Jak układać panele winylowe?

Jak układać panele podłogowe? Czy jest to trudne zadanie? Warto podjąć się tego wyzwania, czy lepiej zdać się na wiedzę i umiejętności profesjonalisty? Podpowiadamy

Panele w łazience.Panele w łazience. Fot. Shutterstock

Elegancka imitacja drewnianej podłogi - o czym mowa? O panelach winylowych, które w ostatnich latach zdominowały polski rynek i na dobre zagościły w naszych domach. Ich kolor, odcień i struktura do złudzenia przypominają prawdziwe drewniane deski podłogowe. Podłogi winylowe są prawdziwym hitem ostatnich lat, a panele winylowe znikają ze sklepowych pólek, jak świeże bułeczki.

Układanie paneli winylowych krok po kroku

Przygotuj panele, podkłady oraz narzędzia. Warto wszystko mieć pod ręką, żeby podczas pracy nie biegać i nie szukać potrzebnych rzeczy.

Krok 1. Przygotowanie podłoża do układania paneli winylowych

Nim rozpoczniesz układanie paneli winylowych, starannie oczyść całą powierzchnię. Zamieć, odkurz lub umyj posadzkę, na której zamierzasz ułożyć panele winylowe LVT. Jest to bardzo ważny etap pracy, nie bagatelizuj go. Jeśli nie zrobisz tego dokładnie, podłoże będzie nierówna, a z czasem może ulec uszkodzeniu. Prawidłowy montaż paneli zależny od dobrze przygotowanego podłoża.

Krok 2. Przygotowanie podkładu pod panele winylowe

Na idealnie oczyszczonej podłodze rozłóż podkład pod panele. Pamietaj, że jego rodzaj jest bardzo ważny. Wybierz maty odpowiednie do rodzaju Twojej podłogi, jeśli np. masz zamontowane ogrzewanie podłogowe wybierz podkład o niskim oporze cieplnym. Na podłogę o niewielkich niedoskonałościach wybierz grubszy produkt, który zniweluje nierówności.

Podkład ułóż równomiernie na całej powierzchni na której zamierzasz zamontować podłogę winylową. Połącz ze sobą poszczególne elementy, tak aby nie przesuwały się podczas układania podłogi winylowej.

Krok 3. Ustalenie kierunku montażu

Zanim zaczniesz łączyć ze sobą panele zastanów się nad kierunkiem montażu paneli winylowych LVT. Naszym zdaniem najestetyczniej wygląda podłoga ułożona zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Weź pod uwagę ewentualne łączenia poszczególnych elementów w przejściach między pomieszczeniami.

Krok 4. Montaż podłogi

Jasne panele podłogoweJasne panele podłogowe Fot. Shutterstock

Montaż paneli podłogowych rozpocznij od rogu pomieszczenia pozostawiając odstęp ok. 1,5cm (do ściany) na przerwę dylatacyjną, która umożliw podłodze swobodne kurczenie się i rozprężanie podczas zmian temperatury. Jeśli po ułożeniu pierwszego rzędu okaże się, że ostatni panel musiałeś przyciąć, pozostałą część wykorzystaj jako pierwszy element kolejnego. Pamiętaj jednak o pewnej ważnej zasadzie. Odcięta cześć panelu nie może myc krótsza niż 15 cm. Kolejne rzędy paneli winylowych układaj tak by linie łączenia nie pokrywały się ze sobą.

Drugi rząd i następne rozpocznij od tej samej strony pomieszczenia, co przy pierwszym. Poczynając od drugiego panelu w drugim rzędzie należy zatrzaskiwać elementy zależnie od systemu„na klik”. Pamiętając, że dobrze położona podłoga winylowa, powinna tworzyć jedna spójna całość. Poszczególne elementy nie powinny się poruszać, zbyt luźne, bo może to doprowadzić, do uszkodzenia. Podczas układania kolejnych rzędów paneli należy poruszać się po rozłożonej folii ochronnej, aby nie zabrudzić podłóg winylowych.

Dawniej panele i deski przytwierdzało się do podłoża przy użyciu kleju. Dziś klej to już przeżytek. Większość modeli układa się metodą tzw. " na klik". Do montażu paneli na powierzchni podłogi nie trzeba ani siły ani dużego doświadczenia. Zachowując tych kilka prostych zasad, bez problemu poradzisz sobie z montażem paneli podłogowych.

5. Rury centralnego ogrzewania, futryny drzwi i narożniki

Wycięcia pod różne elementy odrysowuj dokładnie na panelach i wycinaj nożem albo wyrzynarką. W domu budowanym od podstaw ważne jest określenie, w którą stronę będą się otwierały drzwi. Ostatecznie górna powierzchnia podłogi powinna przebiegać dokładnie pod ich krawędzią.

Wykończenie

Do estetycznego wykończenia użyj listwy przypodłogowe. Pamiętaj, żeby dobrać je kolorystycznie do paneli. Listwy możesz montować za pomocą kleju lub klamry mocującej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA