Farba do mebli kuchennych. Jaką wybrać, ile trzeba zapłacić? Sprawdź

Odpowiednio dobrana farba do mebli kuchennych bywa doskonałym sprzymierzeńcem naszych starań wówczas, gdy chcemy nadać nowe życie meblom w kuchni. Wiele zależy od tego, czy przymierzamy się do malowania drewna, płyty MDF czy innej, ważny jest też końcowy efekt, który chcemy uzyskać. Jak zabrać się za malowanie mebli w kuchni? Jaką farbą to zrobić? Podpowiadamy.
Salon z kuchnią.
Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Meble kuchenne. Jak wybrać farbę do ich odnawiania?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że ponowne malowanie mebli kuchennych jest czymś zupełnie innym i trudniejszym od malowania szafek z surowego drewna. W przypadku renowacji mebli najbardziej pożądane jest ich wcześniejsze doczyszczenie np. papierem ściernym tak, żeby nie zalegały na sobie liczne warstwy farby. Najbezpieczniej jest doczyścić powierzchnię ze starych powłok czy okleiny. Mamy wówczas pewność, że podłoże jest stabilne, nowa farba uzyska zaś odpowiednią przyczepność. Niekiedy stosuje się jednak produkty, którymi można malować wprost na dawnych powłokach (farby kredowe). Nim zakupimy konkretną farbę, która umożliwi malowanie szafek kuchennych, powinniśmy się upewnić, że produkt ten sprawdzi się w przypadku malowania mebli znajdujących się w naszej kuchni.

Rodzaje farb do malowania mebli kuchennych

Jakimi farbami malować meble kuchenne? Do podstawowych rodzajów takich produktów należą:

  • farba akrylowa - przeznaczona przede wszystkim do drewnianych mebli kuchennych, ale można dzięki niej pomalować także okleinę - wówczas będzie z pewnością potrzebne nałożenie kilku warstw farby na dane miejsce
  • farba kredowa - nadaje się do wykorzystania wtedy, gdy chcemy pokryć stare warstwy powierzchni mebli. Również świetnie pasuje wtedy, gdy pomalowane mają być drewniane fronty szafek czy inne części szafki lub stół. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy pomalować meble farbą kredową, bo jest ona dość nietrwała. Potrzeba także zabezpieczyć powierzchnie lakierem. Można na nich tworzyć ciekawe przecierki lub postarzać meble według uznania
  • farba alkidowa - przeznacza się je tam, gdzie potrzebne jest doskonałe krycie i wysoka odporność. Stąd też sprawdzi się, gdy zechcemy pomalować szafki kuchenne laminowane lub z płyty

Ile kosztują farby do mebli kuchennych?

Jak duże koszty trzeba ponieść w związku z malowaniem mebli kuchennych farbą? Wiele zależy nie tylko od rodzaju farb, ale przede wszystkim od samego producenta. Tikkurila, Dulux, Magnat czy Syntilor - każda z marek oferuje swoje produkty w zróżnicowanych cenach. Litr farby kredowej to przynajmniej 50 do 60 zł. Za bardziej uniwersalne produkty trzeba zapłacić od ok. 100 zł za opakowanie o tej samej pojemności. Fronty pomalowane produktami renomowanej marki to jeszcze większy wydatek. Należy jednak dobrze wczytywać się w etykiety, bo bardzo często tego rodzaju preparaty są w marketach budowlanych oznaczone tak samo -jako ''farby dekoracyjne do mebli''.

Jak się przygotować do malowania? Renowacja mebli krok po kroku

Kuchnia Artisan.
Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

Jak przemalować stare zestawy mebli kuchennych, by zyskały nowe życie krok po kroku? Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w pędzle o różnej wielkości i wałek przydatny do malowania frontów. Kolejny krok do tego, żeby nasza kuchnia wypiękniała bez zbędnych trudności, to zabezpieczenie podłogi folią przed rozpoczęciem prac.

Następnie sprawdzamy stan starych powłok, oczyszczamy je lub matowimy papierem ściernym po to, żeby farba dobrze się trzymała. Uzupełniamy ubytki i odkręcamy wszystkie elementy (gałki, klamki), które mogłyby przeszkadzać przy malowaniu. Kuchnia będzie się wspaniale prezentować, jeśli podczas malowania mebli postaramy się o unikanie chaotycznych ruchów. Oczywiście pod warunkiem, że naszym celem nie jest wymyślne postarzanie kuchennych szafek. W przypadku niektórych farby konieczne jest nanoszenie wielu warstw - pamiętajmy o tym, by kolejną nakładać dopiero po przeschnięciu poprzedniej. Zawsze też, nim rozpoczniemy malować meble kuchenne, wymieszajmy dokładnie farbę. Trzeba przeczytać instrukcję stosowania, którą na opakowaniu umieścił producent.

Więcej o: