Montaż paneli - cena. Od czego zależy? Sprawdzamy

Montaż paneli podłogowych to przede wszystkim cena robocizny za metr ułożonej podłogi i koszt materiałów. Decydując się na remont, możemy jednak napotkać również na dodatkowe koszty. Od czego zależy to, ile kosztuje wykończenie podłogi panelami?

Podłoga w naturalnym kolorze drewna.Podłoga w naturalnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market

Układanie paneli podłogowych - koszty. O czym pamiętać?

Imitacja drewna w postaci paneli podłogowych jest bardzo popularna. Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Do najważniejszych należą:

  • zróżnicowanie oferowanych produktów: do wyboru mamy panele podłogowe laminowane lub panele podłogowe winylowe, które są wodoodporne (idealne do kuchni czy łazienki)
  • łatwe wykonanie podłogi poprzez samodzielny montaż: niektóre produkty, choćby panele winylowe, można przytwierdzać do podłoża za pomocą kleju
  • szeroki wybór wzorów, z których wykorzystaniem wykonana będzie podłoga: zwłaszcza różnorodne imitacje drewna pozwalają na wykonanie takiej podłogi, jaka tylko się nam wymarzyła - panele i deski w jednym? Jak najbardziej!
  • niska cena materiałów: zapłacimy mniej, niż w przypadku, gdy zechcemy mieć na podłodze prawdziwe drewno
  • stosunkowo niska cena za metr układania podłogi - korzystna zwłaszcza wtedy, gdy odniesie się ją do nakładów, które poniesiemy na wykonanie parkietu lub podłogi wyłożonej płytkami

Jadalnia.Jadalnia. fot. Merkury Market

Montaż paneli podłogowych. Ile kosztuje układanie podłogi?

Jaki jest koszt, który trzeba ponieść za wykonanie podłogi z paneli? Czy faktycznie zapłacimy mniej, niż w przypadku parkietu, gdzie surowcem będzie drewno, lub gdy podłoga będzie mieć okładzinę z płytek?

Panele podłogowe można położyć samemu, ale nie każdy ma do tego dość czasu i cierpliwości. Coraz bardziej dbamy też o szczegóły wykończenia wnętrz, wielu z nas zdecyduje się więc oddać montaż w ręce fachowca. Koszt takiego rozwiązania to przynajmniej 25 złotych za m2. Ceny są jednak uzależnione od województwa czy wielkości miasta. Może się więc okazać, że znalezienie fachowca w Warszawie za mniej, niż 32 zł za metr będzie bardzo trudne. Dodatkowo zapłacimy za montaż narożników listew przypodłogowych, które mogą być drewniane lub z płyty MDF.

Zapłacimy także za demontaż

Należy jednak pamiętać, że koszt montażu to nie wszystko. Należy liczyć się z tym, że dodatkowo będziemy musieli zapłacić za demontaż starego parkietu, podłogi z płytek lub innej okładziny. Niekiedy zdarza się, że panele winylowe czy laminowane kładzie się na dotychczasowym podłożu. Musi ono być jednak dość równe i stabilne. Alternatywą jest oczywiście zdarcie parkietu własnymi siłami. W przypadku usługi świadczonej przez profesjonalistów zapłacimy od ok. 6 do 12 zł za m2.

Panele podłogowe: ceny materiałów

Podłoga to jednak przede wszystkim cena zakupionych materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tańsze panele będą dobrym wyborem - trzeba zwracać uwagę na ich wodoodporność lub wodoszczelność czy klasę ścieralności. Cóż nam po tanich panelach podłogowych, skoro już po kilku sezonach wytrą się, wyblakną lub nasiąkną wilgocią i trzeba będzie je wymienić (kolejne koszty). Jak kształtują się ceny?

  • panele laminowane - podstawowe wzory paneli kupimy w promocji już za mniej, niż 20 zł za m2. Niekoniecznie będą to jednak produkty trwałe. Duży wybór produktów można znaleźć w cenach od 30 do 40 zł. Oczywiście znajdziemy też modele ponad dwa razy droższe. Więcej trzeba zapłacić też za produkowane w nowocześniejszej technologii panele laminowane wodoszczelne
  • panele winylowe - z roku na rok ceny tych produktów spadają. Obecnie dobrej jakości panele winylowe można kupić już do 50 zł za m2. Oczywiście znajdziemy w tej kategorii znacznie droższe panele podłogowe

Jakie jeszcze koszty warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim ułożenie podłogi z paneli wymaga jeszcze zakupu:

  • pianki podkładowej - ok. 4 zł za m2
  • folii paraizolacyjnej - ok. 3 zł za m2
  • masy szpachlowej - ok 10 zł za 1 kg

Dla kogo podłoga z paneli będzie idealnym rozwiązaniem? Sprawdzi się w przypadku tych osób, którym bardzo zależy na szybkim wykonaniu inwestycji, któremu nie będzie towarzyszył hałas, brud i rozgardiasz. Cenny jest też szeroki wachlarz dostępnych wzorów i oczywiście niski koszt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.