Kolory w sypialni - czy mają znaczenie? Podpowiadamy

Kamil Michaluk
18.03.2021 16:00
To, jakie kolory do sypialni wybierzemy, tylko po części łączy się z naszym gustem. Ważne jest też znaczenie poszczególnych barw - niektóre z nich sprzyjają dobremu wypoczynkowi, inne zdecydowanie nie. Mogą to być bardzo klasyczne rozwiązania, ale też inspiracje kolorami tego roku - choćby barwami ziemi.

Nowoczesna sypialniaNowoczesna sypialnia Fot. shutterstock

Dlaczego powinniśmy starannie wybierać kolory do sypialni?

Jaki kolor ścian do sypialni wybrać? Nie jest żadną tajemnicą, że poszczególne barwy mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo niosą ze sobą inne zalety i wady - mogą chociażby optycznie zwiększać przestrzeń (barwa biała i cała paleta jasnych kolorów) lub sprawiać, że pomieszczenie wydaje się być jeszcze bardziej ciasne (barwy ciemne). Sypialnia jest zaś miejscem odpoczynku i powinny się w niej znaleźć kolory, które będą temu sprzyjały. Oznacza to, że nie powinniśmy umieszczać tutaj w nadmiarze barw w jaskrawych odcieniach (wyrazisty róż czy pomarańczowy). Należy dążyć do stworzenia takiej aranżacji pokoju, która kolory ścian połączy ze stylem, w jakim wykonano meble czy dodatkami drewna. Kluczowe w takim wnętrzu są spójność i harmonia.

Kolory ścian i ich znaczenie

Jaka właściwie powinna być sypialnia? Co znaczą kolory ścian i jak mogą wpływać na nasze samopoczucie?

  • czerwień - pobudza, dodaje energii, ale też wpływa na pobudzenie apetytu; nie jest więc zbyt dobrym wyborem do sypialni, bo nie tego spodziewamy się po miejscu, gdzie mamy się zregenerować i odpocząć; farby w tym kolorze możemy stosować jako kolor do sypialni tylko wtedy, gdy stanowią niewielki dodatek
  • żółty - różne odcienie tej barwy działają na nas rozweselająco; dobry kolor, gdy chodzi o dodatki - choćby w kontekście poduszek czy narzuty na łóżko
  • zieleń - takich farb można użyć po to, żeby stworzyć aranżację kojąco działającą na nerwy
  • błękit - klasyka, która wpływa na liczne aranżacje sypialni; działa kojąco na nerwy, ale może się wydawać nieco chłodna - warto więc zadbać o odpowiednie wykończenie mebli lub inne akcenty, które nieco ocieplą wystrój wnętrza
  • pomarańczowy - również ożywia nastrój i w nadmiarze nie powinien być stosowany w przypadku takiego pomieszczenia, jakim jest sypialnia

Szara komoda do sypialni.Szara komoda do sypialni. Fot. Shutterstock

Ciemne kolory w sypialni

Ciemne barwy niekoniecznie wydają się być dobrym rozwiązaniem do sypialni, gdzie najczęściej królują kolory jasne - biel, szarym, kolory pastelowe. Poza tym czerń lub granat wraz z ciemną szarością będą optycznie pomniejszały wnętrze. Aranżacja z nimi może się jednak komuś zwyczajnie podobać. Co wtedy? Najlepiej jest zastosować preferowany przez siebie odcień na ścianę za łóżkiem lub naprzeciwko niego. W sypialni znajdzie się wówczas miejsce także dla bardziej stonowanych barw, całość może stworzyć ciekawą aranżację. Warto też zadbać o jaśniejsze meble, choćby szafy do sypialni.

Jaki kolor ścian w sypialni? Przydatne inspiracje

Jakie farby wybierać do specyficznego wnętrza, jakim jest sypialnia? Nie muszą to być tylko bardzo bezpieczne kolory, jak biały, szary czy pastelowy, chociaż i one nie wychodzą z mody.

Popularna klasyka

Z pewnością sprawdzi się popularna klasyka od lat chętnie stosowana w sypialni. Kolory takie, jak jasne odcienie szarości czy barwy pastelowe z pewnością będą dobrym rozwiązaniem. Takie ściany pozwolą w łatwy sposób wyposażyć sypialnię w interesujące dodatki. Właśnie dlatego tak kochamy szarości, że mogą stanowić podstawę dla różnych rozwiązań. Szary kolor ścian może pozwolić zarówno na stworzenie przestrzeni bardzo przytulnej, jak i zimnej i eleganckiej. W takim przypadku łatwo będzie dobrać meble do sypialni.

Biała sypialnia, czysta i lekka, wcale nie musi być nudna, zimna czy przesadnie sterylna. Przy odrobinie pracy możemy z niej zrobić wspaniałe wnętrze w stylu skandynawskim lub nawet marynistycznym. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wnętrz, które umiejscowione są na poddaszu.

Modne barwy ścian w sypialni

Jak powinna prezentować się modna sypialnia? Od kilku lat królują tutaj błękity i zielenie. Mowa zwłaszcza o tzw. butelkowej zieleni, która wspaniale komponuje się z dodatkami bieli. W tym roku akcent przesuwa się bardziej na kolor niebieski - zielony przechodzi więc w barwę morską.

Co jeszcze jest modne w tym sezonie? Oczywiście nie tylko zieleń. Warto pomalować ściany na kolory Ziemi, które ogłoszono jako najmodniejsze w 2021 r. Barwa taka jak ciepły brąz świetnie sprawdzi się przynajmniej na jednej ze ścian sypialni. Warto rozważyć też piaskowy beż.

Więcej o: