Jak zaaranżować mały przedpokój? Podpowiadamy

Przedpokój w bloku jest ważny nawet wówczas, gdy nie grzeszy rozmiarami. Aranżacja małego korytarza jest o tyle ważna, że służy naszej wygodzie i ogólnemu dobremu wrażeniu, które chcemy zrobić przed gośćmi. Co zrobić, żeby dobrze spełniał swoje zadania?

przedpokójprzedpokój fot. shutterstock

Aranżacja małego przedpokoju. Na czym polegają trudności?

Mały przedpokój w bloku bywa pomieszczeniem trudnym aranżacyjnie. Gdy mamy do czynienia z rozległą i dobrze doświetloną przestrzenią, to z reguły wiemy jak ją urządzić według własnego gustu, bo niewiele rzeczy nas ogranicza. Nie oznacza to jednak, że warto zrezygnować ze starań o przedpokój, który jest nie tylko ciekawie zagospodarowany, ale i bardzo funkcjonalny. Z jakimi kwestiami przyjdzie nam się zmierzyć? Taki rodzaj wnętrza może wymagać optycznego powiększenia tak, żeby nieco oszukać wzrok przychodzących do naszego mieszkania osób. Wykorzystujemy do tego kolory, faktury czy oświetlenie. Ważne jest też, żeby funkcjonalnie zaplanować wnętrze. Niewielka przestrzeń na podłodze - skłania nas to do przemyślnego zagospodarowania ścian.

Przedpokój w bloku - jak pomalować ściany?

Deficyt światła bardzo często przyjdzie wyrównywać poprzez zastosowanie w aranżacji odpowiednich sztuczek. Przy okazji rozprawimy się z niewielkimi gabarytami pomieszczenia. Przyda się więc właściwy dobór kolorów ścian i podłóg, zastosowanie lustra i oświetlenia.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

W przypadku ciasnych i słabo doświetlonych wnętrz, do których na pewno należy przedpokój w bloku, trzeba się starać o zastosowanie jasnych barw na ścianach i suficie. Nie do końca masz pomysł na wymyślenie koloru ścian do przedpokoju? Pozostaw je białe. Poleca się do tego jasną podłogę, której sposób wykończenia będzie uzależniony od stylu panującego we wnętrzu. Zwłaszcza nowoczesne aranżacje sprzyjają zastosowaniu połyskliwych płytek o ledwie widocznych fugach, które będą się zdawały zlewać w jedną całość. To dobry pomysł właśnie do małych przestrzeni. Gdy mieszkanie jest urządzone w inny sposób, można się zdecydować np. na panele imitujące bielone drewno.

Lustro i oświetlenie

Prostym, ale skutecznym trickiem do ciasnego przedpokoju jest zastosowanie obszernego lustra na ścianie. Co zrobić, gdy problemem jest bardzo wąskie wnętrze? Doradza się umieszczenie odpowiedniej fototapety na ścianach. Mogą być to wedle upodobań górskie pejzaże lub nadmorskie widoki - coś, co stworzy wrażenie głębi. W co jeszcze warto zainwestować, żeby dobrze urządzić niewielki przedpokój w naszym domu? Zdecydowanie trzeba skupić się na dobrym oświetleniu LED. Jest ono praktyczne, tanie i można łatwo dobierać jego barwę. Można stosować zarówno listwy, jak i punktowe źródła światła - choćby dopasowane do stylu kinkiety.

Jakie meble do przedpokoju w bloku?

Przedpokój. Przedpokój.  Fot. Merkury Market

Nasz niewielki przedpokój w bloku jest już wyposażony w lustro. Co jeszcze powinno się w nim znaleźć? W większych pomieszczeniach standardem jest obszerna szafa. Obok szafy, kolejnym meblem będzie niewątpliwie szafka na buty. Oprócz tego z przydatnych urządzeń umieszczane są tutaj wieszaki. Jak postąpić w małym przedpokoju? Trzeba się starać zagospodarować możliwie dużą część przestrzeni. Być może zmieści się tutaj szafa wnękowa, odzież wierzchnią powiesimy zaś na wieszaku połączonym z szafką na buty? Do urządzenia takiej przestrzeni przydadzą się raczej wąskie a wysokie meble, być może zmieścimy tutaj również szafki narożne. Warto też wykorzystać ściany, na których można powiesić przydatne półki i wieszaki.

Jaki styl do małego przedpokoju w bloku wybrać?

Jakim stylem warto ozdobić niewielki przedpokój? Przede wszystkim musi być on dostosowany do reszty mieszkania. Niewielkie pomieszczenie, choć ważne, nie jest w pełni samodzielne, by zyskać tutaj odrębność. Z racji na jego gabaryty z pewnością sprawdzą się inspiracje minimalizmem. Do ciasnego przedpokoju z łatwością wprowadzimy styl skandynawski. Spotyka się jednak także aranżacje w stylu prowansalskim, glamour czy shabby chic - są odpowiednie przede wszystkim dlatego, że chętnie operuje się w nich jasnymi kolorami. To bardzo ważne, gdy chcemy zagospodarować tak niewielkie pomieszczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.