Kolorowe dywany odmienią twoje wnętrze. Te wzory i kolory są teraz na topie

Kolorowe dywany robią furorę we wnętrzach. Mają geometryczne wzory, jak również naturalne motywy, a wiele z nich jest tkanych ręcznie. Oto dywany w kolorowe pasy i trójkąty, z miksem różnych figur, motywami abstrakcyjnymi i wieloma innymi. Te propozycje są na topie i mają świetne ceny.

Kolorowe dywany mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, jest też wiele pięknych modeli tkanych ręcznie. To produkty z długim lub krótkim włosiem, z różnorakimi wzorami i szeroką paletą barw. Formą i nazwą często nawiązują do miejsca swojej produkcji. Świetnym przykładem jest perski, kolorowy dywan Gabbeh od hinduskich rzemieślników. Dziś mamy wiele popularnych i kolorowych dywanów. To modele perskie, tureckie, chińskie, indyjskie, pakistańskie, turkmeńskie, kaukaskie, tybetańskie, turkiestańskie, północnoafrykańskie, afgańskie. Są też kolorowe dywany z Beludżystanu, a także europejskie, w tym polskie - wszystkie mają bardzo bogatą historię.

Jaki kolorowy dywan do salonu? 

Polecamy kilimy, które jak dawniej, za czasów świetnych polskich projektantek – Wandy Kosseckiej, której kolorowe dywany jeździły na wystawy do Paryża czy Barbary Hulanickiej, której prace do dziś zdobią światowe ekspozycje, robią furorę we wnętrzach. Barwy i wzory kilimów zachwycają! To kolorowe dywany, które mają różnorakie motywy geometryczne czy kwiatowe. Nie są to tylko pasy, które znamy z PRL-u. Chociaż i takie są dziś pożądane, szczególnie we wnętrzach etno. 

Co to są kilimy? To kolorowe, tkane ręcznie dywany nie tylko na podłogę, ale również na ścianę. Sama nazwa kilim, a z ang. kelim, wywodzi się z perskiego gilim. Oznacza nie tylko sam wyrób tkacki, ale też technikę jego produkcji, którą rozpoczęły plemiona koczownicze. Tkali oni nie tylko kolorowe dywany, ale również zasłony, których używano w namiotach, a także torby. Najpopularniejsze rodzaje toto Kaszkaj, Fars, Sumak i Senneh. Znane są również afgańskie, tureckie i mołdawskie kilimy, które różnią się od siebie wzorami i kolorami. Bardzo charakterystyczne są na przykład kilimy mołdawskie. To kolorowe dywany z różanymi ornamentami w kolorze czerwonym i różowym oraz z zielonymi elementami w kształcie liści. Mają też nieco ciemniejsze barwy niż inne kilimy wytwarzane na świecie. W Polsce też pięknie tkamy i to od dawna! 

Polskie kilimy jeszcze przed II wojną światową były już na wystawie w Paryżu

Dywany w kolorowe pasy

Oto kolorowe dywany w niebanalne pasy – mają jaskrawe barwy i piękne miksy odcieni. Wyróżnia je dobre wykonanie, różnorakie rozmiary i style. Idealnie nadają się do każdego domu. Te kolorowe dywany nowoczesne pomogą stworzyć nietuzinkową aranżację – także tę, która uwielbia color blocking, czyli charakterystyczny sposób łączenia kolorów. Pewnie jest, że dzięki dywanom w kolorowe pasy każde wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. 

Kolorowe dywany z orientalną historią

Polska już w XVI wieku pokochała orient! Z polecenia króla Zygmunta Augusta do Polski przywędrowały 132 arrasy, natomiast 20 lat później, za panowania Stefana Batorego, kolejne kolorowe dywany z orientalnymi motywami. Od tego czasu aż do okresu baroku były regularnie importowane do Polski. Zdobiły wtedy głównie komnaty pałaców, bogatych dworów, wnętrza polskich arystokratów i mieszczan. W dawnych czasach kolorowe dywany z nutą orientu nie tylko zdobiły wnętrza, ale też mówiły o statusie właścicieli, często wyrażały ich poglądy, a nawet wierzenia.

Do dzisiejszego dnia dekorujemy wnętrza kolorowymi dywanami z orientalnymi motywami. Hitem ostatnich lat są wzory tureckie, z charakterystycznymi dla tego kraju motywami. Nie są tak barwne jak kilimy, ale za to potrafią wnieść do domu odrobinę szyku. Dlatego często pojawiają się we wnętrzach z nutą subtelnej elegancji czy w stylu glamour.

Przedstawiamy modne dywany - kolorowe, a jednocześnie eleganckie, z nutą orientu. 

Kolorowe dywany, które wyglądają jak abstrakcyjny obraz

Niebanalne wzory, piękne barwy i kompozycje kolorystyczne znajdziemy na dywanach marki Rodier. Ich geometryczne motywy, które wzajemnie przenikają się na włóknach wełnianych czy bawełnianych, ożywią każdą aranżację domu. W dodatku są to tanie dywany, kolorowe i nadal modne. Trwa wyprzedaż!

Kolorowe dywany sznurkowe

Wszelkiego rodzaju plecionki nadal są modne we wnętrzu. Sploty kolorowych dywanów potrafią pięknie podkręcić look, a przy okazji wnieść trochę naturalności do pomieszczenia. Jest w czym wybierać. To kolorowe dywany, które mają subtelne odcienie, jak też jaskrawe barwy. Są wykonywane zarówno ręcznie, jak i maszynowo - często nie widać nawet różnicy. Kolorowe dywany sznurkowe odnajdą się w każdym domu – skandynawskim, minimalistycznym, naturalnym, jak również eklektycznym. To bardzo stylowe propozycje. 

Kolorowe dywany dziecięce

Oto niezwykle miłe, przytulne i kolorowe dywany. Dlatego są świetne do pokoju maluszka, ale nie tylko. Mogą być również ozdobą salonu czy sypialni. Modele białe i mleczne, na których minimalistyczne linie ułożone są na wiele sposobów, pięknie łączą się również z innymi kolorowymi dywanami. Nowoczesnymi, o subtelnych wzorach, w różnych kolorach i rozmiarach. Wystarczy tylko odrobina kreatywności, by stworzyć niebanalną dekorację podłogi. Te kolorowe dywany uwielbiają Polacy!

Nie ma tu wzoru dla Ciebie? Oto inne kolorowe dywany o nowoczesnych wzorach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.