Szafka narożna kuchenna: Jak zrobić?

Projekt kuchni, a w szczególności jeżeli chodzi o szafki kuchenne, nie jest prostą sprawą. Wymaga wielu przemyśleń i rozwiązań, które stworzą ergonomiczną i funkcjonalną całość. Przede wszystkim w kuchni potrzebna jest duża ilość miejsca do przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy narożnej z odpowiednio dobranym systemem dzięki, której zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Sprawdź jak wykorzystać maksymalnie możliwości szafki narożnej.

Kuchnia w kształcie litery 'u'.Kuchnia w kształcie litery 'u'. Fot. Shutterstock

Potencjał w szafce narożnej

Szafki narożne mają bardzo wiele zalet przy odpowiednim jej wykonaniu. Można pomyśleć, że jest ona zmarnowaniem przestrzeni kuchennej ze względu:

  • trudniejszy dostęp do akcesoriów kuchennych znajdujących się w tylnej części szafki
  • trudność w wykorzystaniu całej powierzchni narożnika
  • zamontowanie drzwi w takiej szafce

Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego systemu można zamienić szafkę narożną w dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Pierwszą i zarazem najłatwiejszą możliwością zagospodarowania przestrzeni dla szafek narożnych jest wykorzystanie zwykłych półek. Nie jest to idealne rozwiązanie. Meble narożne niestety mają utrudniony dostęp do ich tylnej części. Szafka narożna z półką pomieści zdecydowanie najwięcej rzeczy, a w tylnej części można schować rzeczy, które używamy bardzo rzadko.

Szafki kuchenne narożne można zaopatrzyć w system "półkole". Jest to dobre rozwiązanie w przypadku kiedy zastanawiamy się nad korzystniejszą cenowo opcją. System ten jest tylko połowiczny. Oznacza to, że wysuwa się jedynie do połowy i tylko w połowie wykorzystuje przestrzeń szafki.

Narożnik z systemem Le Mans- są to niezależnie od siebie wysuwające się poza obręb szafek półki, które tym samym dają dostęp do całej powierzchni półki. Mają one duży udźwig. Swoją nazwę ten system zawdzięcza obłemu kształtowi, który przypomina popularny francuski tor wyścigowy.

Szafka narożna w kuchni może być praktyczna dzięki systemowi cargo. Polega on na zamontowaniu w szafkach wysuwnych po szynach półek lub koszy. Szafki z zastosowaniem tego systemu są praktyczne ze względu na to, że półki wysuwają się całkiem na zewnątrz. Dzięki temu dostęp do garnków, czy innych akcesoriów kuchennych jest doskonały.

Meble kuchenne powinny być funkcjonalne i ergonomiczne. Zastosowaniem niezbyt popularnym, ale wartym uwagi są szuflady narożne. Niestety szafki z szufladami nie wykorzystują w pełnej dostępnego miejsca w narożniku.

Najczęściej do wykonania mebli do kuchni stosuje się drewno, płyty drewnopodobne oraz szkło. Na rynku jest dostępnych wiele mebli gotowych, od ręki, ale część osób decyduje się na meble na wymiar. Szczególnie jeśli wybierają agd w zabudowie. Kupując meble na wymiar mamy większą możliwość dostosowania odpowiedniego systemu dla siebie.

Inne wykorzystanie szafki narożnej

Kuchnia narożna Gardena w szarym kolorze.Kuchnia narożna Gardena w szarym kolorze. Fot. Abra Meble

Co zrobić z tak zwaną "martwą przestrzenią" mebli kuchennych. Jedną z możliwości wykorzystania przestrzeni mebli narożnych jest zlewozmywak narożny. Wykorzystanie tej szafki pod zlew jest dobrą opcją w małej kuchni. Odpowiednio zagospodarowana strefa mycia idealne wpasuje się w narożną szafkę. Jedynym minusem jest brak miejsca przy zlewie dla dwóch osób.

Szafka narożna może z powodzeniem przejąć rolę strefy gotowania dzięki narożnym płytom grzewczym. W tym przypadku wiszące szafki narożne są zastępowane narożnymi okapami, których dostępność na rynku jest coraz większa.

Ceny szafek narożnych

Szafka narożna jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, ale sprawdźmy, co wpływa na jej cenę.

Na pewno najtańszą opcją będzie zwykła półka w szafce narożnej. Nie jest to, może nowoczesne rozwiązanie, ale cena jest zdecydowanie atrakcyjniejsza niż w pozostałych rozwiązaniach.

System półkole jest najczęściej wybieranym zastępnikiem w zamian za półki. Cena takiego systemu waha się między 400, a 600 złotych.

Rozwiązanie La Mans jest najczęściej wybieraną opcją w szafkach rogowych. Ich cena mieści się w przedziale 1200-1800 złotych.

System Cargo jest najdroższym rozwiązaniem, a jego cena w zależności od wybranej opcji może dochodzić nawet do 3000 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.