Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Zastanawiasz się, czy utrzymanie narybku nie jest trudne i czasochłonne? Czy warto inwestować w taki żywy inwentarz? Odpowiedź jest prosta. Tak! Jakie ryby do oczka wodnego wybrać i gdzie kupić? Podpowiadamy.

Ryby do oczka wodnego.Ryby do oczka wodnego. Fot. Shutterstock

Nie tylko meble ogrodowe tj. stoły, ławki i krzesła ogrodowe decydują o atrakcyjności ogrodu. Wprawiać w zachwyt może też sadzawka i jej aranżacja. Jeśli chcesz, żeby Twoje oczko wodne zadziwiało każdego, kto zagości do ogrodu, pomyśl o hodowli ryb ozdobnych.

Jakie oczko wodne dla ryb?

Zanim wybierzesz rybki do oczka wodnego sprawdź, czy Twój zbiornik nadaje się do hodowli rybek. Które oczka wodne będą najlepsze? Przede wszystkim te o właściwej pojemności. Zbiornik musi być odpowiednio szeroki i głęboki. Minimalna dopuszczalna głębokość oczka wodnego dla ryb to 80 cm, choć niektóre gatunki wymagają głębokości jeszcze większej - co najmniej 100 cm. Głębokość jest najważniejszym kryterium. Nawet jeśli masz w ogrodzie duży zbiornik wodny, to jeśli będzie on zbyt płytki, nie będzie nadawał się do hodowli ryb. Po pierwsze ze względu na niewystarczającą ilość tlenu, a po drugie przez szybkie zabrudzanie wody np. podczas opadów deszczu. Jeżeli chcesz, żeby Twoje ryby zimowały w zbiorniku, to jego głębokość musi sięgać co najmniej 1 m. W małym oczku wodnym dużo trudniej utrzymać hodowlę - wielkość zbiornika ma znaczenie.

Woda w oczkach wodnych

Oczko wodne odpowiedniej wielkości wybrane! Pora pomyśleć o jego przygotowaniu i aranżacji. Jeśli myślałeś, że wystarczy nalać wodę i wpuścić do niej wybrane ryby, to nic bardziej mylnego.

Świeża woda prosto z kranu może zawierać wiele szkodliwych substancji, m.in. chlor oraz metale ciężkie. W żadnym wypadku nie należy więc wpuszczać rybek do wody zaraz po jej nalaniu. Zaleca się aby woda odstała ok. 24 godzin.

Kolejny krok to sprawdzenie jakości wody. Jest ono możliwe dzięki testom dostępnym w marketach ogrodniczych lub sklepach zoologicznych. Jeśli po wykonaniu testu okaże się, że jakość wody nie jest najlepsza, możesz ją poprawić dzięki specjalnym preparatom i uzdatniaczom.

Aby ryby w oczku wodnym czuły się dobrze musisz zadbać o odpowiednią czystość i natlenienie wody, zaleca się zastosowanie filtrów oraz lampami UV-C oraz urządzeń napowietrzających montowanych na powierzchni wody w strefie brzegowej. Dla niektórych gatunków ważna jest również odpowiednia temperatura wody.

Rybki do oczka wodnego

Najczęściej wybieraną rybą do oczka wodnego jest karaś ozdobny. Dobrze czuje się w zbiorniku zarówno dużej jak i małej powierzchni. Karasie dostępne są w kilku kolorach: pomarańczowym, żółtym, białym lub czarnym. Najlepsze odmiany karasi do ogrodowej sadzawki to kometa, shubunkin i nimfa. Karasie żywią się cząstkami planktonu lub specjalną karmą przeznaczoną dla rybek z oczek wodnych. 

Jakie inne rybki do oczka wodnego wybrać? Doskonale sprawdzi się różanka. Gatunek, jest bardzo ładnie ubarwiony. Odżywia się głównie glonami, które znajduje na dnie oczka.

Kolejną propozycją do małego zbiornika jest niewielka, ale bardzo ruchliwa słonecznica. Ryba żywi się wodnymi larwami owadów, cząstkami roślin i glonami. Jest rybą stadną, najlepiej czuje się w ławicy. Osiąga długość ok. kilku centymetrów.

Jeszcze jednym polecanym gatunkiem ryby ozdobnej do oczka wodnego jest złota orfa o pomarańczowym podłużnym ciele lub karp koi. Karpie koi to bardzo popularne wielobarwne ryby ozdobne, których hodowla nie wymaga dużego nakładu pracy. Dorosły osobnik osiąga długość nawet do 70 cm.

Tropikalne ryby do oczka wodnego

Zupełnie inną niebanalną propozycją do oczka wodnego są ryby tropikalne. Możesz się na nie zdecydować pod warunkiem, że masz odpowiednie warunki. Ryby te z powodzeniem można trzymać w oczku wodnym od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Na uwagę zasługują żyworódki, np. pawie oczko, gupik Endlera, drobniczka jednodniówka, gambuzja pospolita. Inne popularne gatunki to kardynałek chiński, wielkopłetw wspaniały, brzanka różowa, danio tęczowy, bass słoneczny.

Jak kupować ryby do oczka wodnego?

Zanim wybierzesz się po rybki, zdecyduj ile i jakie gatunki ryb chcesz hodować w oczku wodnym. Decyzję, jakie ryby do oczka wodnego kupić, warto podjąć wcześniej, aby nie ulec chwilowej namowie sprzedawcy i nie wydać pieniędzy na coś, czego potem będziemy żałować. Przy wyborze gatunków ryb do oczka wodnego kieruj się nie tylko ich wyglądem, ale też sposobem pielęgnacji. Wybierz takie ryby do oczka wodnego, którym będziesz w stanie zapewnić dobre warunki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.