Domek dla ptaków: Jak go zrobić? Zobaczcie

Popularne budki lęgowe dla ptaków często mylone są z karmnikiem. W rzeczywistości spełniają inną rolę - ptaki nie otrzymują tutaj pokarmu zimą, ale wykorzystują takie schronienie wiosną, czyli w sezonie lęgowym. Jak zrobić domek dla ptaków? Podpowiadamy.

Karmik.Karmik. Fot. Shutterstock

Budki lęgowe dla ptaków - pomóż ptakom odchować młode!

Wieszając kilka budek w ogrodzie, bardzo pomagamy ptakom w okresie lęgowym. Nagrodą będzie radosny odgłos, wydawany już niedługo nieopodal naszych domów przez pisklęta. Warto jednak, żeby taka konstrukcja była dobrze przemyślana - trzeba zrobić ją z odpowiednio przyciętych i dobranych desek, z wygodnym otworem wlotowym i właściwą przestrzenią wewnątrz (w sam raz na gniazdo). Całość musi zwieńczyć daszek tak, żeby deszcz nie dostawał się do środka. Może być jednospadowy - podobnie jak daszki, które pokrywają często domki ogrodowe plastikowe przeznaczone dla dzieci.

Jak zrobić domek dla ptaków? Potrzebne materiały

Od czego zacząć planowanie budki lęgowej? Wszelkie porady ekspertów sprowadzają się do tego, żeby zbudować budkę imitującą w możliwie najbardziej doskonały sposób naturalną dziuplę w drzewie. Powinniśmy do tego dostosować wymiary budki i materiał, który użyjemy przy tworzeniu domku dla ptaków. Co wybrać? Najlepiej sprawdzą się takie rodzaje drewna, jak świerk lub sosna. Nie powinno się ich heblować. Nie nadają się do tego materiały drewnopochodne, które są nie dość trwałe, niekiedy mogą zaś odstraszać ptaki. Grubość desek powinna wynosić ok. 2 cm. Zapewni to ochronę przed hałasem i zimnem. Budka dla ptaków powinna być zbijana przy pomocy gwoździ lub skręcana na wkręty.

Domki dla ptaków.Domki dla ptaków. Fot. Shutterstock

Jakie wymiary budki lęgowej dla ptaków?

Podstawowym zagadnieniem jest to, żeby budka lęgowa była dobrana do wielkości ptaków, które chcemy w jej wnętrzu gościć. Przykładowo popularne sikory czy wróble wymagają następujących parametrów domku, żeby założyć w nim gniazdo:

 • otwór wlotowy o średnicy 3,5 cm
 • otwór wlotowy zamieszczony na wysokości 15 cm (licząc od dna gniazda)
 • długość dna 13 cm
 • wysokość tylnej ścianki domku 27 cm
 • wysokość przedniej ścianki domu 25 cm
 • dach musi oczywiście mieć niewielki spadek

Dzięki tym parametrom wiemy już, jakie wymiary powinna mieć budka do celów lęgowych dla pożytecznych i lubianych wróbli czy sikor. Domki dla innych gatunków, choćby szpaków czy puszczyków, muszą być znacznie większe, ale ich budowa nie odbiega mocno od opisanej. Jeśli chcesz wiedzieć o nich więcej - zrób szybki research w Internecie. Potrzebne wymiary znajdziesz bez najmniejszego problemu.

Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków krok po kroku?

Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków? Trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania drewna, z którego zbijemy domek do powieszenia w ogrodzie. Deski trzeba przyciąć na wymiar - najszybciej będzie, gdy użyjemy do tego piły tarczowej. W przypadku tak niewielkiej konstrukcji z powodzeniem dotniemy drewno także niewielką piłką ręczną. Nieco kłopotu może sprawić zrobienie otworu wlotowego niezbędnego w przypadku takich budek. Można jednak do tego wykorzystać wiertarkę z otwornicą. Najprostszym sposobem na zrobienie otworu jest posłużenie się dłutem. Jak zrobić domek dla ptaków? Oto zasady montażu:

 1. Zaczynamy od złączenia ścian budki lęgowej ze sobą przy pomocy gwoździ lub wkrętów. Muszą dobrze do siebie przylegać po to, żeby całość była szczelna. Konstrukcja musi być stabilna, na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę.
 2. Dobrze jest pozostawić jedną ze ścianek zamocowaną w ten sposób, żeby ułatwiała szybki demontaż i czyszczenie.
 3. Daszek budki lęgowej jako jedyny powinien być z wierzchu zaimpregnowany tak, żeby deszcz dobrze z niego spływał. Impregnacja lub malowanie pozostałych części mogą skutkować odstraszaniem ptaków.
 4. Rezygnujemy z przybijania kołeczka, który miałby być dla ptaków ułatwieniem przy wchodzeniu do wnętrza. W rzeczywistości może sprzyjać raczej drapieżnikom, które będą chciały wybrać jaja lub pisklęta z gniazd.
 5. Budki dla ptaków nie należy mościć żadnym materiałem - ptaki zrobią to same
 6. Z tyłu skrzynki przybijamy dłuższą listewkę tak, żeby ułatwić sobie mocowanie budki dla ptaków. Domek jest już gotowy do zawieszenia

Gdzie wieszać budki lęgowe?

Skoro udało nam się już zbudować domek dla ptaków, musimy dobrze wybrać miejsce do jego zawieszenia. Butki lęgowe raczej nie będą się sprawdzać bardzo blisko domu lub tam, gdzie bardzo często przebywamy w ogrodzie lub gdzie bawią się dzieci. Domki ogrodowe dla najmłodszych niekoniecznie dobrze współgrają z tymi dla ptaków. Warto znaleźć dla nich nieco bardziej ustronne miejsce. Doradza się zawiesić domki dla ptaków w pewnym oddaleniu od siebie - wzrastają wtedy szanse, że zostaną zasiedlone już w pierwszym sezonie lęgowym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.