są:

  • strefa przygotowania- kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków. Domaga się więc takiego umieszczenia blatu roboczego, żeby był do niego swobodny dostęp. Trzeba ją urządzić tak, żeby pod ręką znalazły się przydatne akcesoria np. do krojenia, mieszania, miski czy niektóre produkty w pojemnikach (mąka, ryż, kasza). Warto więc, żeby znalazł się tutaj nie tylko sam blat kuchenny, ale i półki czy szafki dla pomieszczenia podstawowych akcesoriów
  • strefa zapasów - kuchnię planujemy też tak, żeby móc w niej pomieścić najbardziej potrzebne produkty. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy osobnej spiżarni - wówczas może być przydatna całkiem dużych rozmiarów szafa. W tym miejscu w kuchniach powinny też znajdować się chłodziarko - zamrażarka i blat do wypakowywania zakupów
  • strefa przechowywania - miejsce w kuchni, gdzie przechowuje się przydatne sprzęty i urządzenia. Chodzi nie tylko o zastawę, miski, sztućce czy pojemniki. W tym miejscu kuchni warto też umieścić drobne sprzęty AGD. Trudno jednak określić jako funkcjonalny taki układ, w którym nagromadziło się zbyt wiele przyrządów tylko z rzadka wykorzystywanych w kuchni. Musimy pamiętać o tym, żeby pozostawić tylko te ważne.
  • strefa zmywania - w tym miejscu pierwszorzędne znaczenie mają zmywarka do naczyń z odpowiednio dużym zlewozmywakiem. Powinien on być dostosowany do potrzeb domowników także jeśli chodzi o ilość przegród. Sprawdzi się tutaj oczywiście też szafka z koszem na odpady pozostające np. po płukaniu warzyw i owoców, do czego przecież również służy zlewozmywak
  • strefa gotowania - w tym miejscu znajduje się oczywiście piekarnik i kuchenka, z której coraz częściej rezygnuje się dla płyty kuchennej. Często stosuje się w tej części kuchni dodatkowe blaty, gdzie można serwować przygotowane dania lub dodatkowe meble mieszczące np. garnki czy patelnie. Niekiedy można je też podwiesić na ścianach

Meble kuchenne do funkcjonalnej kuchni: gotowe zestawy czy wykonane na wymiar?

kuchniakuchnia shutterstock

Czy funkcjonalną kuchnię da się urządzić dzięki wykorzystaniu mebli kupionych w salonie, czy też trzeba je kupić na zamówienie? Oczywiście kuchenne szafki czy blaty robione na wymiar to niewątpliwie najbardziej ergonomiczny typ zabudowy. Kosztuje jednak znacznie więcej. Sprawdzi się jednak najlepiej w sytuacji posiadania przez nas bardzo małej kuchenki, gdzie każdy centymetr się liczy a inteligentne rozwiązania są na wagę złota. Gdy dysponujemy dużą przestrzenią kuchenną - szafki kuchenne i inne meble z łatwością znajdziemy w salonie.

Porządek w funkcjonalnej kuchni również jest istotny

Kuchnia, aby była funkcjonalna, musi też być utrzymana w porządku. Podział na strefy służy również temu, abyśmy wiedzieli gdzie przechowujemy poszczególne akcesoria. Później funkcjonalność naszej kuchni będzie zależała w dużej mierze od tego, czy uda nam się zachować ten reżim.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.