Włosi nie używają "jaśków", mają podwójne poduszki do snu. W Polsce śpimy jeszcze inaczej

Wioleta Bednarczyk
16.03.2021 17:54
We Włoszech poduszki do spania są podłużne, a także dużo węższe i twardze niż w innych krajach Europy. Nie ma też "jaśków", tylko ta druga jest taka sama, jak ta pierwsza. Za to w Hiszpanii śpią na dużo większych poduchach. W Polsce też mamy swoje zwyczaje. Dlaczego w różnych krajach Europy są inne rozmiary poduszek? Chodzi o nasze zdrowie i pewne wytyczne.

Poduszka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia sypialni, od którego zależy komfort snu. Teraz najważniejsze – nie tylko jej wypełnienie determinuje wygodę w łóżku, ale również rozmiar. Długość, szerokość i wysokość są bardzo istotne, potwierdzają to liczne badania naukowe, a spanie bez poduszki jest szkodliwe dla zdrowia, przede wszystkim dla kręgosłupa. Może spowodować zaburzenia jego krzywizn, a w konsekwencji sztywność karku i ból w okolicy łopatek.

Dobrze dobrany rozmiar poduszki wpływa więc nie tylko na jakość odpoczynku oraz dobre samopoczucie w ciągu dnia. Zapewnia także prawidłowe oddychanie podczas snu, odpowiedni przepływ krwi do mózgu czy prawidłową regulację procesów metabolicznych. Odpowiednio dobrany rozmiar poduszki może zniwelować również chrapanie i objawy bezsenności. 

Dlaczego w różnych krajach rozmiar poduszki nie jest taki sam? 

Standardowe poduszki, których najczęściej używamy do snu oraz ortopedyczne, przeznaczone dla wszystkich borykających się z problemami z kręgosłupem, mają różne rozmiary w krajach Europy i świata. Chodzi o standardy marek. Każdy rozmiar poduszki wyliczany jest tak, by uzyskać maksymalny komfort podczas snu. Pod uwagę bierze się budowę ciała, rozmiar i kształt łóżka. W Belgii i Holandii najczęściej spotyka się poduszki o rozmiarze 60 x 80 cm. Niemcy i Austriacy najczęściej śpią na modelach 80 x 80 cm. Włosi mają podłużne poduszki o wymiarach 40 x 70 cm oraz 30 x 70 cm, które są dużo węższe i twardsze niż w innych krajach Europy. W Grecji, Hiszpanii i Portugalii standardowym rozmiarem poduszki jest 50 x 90 cm, na drugim miejscu – 45 x 100 cm. Jaki jest rozmiar poduszek angielskich? Najpopularniejszy to 50 x 70 cm. Natomiast producenci z Rosji oferują głównie poduszki kwadratowe 70 x 70 cm, a także 60 x 60 cm. W USA standardowy wymiar to 50 x 85 cm. 

Dziś duże rozmiary poduszek znikają z polskiej sypialni

Poduszki do spania zaprojektowane według normy europejskiej mają trzy rozmiary. Standardowy to 40 x 80 cm. Natomiast 50 x 75 cm i 65 x 65 cm to rozmiary poduszek niestandardowych. Jaki wymiar ma standardowa poduszka polska? W Polsce najpopularniejsze są rozmiary poduszki do spania: 70 x 80 cm i 50 x 60 cm – tak wynika z liczby sprzedanych egzemplarzy, którą oszacowali rodzimi producenci. 

Kwadratowe i prostokątne kształty o powyższych wymiarach są uważane za najlepsze dla zdrowia. Dlaczego? Ma to związek z powierzchnią podparcia dla głowy i szyi – tylko one z fizjologicznego punktu widzenia powinny znaleźć się na poduszce podczas odpoczynku i snu. Jedynie kobietom w ciąży zaleca się korzystanie z poduszek o niestandardowej długości ponad jednego metra – dotyczy to długich, prostych modeli, jak również tych w kształcie liter C, L czy U. Ułatwiają znalezienie wygodnej pozycji do spania. Zapewniają podparcie najważniejszym częściom ciała podczas leżenia na boku oraz zmniejszają nacisk na naczynia krwionośne, dzięki czemu krew łatwiej dociera do łożyska i płodu. 

Rozmiary polskich poduszek ortopedycznych

Poduszka ortopedyczna nie leczy chorób! Odpowiednio dobrany kształt, wysokość, sztywność i rozmiar pomaga jedynie zachować prawidłową pozycję kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna dla każdej osoby powinna być dobrana pod kątem najczęstszej pozycji ciała podczas snu oraz tak samo, jak w przypadku poduszek standardowych – w zależności od budowy ciała, rozmiaru i kształtu łóżka. Wszystkim, którzy najczęściej śpią na boku, zaleca się poduszkę ortopedyczną o wysokości około 16 cm. Taka pomoże zapewnić prawidłową pozycję szyi podczas snu. Zaś dla fanów spania na brzuchu lub plecach najlepsze będą płaskie poduszki ortopedyczne. Optymalna wysokość modelu ortopedycznego dla dzieci to 1-9 cm.

Szerokość poduszki ortopedycznej nie powinna być mniejsza od szerokości barków. Najpopularniejsze rozmiary poduszek ortopedycznych to 40 x 50 cm, 40 x 60 cm i 50 x 70 cm.  Poduszka ortopedyczna, jak każda inna, nie powinna też wystawać poza łóżko. 

Jaki rozmiar poduszki dla dziecka jest najlepszy? 

Standardowy rozmiar poduszki dla dzieci to 60 x 40 cm – to też norma europejska (także w Rosji, której rozmiary poduszki dla dorosłych odbiegają od standardów). Jednak w wyborze najlepszego modelu warto się kierować przede wszystkim wiekiem. Także wtedy kiedy chodzi o wysokość poduszki dla dziecka. Norma dla rocznych maluchów to 3-4 cm. Dla przedszkolaków – 4-7 cm. Natomiast dzieciom w wieku szkolnym zaleca się poduszkę o wysokości 7-9 cm. 

Rozmiar poduszki do spania jest ważny i nie powinien być bagatelizowany. Chodzi przecież o dobre zdrowie i samopoczucie. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz! Dlatego polecamy również poduszki i pościel w stylu ekodesignu – "Mówią, że śpi się lepiej". 

 

Więcej o: