Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Domek z palet. Fot. Shutterstock
Dlaczego warto zbudować dzieciom domek z palet?
Przede wszystkim ogród to wspaniałe miejsce na powstanie tego rodzaju małej architektury. Dzieci czują się tutaj swobodnie, jednocześnie wciąż są pod czułym okiem swoich rodziców. Domki stanowią też oryginalną ozdobę przydomowej przestrzeni. Dlaczego warto postawić na projekt z deski pozyskanej z palet? Można tutaj mówić o szerszym trendzie, gdzie stawia się na recykling i ekologiczne pozyskiwanie materiału już wcześniej używanego. Dodatkowo właśnie zastosowanie palet sprzyja temu, żeby przeprowadzić szybki montaż - w praktyce dysponujemy przecież gotowymi modułami, które wystarczy zbić tak, żeby stworzyć z nich ściany i dach. Całość może mieć bardzo oryginalny charakter i ciekawie wpasować się w otoczenie domu.
Jakie palety będą nam potrzebne?
Podstawowym budulcem, który wykorzystamy, będą oczywiście drewniane palety. Można je jednak łączyć z innymi materiałami, które wykorzystujemy jako wykończeniowe czy konstrukcyjne - przede wszystkim z płytami OSB. Trzeba jednak uważać na to, by np. płyta wiórowa nie była zbyt długo wystawiona na działanie wilgoci bez odpowiedniej impregnacji (lakier, impregnat).
Obróbka palet
Jakie wymiary palet wybrać? Najlepsze będą te o wymiarach 100 x 120 cm. Potrzeba ich od 9 do 11 w zależności od szczegółów projektu, który zechcemy realizować. Pamiętajmy jednak, że palety przeznaczone do budowy domku muszą być właściwie przygotowane. Można oczywiście kupić gotowe elementy, już doczyszczone i przeznaczone bezpośrednio do montażu, ale będą one droższe. Poza tym - czy to jeszcze jest recykling? Klasycznym podejściem jest odkupienie palet, które faktycznie były użytkowane np. w logistyce. Trzeba je oczyścić - można do tego użyć nawet papieru ściernego, ale to dość żmudna praca przy kilkunastu paletach. Lepiej sprawdzi się więc szlifierka. To działanie ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też praktyczne - naszym dzieciom nie powinny zagrażać wbijające się w palce drzazgi. Trzeba też zadbać o to, żeby z palet nigdzie nie wystawały gwoździe.
Pozostałe sprzęty i materiały
Koniecznie trzeba też będzie zabezpieczyć drewno przed działaniem wilgoci. W tym celu trzeba nabyć lakier do drewna lub impregnat. Przydadzą się więc również pędzle o mniejszych i większych rozmiarach. Co jeszcze będzie potrzebne? Przydadzą się dwie drabiny rozstawiane, wkrętarka, wiertarka, pilarka tarczowa i komplet wkrętów do drewna (16 - 20 mm) i łączniki metalowe. W zależności od projektu - mogą się też przydać deski na drabinki, blacha lub gont na dach.
Projekt domku dla dzieci do ogrodu
Jaki projekt domku z palet wybrać? Prosta konstrukcja z 11 palet wystarczy do tego, żeby swobodnie mogło się w niej bawić dwoje dzieci. Z 6 palet zbudujemy zręby konstrukcji, resztę należy rozbić lub przeciąć, bo wykorzystana zostanie jedynie wierzchnia warstwa. Już na tym etapie widzimy zalety budulca pozyskanego z recyklingu - zamiast mierzyć i zbijać ze sobą deski, wystarczy przeprowadzić prostą dekompozycję tego, co ktoś zrobił już wcześniej za nas. Palety malujemy po oszlifowaniu impregnatem. Domki drewniane mogą dzięki temu uzyskać pożądany przez nas wygląd.
Montaż domku z palet krok po kroku
Jaka jest dalsza kolejność prac? Domki ogrodowe powstają w oparciu o następujące prace:
- Grunt pod domek musi zostać przygotowany - należy go w pierwszej mierze wyrównać.
- Palety podłogowe ustawiamy na bloczkach i łączymy dzięki łącznikom metalowym.
- Ścianki ustawiamy na podłodze - wykorzystuje się do tego całe palety; także tutaj do montażu używamy łączników metalowych. Tył można zrobić z dwóch złączonych ze sobą palet, na każdy z boków przeznaczymy jedną.
- Trzeba zadbać o to, żeby domek dla dzieci posiadał odpowiednio stabilną ramę - możemy ją wzmocnić poprzez połączenie sąsiadujących ze sobą ścianek dodatkowymi deskami (można użyć tych, które odbiliśmy z pozostałych palet).
- Mocujemy przednią ściankę z jednej palety
- Dwuspadowy dach robimy z przeciętych wcześniej połówek palet - całe byłyby prawdopodobnie zbyt ciężkie. Całość musi być stabilna i dobrze zakotwiczona w ścianach
- Tak przygotowany domek dla dzieci będzie ciekawie się prezentował, ale już nie stanie się dobrym zabezpieczeniem przed wiatrem i deszczem. Przydatna jest więc dalsza obróbka z wykorzystaniem poszycia dachowego i elementów obróbki z płyty OSB (zabezpieczenie ścian domku dla dzieci).