Domowe sposoby na glony w oczku wodnym

Oto prawdzone, domowe sposoby, które pomogą usunąć glony z sadzawek i oczek wodnych, a także utrzymać je w czystości.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Glony, które zadomowiły się w Twoim oczku wodnym psują estetyczny wygląd zbiornika i wpływają bardzo niekorzystnie na zamieszkujące w nim rybki oraz roślinność? W jaki sposób usunąć tych nieproszonych gości, którzy są prawdziwym utrapieniem szczególnie dla posiadaczy niewielkich sadzawek ogrodowych? Nie masz pomysłu, co zrobić aby przywrócić dawny wygląd zbiornika, rozważasz jego likwidację i wstawienie jego miejsce huśtawki ogrodowe? Nie rób tego! Pomożemy Ci pozbyć się kłopotu.

Jak skutecznie pozbyć się glonów?

Sadzawka ogrodowa, w której rozwijają się glony nitkowate, traci swój urok. Woda staje się mętna, szarozielona - stanowiąc zagrożenie dla żyjących w niej ryb oraz roślinności. Zła jakość oraz brak tlenu w wodzie powoduje śnięcie ryb i ograniczają ich rozród. Groźne sinice, które zakwitają i unoszą się na powierzchni oczek wodnych, uwalniają niebezpieczne toksyny, które trują roślin w zbiorniku wodnym,

Co zrobić, żeby pozbyć się glonów i przywrócić czystą wodę w stawie? Podpowiadamy.

Czyszczenie oczka wodnego

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Obniż odczyn pH wody

Zanieczyszczona przez glony woda ma znacznie podwyższony poziom PH. Woda w oczku powinna normalnie mieć ok pH 6,5 -7,5. Jeśli po wykonaniu testu okaże się, że PH jest wyższe, musisz jak najszybciej je obniżyć. Hydrofity nie tolerują niskiego pH dlatego jeśli uda Ci się szybko przywrócić prawidłowy odczyn, masz duże szanse na pozbycie się intruzów. Idealnym sposobem na obniżenie PH i przywrócenie czystej wody, jest umieszczenie na dnie zbiornika ażurowy worek z kwaśnym torfem o strukturze włóknistej i pH od 3,2 do 4,5.

Worki umieszcza się w stawie na okres od 2 do 4 tygodni. Okresu tego nie należy wydłużać, aby nie dopuścić do rozkładu i gnicia torfu. Powolne uwalnianie kwasów humusowych zakwasi wodę i wyeliminuje glony.

W sklepach ogrodniczych dostępne są także, specjalne brykietowane minerały wytwarzane pod wpływem niewielkich ciśnień na pokłady torfu, które obniżają i stabilizują twardość wody i utrzymują odpowiednie pH.

Stosuj biopreparaty do oczyszczania wody

Jeśli chcesz raz na zawsze usunąć hydrofity i niektóre bakterie z ogrodowego oczka wodnego zastosuj specjalistyczne preparaty, dedykowane do tego zadania. Mowa o środkach biologicznych, które w przeciwieństwie do chemicznych, nie szkodzą roślinom ani rybom.

Liderem na polskim rynku są m. in. preparat: EcoGerm Ponds czy AlgoStopper. EcoGerm Ponds zawiera naturalne szczepy bakterii, zaś AlgoStopper zawiera związki humusowe i skondensowany ekstrakt ze słomy jęczmiennej. Środki te blokują rozwój i wzrost glonów, poprawiając jakość wody. I co ważne są bezpieczne dla środowiska. Częste stosowanie preparatów wpływa na efektywne usuwanie hydrofitów ze stawów. 

Systematycznie czyść sadzawkę

Pamietaj, że każdy zbiornik wodny wymaga regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Nie chcesz glonów - nie zapominaj o stosowaniu odpowiednich składników odżywczych i wymianie wody.

Regularnie podmieniana woda, nie będzie zielona, oczka wodne będą cieszyć pięknym wyglądem.

Na bieżąco usuwaj z wody gnijące części roślin ograniczysz w ten sposób zawartość azotu i fosforu w wodzie, które stymulują wzrost glonów.

Do czyszczenia dna sadzawki użyj specjalnego odkurzacza, możesz wykorzystać do tego odkurzacz basenowy. W sklepach ogrodniczych znajdziesz kilka modeli odkurzaczy do oczyszczania oczek wodnych. Wybierz model odpowiednio dostosowany do rozmiarów stawu.

Posadź rośliny oczyszczające wodę

O jak najlepszy stan zbiornika wodnego możesz zadbać wykorzystaniu naturalnych sposobów i środków. Nie musisz stosować "kupnego" preparatu. Fachowcy twierdzą, że dla zachowania prawidłowego stanu wody w niewielkim zbiorniku takim jak staw, roślinność wodna powinny stanowić 1/3 jego powierzchni. Bardzo ważna jest różnorodność gatunków. Im więcej roślin naczyniowych tym mniej glonów zbiorniku. Rośliny wodne pobierają składniki pokarmowe z wody i konkurują z glonami, "psując" im warunki do rozwoju.

Jak zapobiegać pojawieniu się glonów?

Już na etapie zakładania oczka wodnego oraz jego pielęgnacji musisz brać pod uwagę kilka zasad dzięki, którym zminimalizujesz ryzyko pojawienia się glonów w oczku wodnym. O czym warto pamiętać:

  • Oczko wodne umieść w nieco zacienionej części ogrodu. Glony znacznie częściej pojawiają się w zbiornikach mocno nasłonecznionych.
  • Przygotuj zbiornik o odpowiedniej głębokości przynajmniej 0,5 m, gdy będą w nim rosły jedynie rośliny, oraz 1 m - jeśli planujesz hodować w nim ryby,
  • Zainwestuj w zestaw filtracyjny z lampą UVC,
  • Stosuj racjonalne dawki nawozów dla roślin rosnących wokół oczka, a dawki nawozów azotowych podziel na kilka aplikacji. Ograniczy to przenikanie azotu do wody.
Więcej o:
Copyright © Agora SA