Jak udekorować kuchnię? Styl minimalistyczny, klasyczny, nowoczesny

Jedna przestrzeń - wiele możliwości! Wszystko dzięki temu, że kuchnię można zaaranżować w różnych stylach. Minimalizm, klasyka czy nowoczesność - jak udekorować kuchnie w takich stylizacjach? Zdarza się, że nawet niepozorne dodatki robią dużą różnicę. Oto garść przydatnych inspiracji.

Kuchnia udekorowana czernią i drewnem.Kuchnia udekorowana czernią i drewnem. Fot. Shutterstock

Jak udekorować kuchnie w różnych stylach? Moc dodatków

Wiadomo, że kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie, które musi być praktyczne. Funkcjonalność w takich wnętrzach podkreślają płytki na podłodze i ponad blatem. Ważne jest też ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych elementów zabudowy i ciekawy styl. Niekiedy jednak nawet w bardzo przemyślanym domu o ciekawym stylu to właśnie kuchnia jest miejscem dość surowym i niedopracowanym. Możliwe, że to właśnie brak odpowiednich dekoracji. Moc dodatków w kuchennym wystroju należy docenić, bo wiele od nich zależy. Na rynku znajdziemy ciekawe pomysły dekoracji do kuchni, które zastosujemy na ścianie pomieszczenia w stylu klasycznym, ale też minimalistycznego czy nowoczesnego. Jakie kuchnie najbardziej nam się podobają?

Meble kuchenne - to od nich się zaczyna

W praktyce nie tylko to, co na ścianie, parapecie czy stole, ale wszystkie elementy wystroju składają się na niepowtarzalny styl, który można stworzyć w kuchni. Nawet same blaty mebli są istotne - od nich zaczyna się tworzenie kompozycji. Warto kupić takie meble do kuchni, które będą potem sprawiały jak najmniej kłopotów aranżacyjnych. Zastanówmy się więc, jaki styl chcemy wprowadzić do pomieszczenia. Klasyczny, minimalistyczny - a może marzymy o kuchni nowoczesnej?

Kuchnia, która zachwyca dzięki ozdobom

W jaki sposób dopracować kuchenny wystrój? Do dyspozycji mamy:

  • ozdoby do kuchni na ściany - przedmioty, którymi ozdobimy ścianę lub nawet blaty kuchenne w bardzo różnych stylizacjach. Zawierają się w tym praktyczne dodatki na ścianę - choćby różnego rodzaju zegary, które funkcjonują jako dekoracja, ale też prawdziwy miernik czasu.
  • użyteczne dekoracje do kuchni - w tej grupie mamy też praktyczne pojemniki na przyprawy i różne produkty, które warto wybrać w zgodzie ze stylem panującym we wnętrzu. Niekiedy tę rolę mogą też pełnić zastawy i rodzinne pamiątki, które znajdą się za witrynami w kuchennych regałach
  • ozdoby stołu - również stół postawiony w kuchni może nabrać ciekawego charakteru, gdy postawimy na nim dekoracyjne przedmioty, jak pieprzniczkę i solniczkę, cukiernicę lub misę z owocami
  • sezonowe dekoracje
  • dekoracje na okna i parapety - w kuchni możemy hodować zioła, te zaś warto posadzić w ciekawej doniczce, której kolor i wzór będą dobrane do charakteru wnętrza. Nie można też zapominać o tym, że okna to miejsca przeznaczone na ozdobne firany
  • tablica do kuchni - jedno z urządzeń wybieranych do kuchni, które są szczególnie przydatne, ale też stylowe

O czym pamiętać przy urządzeniu końcowym kuchni? Wybór stylu

Ważne jest dostosowanie ozdób do konkretnego stylu. Warto tutaj zastanowić się nad popularnymi typami aranżacji, które wciąż są bardzo popularne i chętnie wybierane.

Kuchnia 2021 roku.Kuchnia 2021 roku. Fot. Shutterstock

Główne zasady dekorowania kuchni w stylu:

  • klasycznym - w kuchniach tego typu przy doborze dodatków kierujemy się umiarem. Nie muszą być one ani krzykliwe, ani np. utrzymane w określonej kolorystyce. Dobrym wyborem jest postawienie na solidne sprzęty z dużą reprezentacją drewna, które korzystnie będzie wypadać np. na tle białej ściany. Przydadzą się proste firanki w oknie i obrus na stole
  • minimalistycznym - w takich kuchniach celowe jest ograniczanie ilości sprzętów, zdobień i utrzymywanie ich w jednolitej, najlepiej jasnej kolorystyce. Bardzo istotne jest zachowanie prostych form, które powinny być projektowane w zgodzie z zasadami ergonomii. Królują tutaj przede wszystkim biel i szarość, ale spotyka się też minimalistyczne aranżacje w stylu marynistycznym.
  • nowoczesnym - w tak urządzonej kuchni wyróżniają się błyszczące blaty i prostota, która wpływa na funkcjonalność. Warto zadbać o utrzymanie harmonii i zapewnienie funkcjonalności wnętrza - także w zakresie sprzątania, więc zrezygnujmy z ''kurzących się'' na półkach ozdób. Warto postawić na ciekawy zegar ścienny i designersko wykonane sprzęty kuchenne. Nawet ładnie zaprojektowane krzesła do kuchni mogą wnieść tu dużą wartość.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.